Googlen hakukone antaa huonoja linkkejä

TahallaanPilattu

Jännää miten Googlen haku on vuosien mittaan huonontunut, tai sitä on tarkoituksella huononnettu. Mitä vain haet niin tulee käsittämättömän huonoja linkkejä. Sama lähes kaikkien hakujen kanssa. Joskus 5 vuotta sitten Googlen haut kohdistuivat erinomaisen hyvin, mutta nykyään täyttä jaskaa. En todellakaan usko että Google on mennyt noin paljon takapakkia hakualgoritmeissaan, vaan tämä on tietoista toimintaa. Käyttää ne sitä kuitenkin ja me saadaan lisää hakuja sekä taustatietoja mitä ne hakee.

36

2254

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KerroLisää

      Annas joku esimerkki hausta niin arvioidaan.

      • uusavuttomuus

        Etkö osaa muka hakusanoja kirjoittaa ja arvioida tuloksia???


      • HaluaaLisähakuja

        Mielenkiintoista että niin moni
        erittäin tärkeä, artikkeli, tutkimus,
        dokumentti, lehtijuttu... katoaa...
        eikä ainakaan Google näyttäisi, jostain kumman syystä,
        löytävän niitä enää... tahi jotain mutta valikoiden.


      • HakijaKoneessa
        HaluaaLisähakuja kirjoitti:

        Mielenkiintoista että niin moni
        erittäin tärkeä, artikkeli, tutkimus,
        dokumentti, lehtijuttu... katoaa...
        eikä ainakaan Google näyttäisi, jostain kumman syystä,
        löytävän niitä enää... tahi jotain mutta valikoiden.

        Google on huonontanut hakukonevastauksia jotta se saa kyselijät lähettämään lisää hakusanoja. Tarkoitus on hakusanojen avulla analysoida hakijaa ja tämän motiiveja tiedonhakuun.


      • Virtaanen
        HakijaKoneessa kirjoitti:

        Google on huonontanut hakukonevastauksia jotta se saa kyselijät lähettämään lisää hakusanoja. Tarkoitus on hakusanojen avulla analysoida hakijaa ja tämän motiiveja tiedonhakuun.

        Googlen hakutulosten huononeminen ei ole sattumaa vaan tarkkaan harkittu juttu, jonka takaa löytyy valemediakytkökset ja netinkäyttäjien manipulointi.

        Tietoa on nykyään paljon mutta sitä manipuloidaan yhä
        enemmän.

        Entisaikaan tietoa oli rajallisemmin mutta tiedonkulkua
        pyrittiin lähinnä edistämään eikä päinvastoin kuten nykyään.

        Aika paljon kerää kyllä tietoa hakijoista, hakusanoista mutta
        antaa yhä hintsummin.


    • netynety

      Olen samaa mieltä. Outoa kuitenkin että tällainen aloitus on jossain helvetin salaliittoteoriasivulla.

      Joka tapautksessa viimeisen parin vuoden ajan olen yrittänyt etsiä sanoituksilla biisien esittäjiä netistä.

      Vaikka käytännössä syvästi vihaan amerikkalaista poppia, countria ja räppiä, on hakutuloksissa pelkästään sitä tarjolla ja tarjoamistani lyriikoista otetaan pelkästään osia!

      Eikä sekään riitä. Linkkejä on, mutta kun aikaisemmin sai erilaisia linkkejä, eli vaihtoehtoja, on nykyaikana pelkästään saman biisin vaihtoehtoja tarjolla!

      Sitten kun yritän etsiä lainausmerkeillä ja plussilla, tarjotaan ei oota.

      Sama juttu Youtuben kanssa. Kun yritän etsiä sitä tyyliä mistä pidän, on tarjolla pelkkää saatanan amerikanpoppia jota en ole edes kuunnellut, enkä kuuntele!

      Google on huonontunut viimeisten muutaman vuoden aikana niin pahasti että käytän yleensä sitä ankka hakukonetta.

