Linja pitää, ja hallituksessa vaikutetaan.
Simon Elolta täystyrmäys Kaikkoselle: ”Perheenyhdistämistä ei helpoteta kangellakaan”
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005388137.html
Simon Elolta täystyrmäys Kaikkoselle: ”Perheenyhdistämistä ei helpoteta kangellakaan”
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005388137.html
Vastaukset 5
Vanhimmat
Heh-heh, linjojen tiukkuus on jo nähty koko hallituskauden ajan.
Taitaa ottaa Simon kohta huolella "ahteriinsa". Muutoin kokkarit kaataa kohta hallituksen.
Oletteko muuten huomanneet muutoksen, että kokkarit ja vihreät ovat ykskaks lopettaneet toistensa haukkumisen. Vielä alkukesällä olivat toistensa kurkussa kiinni, mutta nyt ovat molemmat matalalla profiililla.
Laskekaapa asioita yhteen. Taidamme saada eduskuntavaalit pressan vaalien ekan kierroksen lomaan. Sopii tuo kuvio harvinaisen hyvin sekä kokkareille että vihreille, kepulle ja demareille taas huomattavasti huonommin.
Toki kokkarit pitävät edelleen kiinni tämän hallituksenkin jatkosta, jos sekä kepu että siniset nielevät Eu-integraation mukisematta.
Renkipoikako määrää isäntää?
"Isäntä se syö ettää kielenpääss´ on känsä,
renkipojan täytyy olla vain syövinänsä"
- Esa Pakarinen
Ei kokkarit minusta ole "renkipoika". Kokkarithan tässä valkkaavat "rusinoita pullasta".
Tosiasia kuitenkin on, että pikapuolin on tarvetta sitoutua tiukemmin Eu-integratioon ja vihreät on tässä kokkareille huomattavasti helpompi kumppani kuin kepu ja erityisen paljon helpompi kuin siniset.
Samalla saadaan myös kepun maakuntahimmeli puretuksi.