https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005386560.html
Suomessa lakaa pian salainen harjoitus, NATO päättää tiedottamisesta.
– Ulkoministeriö koordinoi ja johtaa osallistumista Suomessa, yksikönpäällikkö Mikko Kinnunen ulkoministeriön turvallisuuspolitiikan ja kriisinhallinnan yksiköstä kertoo IS:lle.
Kinnusen mukaan ulkoministeriö ei voi kertoa julkisuuteen tarkkoja tietoja harjoituksesta, sen skenaariosta tai mihin skenaario sijoittuu maantieteellisesti.
– Nato omistaa tämän harjoituksen, luo sen skenaarion, päättää sen aineiston turvaluokituksesta ja päättää tiedottamisesta, Kinnunen sanoo.
Ulkoministeriö on toimittanut eduskuntaan selvityksen CMX-harjoituksesta, mutta pyytänyt eduskunnan ulkoasianvaliokuntaa ja puolustusvaliokuntaa pitämään salassa selvityksen tiedot.
– Suomi osallistuu harjoitukseen Naton kumppanina. Tässä harjoituksessa se tarkoittaa muun muassa sitä, että jos Nato päättää artikla 5:n eli yhteiseen puolustuksen käyttöönotosta, niin kumppanimaat Suomi tai Ruotsi eivät olisi mukana päätöksenteossa eivätkä artikla 5:n mukaiset velvoitteet tai turvatakuut koskisi kumppanimaita.
On väärä johtopäätös ajatella, että niillä luodaan Suomen turvallisuuspoliittista suuntaa. Näin ei niissä tapahdu, vaan kuten totesin, se tapahtuu aivan toisaalla näissä CMX-harjoituksissa, joissa me olemme keskustelleet jo hyvin syvästi Suomen roolista.
Tuo viimeinen väite ei kai kaipaa suurempia selittelyitä eikä johrtopäätöstenkään tekemistä.
Meillä on eliitti, joka tekee päätökset olipa valtiomuoto ja perustuslaki mikä hyvänsä
Soinin aamiasrukouksiin on vastattu.
Näin meitä viedään
2
195
Vastaukset
- Anonyymi
Suomi on Ruotsin kanssa Natossa.
Ja Suomen itärajalla on sotilastukikohtia.
Toisille se tuo turvaa ja toisille tuskaa ulkomaalaisten sotilaiden häärätessä Suomen maaperällä.
Jos sitten yht'äkkiä tilanne ajautuisi III MS,
ken arvaisi siinä mylläkässä kuka ois kenenkin vihollinen jos Nato-joukotkaan eivät enää olisi yhtenäisiä. Jos kaikkialla olisi esim. Syyrian kaltainen tilanne ennen al Assadin maastapakoa. - Anonyymi
Elikä jonkinmuotoisena johtopäätöksenä voidaan sanoa, että suomi ei enään ole määräävässä asemassa siitä, mitä sen maaperällä tehdään ja mitä siitä sen asukkaille ilmoitetaan. Tämä pitää muistaa tulevana ex. Itsenäisyyspäivänä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658