      • TaustasyytSelvillä

        Kyseessä on nimenomaan salaliitto jolla Google tietoisesti on huonontanut hakujaan.


      • Anonyymi

        Sama juttu Youtuben kanssa. Kun yritän etsiä sitä tyyliä mistä pidän, on tarjolla pelkkää saatanan amerikanpoppia jota en ole edes kuunnellut, enkä kuuntele!

        Et osaa hakea oikealla termillä.


    • drftguyhj

      Internet vaikuttaa kovin rajalliselta, kun käyttää hakukoneita. Liekö hakutulokset jotenkin keskinkertaistuvan, kun suuri massa suorittaa hakuja? Toivottavasti joku kehittää pian seuraavan sukupolven tavan hakea tietoa.

    • MinäLöydänAinaKaiken

      Tähän päivään mennessä en ole vielä tavannut outoa hakutulosta; kiinnostaisi millaisia hakuja pitää tehdä että saa huonoja vastauksia.

      Olisko kenelläkään tietoa?

      • pelionmenetetty

        Juu niin tuo tekee. Tältäkin sivulta menee kaikki tieto Googlelle tuon Recaptcahan välittämänä.
        Kaikilla nettisivuilla on joku urkkija, sitten yritetään lisäosilla saada niitä pois, varmaan turhaa hommaa sekin. Ei tarvi olla nettikään päällä enään ja silti näyttää onnistuvan.


    • jxjzkzklx

      ikävä on altavistaa. se haki juuri sen, mitä käyttäjä etsi. yrittämättä päätellä mitä käyttäjä kenties haluaa tai mikä on sopivaa.
      esimerkiksi conax-salauksenpurusta löysi altavistalla täsmälliset dokumentit. googlella niitä ei löydä vaan ne on piilotettu kokonaan.

      • JustBeEvil

        Oikeista käytännön asioista altavistalla oli hankala löytää mitään mielekästä.

        En sano tätä minään Googlen fanboina; päinvastoin. Google on evil, paljon pahempi kuin Microsoft koskaan.

        Silti, käytännön elämän hauista se toistaiseksi osaa tarjota parempia vastikkeita kuin vaihtoehdot. Ja miksei osaisi, tietopankki kun on mittava, ja jokainen Android, Gmail yms käyttäjä kasvattaa sitä jokainen minuutti isommaksi.

        Voit sitten kertoa poliisille erikseen miksi olet kiinnostunut conax-purusta. Normaalit ihmiset ei tuollaistakaan harrasta.


      • kxkzldldld

        altavista nimenomaan löysi aivan kaiken, joka internetissä oli. kyllähän sille tarkka haku piti muotoilla aika tarkasti, mutta sen kun teki, se kyllä löysi kaiken.

        "Voit sitten kertoa poliisille erikseen miksi olet kiinnostunut conax-purusta. Normaalit ihmiset ei tuollaistakaan harrasta"

        niinno normaalit ihmiset maksaa monesta muustakin asiasta, jonka voi ilmaiseksikin saada. eipä se poliisia erityisemmin kiinnosta. tekijänoikeustrollitoimistoja kenties.


      • PummitVankilaan
        kxkzldldld kirjoitti:

        altavista nimenomaan löysi aivan kaiken, joka internetissä oli. kyllähän sille tarkka haku piti muotoilla aika tarkasti, mutta sen kun teki, se kyllä löysi kaiken.

        "Voit sitten kertoa poliisille erikseen miksi olet kiinnostunut conax-purusta. Normaalit ihmiset ei tuollaistakaan harrasta"

        niinno normaalit ihmiset maksaa monesta muustakin asiasta, jonka voi ilmaiseksikin saada. eipä se poliisia erityisemmin kiinnosta. tekijänoikeustrollitoimistoja kenties.

        Niin, Altavistalla kun etsi niin piti kysyä minkä värinen on Julius Caesarin valkoinen hevonen jotta sai oikean vastauksen.

        Googlelta voi kysyä vain minkä värinen oli Julius Caesarin hevonen.

