Kissanmetsästäjä ylessä

kerranylessä_aina_ylessä

Perhe järkyttyi Hyrre-kissan kohtalosta – koirat jahtasivat, naapuri ampui ja kehuskeli teolla somessa

"Mies paljasti itse kahden kissan ampumisen omassa päivityksessään.

– Mies kertoi Facebookissa, että koirat ovat nyt oppineet. Emme ole nähneet kuin kuvan, jossa koirat istuvat kissojen vieressä. "

https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/perhe-jarkyttyi-hyrre-kissan-kohtalosta-koirat-jahtasivat-naapuri-ampui-ja-kehuskeli-teolla-somessa/6599276#gs.pPPU910


Ylen äänimies leuhkii kissojen tappamisella?

"Ville väittää profiilissaan olevansa ylen ääniteknikko. Profiili vaikuttaa aidolta ja sisältää paljon kuvia ylen studioista ja tapahtumista.

Myös Linked In palvelu tuntee saman nimisen miehen ylen äänimieheksi. Samainen ville näyttää myös olleen SDP:n listoilla vuonna 2012. "

http://www.nykysuomi.com/index.php/2017/09/27/ylen-aanimies-leuhkii-kissojen-tappamisella/

http://www.nykysuomi.com/index.php/2017/09/29/kissantappajalle-vaaditaan-potkuja-nettiadressilla-lue-ylen-kommentit-asiaan/

.

25

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ylen_haku
    • Ylenvastuu

      Tässähän eniten kärsii itse työnantaja YLEn maine elänrääkkääjää suojelevana firmana kunnes itse pääpukari astuu julkisuuteen häpeämään omia hirmutekojaan.

      • r.o.botti

        Onk's Villee näkyny? Ei oo...


      • Miksi_yle_vaikenee
        r.o.botti kirjoitti:

        Onk's Villee näkyny? Ei oo...

        Miksi Yle vaikenee kokonaan - kuka enää luottaa ko. laitokseen tiedonvälittäjänä?


    • ylin_tuomari

      Äijälle on tullut hätä, kun aseet ja kantoluvat ovat menossa. Valehtelee kuin sika, että en minä niitä kissoja tappanut! Tuota vain ei usko yksikään joka on vähänkään perillä miehen tekosista, on retostellut kissojen tappamisilla kakarasta lähtien ja somessa niin kauan kuin on siellä ollut.

      https://www.ilkka.fi/uutiset/maakunta/kuolleilla-kissoilla-retostellut-metsästysseuran-puheenjohtaja-erosi-tehtävästään-kertoi-mikä-kissat-tappoi-1.2415131

      Tässä esimerkki vuodelta 2010 ja scrollaamalla lisää... http://aijaa.com/oBIEL5

    • thytty

      No huhhu! Palautetta ylelle kaikilta! Tästä ei edes uutisoida iltapäivälehdissä!

      • spookycat

      • yle_väistää_vastuutaan

    • katiskamurhaaja
    • autoton_onneksi
    • kerran_hullu

      Kerran hullu ylessä aina ylessä

    • kiskiss
      • scatman

        Näin joulun lähestyessä pitää muistuttaa että kuka on ollut tuhma eikä ansaitse lahjoja. Ei tällä taida olla ketään joka mitään ostaisi, mutta palautetaan mieliin ihan vaan varmuuden vuoksi.


    • 6.9.2018

      Saako kissaa pitää irti taajamassa? - Poliisi ja eläinsuojeluneuvoja vastaavat
      Sekä virkavalta että eläinsuojelijat toivovat, että kissat eivät kulkisi irrallaan taajamissa. MIKÄÄN LAKI EI SITÄ KUITENKAAN KIELLÄ.

      Villiintyneeksi tai villiksi kissa luokitellaan vasta siinä vaiheessa, kun se käyttää ravinnokseen pelkästään itse pyydystämäänsä ruokaa. Villiintyneiden kissojen loukuttamisesta huolehtivat kuntien ja kaupunkien valvontaeläinlääkärit.


      https://lansi-savo.fi/uutiset/lahella/f0c300df-72bb-44f7-8fd3-3573e7bb6f84

      • 4gtrhf5wrpkfgh3y

        Kissat oli LAITTOMASTI HEITTEILLÄ monen kilometrin päässä lähimmästä talosta, poissa valvonnasta eli ne sai metsästyslain 85§ mukaan tappaa.
        Ainoa rikos oli ettei kissojen omistajia rankaistu HEITTEILLE jättämisestä!


      • murhainfo

        Valehtelet! Koirat ovat ajaneet ramman kissan omasta pihastaan kauemmas ammuttavaksi. Raadot piti hävittää ettei niistä löydetä haulia. Kuvasta näkee selvästi ettei kissoja ollut koirat raadelleet hengiltä. Puusta tuo pipipää ne on ampunut.

        Lue täältä asiallista keskustelua aiheesta. Moni lupaa mennä kylään, jos vain saa tietää nimen. Se lienee jo aika hyvin jaossa ja kun tarpeeksi moni lupaa mennä kakkukahville, niin joku sen myös tekee.
        https://www.murha.info/phpbb2/viewtopic.php?f=20&t=24295&fbclid=IwAR1r6m0Lyx-HJkzHqL17qXXVMeoKwbiDL87CGcx_pR2j8GjmBRNGx0QSiv0


    • hirveää-väkeä.Ylellä

      Hirveää väkeä Ylellä

    • jatkokertomus
      • grogiotta

        Nokkiiko korppi toisen korpin silmiä? Ei noki.


      • Anonyymi
        grogiotta kirjoitti:

        Nokkiiko korppi toisen korpin silmiä? Ei noki.

        Sokea korppi hukkasi todisteet työpöydälleen.


    • supercat
    • tahtoo_tietää

      Miten on, onko tuo vielä ylen palkkalistoilla?

    • Anonyymi

      Taas paukkui linnaa 'metsästäjille'...
      Huvikseen eläimiä ampuneet miehet tuomittiin ehdolliseen vankeuteen, metsästyskieltoon ja tuhansien eurojen korvauksiin.
      Pohjanmaan käräjäoikeus tuomitsi kolme miestä ehdolliseen vankeuteen ja viiden vuoden metsästyskieltoon salametsästyksestä, joka tapahtui vuosina 2016 ja 2017 Pietarsaaressa.
      Kaksi päätekijää, 20- ja 24-vuotiaat miehet, tuomittiin 6 ja 9 kuukauden ehdollisiin vankeusrangaistuksiin. 29-vuotias mies sai 4 kuukautta ehdollista vankeutta.

      Pohjanmaan kissantappaja luikerteli vastuusta piilottamalla raadot ja vierittämällä teon koiriensa syyksi. Niin tai näin, mies on lopun ikäänsä kuuluisuus, vaikka poliisi ei saanut/halunnut häntä nalkkiin.
      Heh heh...

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      151
      2496
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      999
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      871
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      60
      753
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      677
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      670
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      648
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      21
      637
    Aihe