todeksi vihreää unelmaa. Kannattaa lukea tämän aamun, 28.9. Aamulehdestä missä mennään. Myös Sokoksen myyjät kertovat asiakkaitten harventuneen selvästi.
1. Kaupoissa myynti loppuu kun kaupat lopettaa => "turha" kulutus jää pois !
2. Henkilöautoilu loppuu joka sekin on vihreille elintärkeää.
Joillekin siis tyhjät liiketilat ja tyhjät kadut ovat onnen täyttymys, toisille taas painajainen. Kukin tavallaan.
1. Kaupoissa myynti loppuu kun kaupat lopettaa => "turha" kulutus jää pois !
2. Henkilöautoilu loppuu joka sekin on vihreille elintärkeää.
Joillekin siis tyhjät liiketilat ja tyhjät kadut ovat onnen täyttymys, toisille taas painajainen. Kukin tavallaan.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Nyt voi aloittaa uudestaan keskustelun kumpi lopettaa ensin Sokos vai Stokka. Nyt tämä tilanne alkaa olla yhä akuutempi kun ratikan rakentaminen on päässyt vauhtiin, kuten valistuneet kirjoittajat arvelivatkin. Ratikkauskovaiset vaan yrittivät väittää valkoista mustaksi.
Lähinnä lienee se vaihtoehto, että molemmat lopettaa ensi kesänä. Sopivat varmaan, että samana päivänä. Pannaan ovet säppiin ja avataan syksyllä 2021 kun ratikka kulkee, jos siis kulkee.
Jos molemmat pistävät ovet säppiin niin koskaan eivät samoille paikoille tule takaisin.
Kannattaa käydä katsomassa tuolta video.
https://www.aamulehti.fi/uutiset/hameenkatu-muuttuu-pian-joukkoliikennekaduksi-tampereella-tasta-on-kyse-uudistuksessa-200387593/
Sen on tehnyt Pohjois-Korean propagandatoimisto.
Niin, taikka edesmenneen Saddam Husseinin tiedotusministeri koominen-Ali.
Comical Ali: https://fi.wikipedia.org/wiki/Muhammad_Sa’id_al-Sahhaf
Uskon että Stocka jää ja Koskari jää. Sokoksen verkkokauppa tuskin loppuu.
Verkkokauppaa ei pyöritetä Hämeenkadulta.
Osuva kirjoitus 2 kk takaa. Nyt on vielä jonkunlainen joulumyynti mutta ei ehkä enää ensi jouluna kun tavaratalot ovat 2 m korkeitten verkkoaitojen takana ja Hämeensilta ps...kana.
Koskari ja uusi Ratina vetävät, miksi kukaan haluaisi väen vängällä pyrkiä Hämpille, höh !
Tärkein unohtui:
3. Saadaan paljon lisäneliöitä kalliille sijoitusasunnoille.
Keskustasta muodostuu Keskusta, iso nukkumalähiö keskustaan. Paljon lisää rahnaa pienien luukkujen ja boksien muodossa. Ei siellä ole tarkoitus mitään suurisuuntaista liiketoimintaa pyörittääkään.
Helsingissä suurin osa uusista työpaikoista syntyy jo "radanvarteen", mikä on tietty selvääkin, kun ajattelee, paljonko on neliöllä hintaa tai vuokraa. Yritys säästää pitkän pennin sillä, että pysyy keskustasta poissa.
Kävin tänään Hämpin länsipäässä. Puut nurin, todella vihreitten unelma. Ennen vihreät sitoivat itsensä puihin ettei kaadettaisi, nyt ovat innokkaimpina kaatamassa että kunhan vain saa ratikan. Outoa kun ei heille ole luontoarvoilla enää mitään merkitystä, Eteläpuistokin tuhotaan, sadat hienot puut.
Kaupunki lunastaa Sokoksen ja Stokan rakennukset ja niistä tehdään erilaisia kulttuurikeskuksia ja vanhusten palvelutaloja. Päälle korotetaan kaksi kerrosta asuntoja.