        Ennemmin mä maksan elokuvista; kun ei ne ilmaiseksi synny. Jos kukaan ei maksa niin sulta loppuu varastettavat leffat koska ei niitä kukaan tekisi. Oletkos koskaan tuota miettinyt?

        Ja koska käyn töissä niin ei ole ongelmia maksaa. Suosittelen.


      • Hakukone_vaihtoon

        Google alkaa kyllä riepomaan jo!! Jatkuvasti tietosuoja muistutusta tyrkyttelee, ja juurikin siitä syystä, kun olen googlen asetuksiin pistänyt, ettei seuraa, ei tarjoa youtubesta suosituksia, eikä kohdenna mainontaa, ja mainosasetukset on kaikki muutenkin tiukalla, niin tätä sohlaamista sitte google tekee vähän väliä parin päivän välein, joka kerta kun menee sitten näitä asetuksia katsomaan, niin kaikki seuranta ja mainonta on yllätys yllätys taas päällä. Mikä kumma siinä on, että googlelle yksityisyys ei ole yksityisyys, vaikka tarjoaa mahdollisuuden näin toimia? Mitä olen muita foorumeita selannu, niin alkaa monilla muillakin pinna palamaan asian kanssa. Tartteeko vaihtaa hakukone kokonaan, ja hylätä google, kun muuten ei usko.


    • vakoilijat

      Käyttäkää hakukoneena DuckDuckGouta.
      Se ei varmasti vakoile mitään hakujanne. Hakutuloksissa on myös eroja.

    • Arvaapa miten paljon internetin sivustomäärä vuodessa kasvaa...

    • Jos ei halua joitain hakusanoja hakulausekkeeseen, voi laittaa miinusmerkin sanan tai sanojen eteen joita ei halua sisällyttää hakuun. Kannattaa lukea Google hakuohjeet niin sitten osaa tehdä paremmin hakuja, niin että löytää helpommin haluamansa tiedot.

    • YksiSelitys

      No google ainakin nykyään poistaa linkkejä paljon enemmän tekijänoikeusloukkauksien ym perusteella. Se on vain hyvästä. Ei kuka tahansa saa jakaa toisten omistamaa materiaalia omilla sivuillaan.

    • MikäHakuEiToimi

      Saisiko niitä konkreettisia esimerkkejä millä hakusanalla saa huonoja vastauksia, esimerkin kera mikä olisi sitten parempi hakutulos.

      Itse edelleen löydän haluamani asiat Googlella ilman mitään ongelmia. Joskus täytyy mennä tools valikkoon ja rajata että haluan osumia vain viimeiseltä päivältä, viikolta, kuukaudelta tai vuodelta.

      Varsinaista ongelmaa en ole havainnut.

      Vai onko syynä se etten koskaan koita etsiä piraatti-elokuva tms linkkejä; niitä tunnetusti Google ei enää kuulemma julkaise.

      • rfarm

        Google tarjoaa todella paljon hakuun liittymätöntä roskaa. Suuressa osassa tuloksia ei ole käytetty yhtään hakemaani sanaa tai sitten tuloksia tarjotaan englanniksi vaikka haen suomenkielisillä sanoilla ja valitsen kieleksi suomen.


    • LyhytKaunis

      Google on eliitin rakkikoira.

    • ghghkghkh

      Pelätyin hakusana lienee Flat Earth.
      Osumien tulos on yleensä n. 13 000 000. Yhtenä päivänä 123 000 000.
      Juuri nyt 23 400 000.

      Jotain sieltä karsitaan koko ajan massiivisesti.

      • pelottava.pizza

        Kuten aiemmin koitin, pelätyin sana on pizza.

        Sille tuli ja katosi reilut 3 miljardia hakuosumaa yhtenä päivänä.


    • ihanulkopuolinen

      Googlen puolustajat ovat harvassa ja siksi heidän motiivinsa ovat epäilyttävät.

    • Anonyymi

      Samaa mieltä, nykyään ei löydy mitään ja mainokset tunkee joka väliin

    • