Kirkko ei tule uudistumaan raamatulliseen suuntaan

Aika toivottamalta vaikuttaa Suomen evlut. kirkon tilanne niille, jotka haluavat Raamattunsa ottaa todesta:

https://www.seurakuntalainen.fi/blogit/antikristillisen-median-analyysi/

Tuossa kirjoituksessa on toki paljon muutakin kuin kirkon tilanteesta.

En minä ainakaan jaksa tuollaisen kirkon jäsen olla. Kivempi etsiytyä toisenlaiseen seurakuntaan.
1287
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Vähän alkua luin tuota Pekka Reinikaisen kirjoitusta ja totesin, että onpa pöljä ukko.

Äänestä

  • Kuuntele vielä aikasi kuluksi vaikkapa tämä:

    Lääkäri, tietokirjailija, poliitikko ja kreationisti Pekka Reinikainen kävi Korporaatiossa kertomassa miksi evoluutio on täyttä huuhaata. Vastaukset kaikkeen löydät tästä podcastista!
    http://www.radiorock.fi/#!/post/54ae6137f4e5089304000daa

    Äänestä

  • okdwnfnoipopq kirjoitti:

    Perustele asiatiedolla näkemyksesi. Mitä jos menisit hänen kanssaan suoraan televisiolähetykseen väittelemään? Helppoahan se väittely olisi voittaa?

    http://www.reijotelaranta.fi/hyvia_kristillisia_kirjoja/aikajarjestyksessa/pekka_reinikainen_darwin_vai_alykas_suunnitelma/

    Ehdotat siis että tiedeorientoitunut esiintymisen amatööri menisi erittäin kokeneen fundisuskovaisen ammattipuhujan kanssa samaan väittelyyn. Hienoa. Puheenjohtajaksi kävisi varmaan joku Patmoksesta?

    Miksei Reinikainen toimita yliopistoille tieteellisiä näyttöjä omien käsitystensä oikeellisuudesta? Ehkä siksi, että ne eivät todellisuudessa täytä mitään tieteellisyyden vaatimuksia.

    Reinikainen ei kiinnosta tiedeyhteisöä lainkaan, eikä hän ei ole milloinkaan tehnyt tiedettä enempää kuin lääkärin (silloinen lääketieteen lisensiaatti) maisterintasoisen opinnäytteen.

    Äänestä

  • Ev.lut. kirkko pitää häneen haaaaaarvinaisen piiiitkän hajuraon;-)

    Äänestä

Hyvä kirjoitus Pekka Reinikaiselta.

Äänestä
  • Ei ollut.

    Vaikka olisi asiastakin samaa mieltä, ei tuota vuodatusta voi kukaan pitää millään mittapuulla hyvänä. Sekava, lähes kuin mielenhäiriöisen ihmisen hyppivä kirjoitus siitä miten NE vainoavat meitä pientä totuuden tuntevaa vähemmistöä.

    Äänestä

  • No hei Jori, onhan tuo jopa erinomaisen hyvä kirjoitus, joka paljastaa millä tasolla jotkut hihhulivat ovat.
    Tuollainen kirjoitus ajaa asiaamme myös siten, että voimme 'pakottaa' kirkkoa ottamaan selvän kannanoton tuollaiseen 'tuotokseen' ja pakottamaan 'enemmistöläiset' ottammaan kantaa reinikaiselaisten hulluuksiin.

    Mitä useammin pakotamme heidät osoittamaan hajuraon, sitä helpommin umpipäisimmät eroavat.

    1Äänestä

Tietokirjailija?
Evoluutioteoria tarkentuu jatkuvasti, mutta on totta että koko ketju bakteerista ihmiseen ei vielä ole täysin aukoton muuten kuin DNA:n suhteen.
Jumalasta ei ole minkäänlaista todistetta nyt, eikä tulevaisuudessa tule olemaan.
Kumpaan uskot?

Äänestä
  • Evoluutioteoria on mahdotonta todennäköisyyslaskennan mukaan.

    Äänestä

  • Teoriaksijäi kirjoitti:

    Evoluutioteoria on mahdotonta todennäköisyyslaskennan mukaan.

    Todennnäköisyyslaskennan suhteen olet amööba!

    Jos olet eri mieltä, ilmoita pari päivämäärää kun haluat julkisuudessa keskustella asiasta parin biologin ja tilastotieteilijän kanssa

    Äänestä

>> Kirkko ei tule uudistumaan raamatulliseen suuntaan <<

Hyvä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


letrtdfetrfd kirjoitti:

Aika toivottamalta vaikuttaa Suomen evlut. kirkon tilanne niille, jotka haluavat Raamattunsa ottaa todesta:

https://www.seurakuntalainen.fi/blogit/antikristillisen-median-analyysi/

Tuossa kirjoituksessa on toki paljon muutakin kuin kirkon tilanteesta.

En minä ainakaan jaksa tuollaisen kirkon jäsen olla. Kivempi etsiytyä toisenlaiseen seurakuntaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu