Terve!
Vertaistukea samanlaisen koneen omaavalta kaivattais.
Eli mitenkäs muilla tuo kylmäkäynnistys sujuu??
Olen tyytyväinen koneeseen muuten ,mutta kylmänä tuota joutuu starttaamaan/pyörittämään muutamia kertoja ennenkuin käynnistyy. Tuntuu ,että mitä kauemmin kone seisonut sitä pitempään pitää pyöritellä.
Onko vain koneen ominaisuus????
Koneessahan ei ole automaattiryyppyä mikä nostaisi kierroksia ,vaan ryypyn lisäksi on käytettävä käsikaasua ,joten ?? Kokemusta aiemmin isommista yamahan 4t koneista ,ja niille riitti kylmänä vain ns.avaimen näyttö käynnistymiseen. Nyt pitää enempi pyöritellä!
Mites muilla???
Tohatsu mfs 20 kylmäkäynnistys
16
7869
Vastaukset 16
- Taitaapa
Vuotaa kaasuttimen tyhjäksi.
- T.Hattu
Jammu lähti aina tokalla. Mulla on tohatsuja ollut useampi, kaikki on huonoja lähtemään käyntiin. Joskus lähtee heti ja toisinaan ei.
- Lemmy666
Samaaa ongelmaa täälläkin. Juuri ostinvm. 2014 koneen, kaksi reissua takana ja saa kullä jurnuttaa useampaan kertasn ennen kuin starttaa. Bensaletkun pumppu ei tunnu kovenevan vaikka pumppaa enben starttia kunnolla.
Eikö saa bensaa riittävästi startissa?
Tankin ilmaruuvi on kuitenkin auki. - TarttiaTartinPerään
Sama homma mullakin, kone 20hp ja 2016. Todella harmillinen ominaisuus tämä huono käynnistyvyys. Joillain järvillä tuuli ehtii painaa veneen kaislikkoon ennen kuin kone innostuu käymään. Mullahan oli laitteen kanssa muutenkin huolia, sillä jo 2017 kone toimi niin huonosti, että meni puolat ja kaasutin vaihtoon(takuuseen). Japanin pojat fiksuna laittoivat puolan rahtilaivan kyytiin ja odottelin sitä sitten 6 viikkoa keskellä kesää.
Mutta lohdutuksena kun ostin tämän veneen -15 niin tässä oli 2015 Yamaha 15hp ja se lähti aivan yhtä huonosti käyntiin ja oli lisäksi aivan uskomattoman laiska moottori. Nyt on tullut tähän luokkaan jo ruiskukoneet niin sillähän ongelma poistuisi kokonaan <- lähtee ns. laakista käymään. - ultraäänipesuriin
Huollon puute. Aloittaisin bensalinjan putsaamisesta. Jos bensan virtauksessa on ongelma, seos on liianlaihalla eikä käy kunnolla kun kone on kylmä. Omassa Yammussa ainakin täydellinen putsaus auttoi.
- Ysivitostako
No sitten sinne on tullut itse laitettua polttoainelinjaan jotain sinne kuulumatonta! Mulla on vaikka kuin vanhoja kaasarikoneita eikä niitä tarvi putsata. Hondaa, yamahaa, rotaxia, husqvarnaa... On efi koneitakin jotka vielä tarkempia eikä tarvi putsata.
- HuoltaaPitää
Ysivitostako kirjoitti:
No sitten sinne on tullut itse laitettua polttoainelinjaan jotain sinne kuulumatonta! Mulla on vaikka kuin vanhoja kaasarikoneita eikä niitä tarvi putsata. Hondaa, yamahaa, rotaxia, husqvarnaa... On efi koneitakin jotka vielä tarkempia eikä tarvi putsata.
98E ja/tai Nesteen 4-t pienkonebensaa olen sinne pistänyt. Saako sitä muita vielä parempia jostain?
Itsekin väitin vielä jokunen vuosi sitten, ettei tarvitse huoltaa enkä ikinäole huoltanut. Kaasarikonettä (Yammu 20 hv) kayttänyt vuodesta 2003. Kolme vuotta sitten alkoi ongelmat.
- TarttiaTartinPerään
No, mullahan oli pakasta vedetty 20 kone ja tähän vielä vaihdettiin takuuseen uus kaasarikin ja silti käyntiinlähtö on heikkoa. Merkkihuollon asentaja itse korjaamon omistaja sanoi, että kovasti näitä pitää sahata että tämmösiä nämä on. Aina ajanut 98 bensalla ja nyt laitoin nesteen pienkonebensaa viimeiselle uistelureissulle. Voisko näissä olla suomen suht kylmiin olosuhteisiin liian pieni suutin tms? Mitähän ulkomaiden foorumit kirjoitelleet asiasta, jos piskuisessa Suomessakin on asiaan havahduttu?
- Uusavuton_tumpelo
Samoja vaivoja ulkomaillakin, ei kuitenkaan laajamittaisesti.
Onko tulppa kuiva/märkä uusi/vanha, tuleeko kipinää?
Hörähtääkö, jos laittaa tulpanreiästä hörpyt? Kaasutin puhdistettu? - TarttiaTartinPerään
Ei johdu tulpista tai kaasuttimista, jos koko kone on tuliterä vai pitääkö tohatsun kaasuttimet ultrata jo ennen käyttöä? Kipinät tulee, puolat jo vaihdettu takuuseen, kuten myös kaasutin. Käyttötunnit n. 40h. Kyllä tämän kanssa nyt jotenkin toimeen tulee, mutta onhan se harmillinen ja joskus jopa kiusallinen ominaisuus. Itsekkin katsoin yhden youtube -videon missä vanhempi mies avautui ko. ongelmista ja oli myös mennyt palikkaa takuuseen. Mutta 15hp Yammu oli just samanlainen.
- Uusavuton_tumpelo
Jos kurkusta laittaa bensat, hörähtääkö sitten?
Vaikuttaisi joltain primeriongelmalta tai liian laihalla.
- nfg
Honda 50 kyllä käynnistyy, mutta pölläyttää savut ja heittää öljyä ulos. En suosittele. Korjaamo ja maahantuoja ei tee mitään, vaikka kone on uusi ja takuun piirissä.
- Anonyymi
Vähän poikkean aiheesta, mutta tarvitsen apua. Mulla on nelitahtinen 30hv Tohatsu, joka starttaa kivasti, mutta ei käynnisty millään. Istun tunnin avaimen kanssa ja koitan saada konetta käyntiin. Viime vuonna ostin tän veneen ja kauppias sai hyvin käyntiin. Kone on huollettu talvella.
Kone on saatu pari kertaa käymään sen jälkeen, kun sitä on tuntikaupalla koitettu saada käyntiin.
Itse en tiedä paljoakaan koneista/veneistä, joten Help. - Anonyymi
Taitaa olla Tohatsun/Mercuryn tyyppivika/ominaisuus tuo huono käynnistyminen.
Minulla upouusi 5hv ei suostu kylmänä käynnistymään juuri millään konstilla. Kun kaasukahvaa parikertaa vääntää täysille ja sitten noin ½kaasulla starttaa niin saattaa käynnistyä tai sitten ei.
Kun tämän olisin tiennyt niin olisi jäänyt ostamatta. - Anonyymi
Se käynnistymättömyys on kaikkein viheliäisin koneen ominaisuus, joten kannattaisko suihkuttaa eetteriä kaasuttimen kulukkuun suihkupullollinen, voisi auttaa. Eihän se haittaa, jos koppa lentää 100 metriä ylöspäin, kun tuleehan se sieltä alaski päin.
- Anonyymi
Pitää painaa avainta niin kuuluu naksahdus koneesta niin on ryyppy päällä,lähtee kuin palmun alta
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2121277- 89826
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va220779Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48732Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan54654Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä47651- 81601
- 24585
- 106570
- 39569
- 46560
Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja294541Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko58539Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.45526Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27523Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan74521Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U47514Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt33509Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64509Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.91473