Onko se niin, ettei mitään työharjoittelu/tet/jne hakemuksia kannata laittaa sähköpostilla, paikalliset yritykset eivät kuitenkaan niihin vastaa, vaikka parin sanan vastaus ei sekuntia kauempaa veisi. Onko soittaminen ehdoton juttu jos vaikka tet-paikkaa hakee? Miksi sähköposti sit on niin huono,kun niihin ei viitsitä reagoida?
Miksi yritykset eivät vastaa sähköposteihin?
6
648
Vastaukset
- Paikallinenyrittäjä
On ja toisinaan on.
Sähköpostia tulee ihan liikaa. Ei kenelläkään työnantajalla nykyisin ole aikaa lukea mitään TETtiläisten meilejä, eikä vastata edes sitä parin sanan vastausta.
Eikä töitä haeta sähköpostilla, vaan kasvotusten työnantajan kanssa. Joskus kannattaa soittaa mahdolliselle työnantajalle etukäteen ja sopia tapaaminen. Joihinkin firmoihin voi suoraan kävellä ja kysyä töitä, esim. kaupat.
Onnea matkaan! - Johtajaite
Tässä vastaus kaikkiin vastaamatta jääneisiin työharjoittelu/tet jne jne... Kyselyihin. Ei.
- eiroopeankka
Eipä ne vastaa urakka/työtarjouksiinkaan tai jos vastaa niin hintapyynnit pikkuhommistakin on jotain mitä ei palkkatuloilla elävä pysty maksamaan.
- Isopomopaikalla
Ei ole aikaa vastailla köyhille. Rahakkaita töitä on tarjolla enemmän kuin pystymme tekemään. Mielestäni mamut ja mahmut voisi valjastaa tekemään näitä vähemmän rahnakkaita hommia!
- Kahvitauko2
Pomo joo. Eräs pelle vastasi, kun kysyin tarjousta, että ei hän voi antaa hintaa kun ei ole haalarit päällä...oukkidoukki.
TeT paikkaa jos haet niin soita ihmeessä. Kuulet välittömästi että minkälainen yskiminen alkaa toisessa päässä, ja voit samantein keskittää voimavarat paremman kohteen hakuun. - Tiedoksi
Eräs Tamperelainen "suuri yritys" linjasi kirjallisessa vastauksessaan sanoutuneensa irti kaikenlaisesta ilmaistyöstä ja työharjoittelusta.
Se on monelle nykyään imagokysymys. Yrityksillähän se valta loppukädessä on. Ei millään TE-puolella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit845994KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3105006Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202638Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei462578Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852741784Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1021649Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171511- 1051407
Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331373seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1181356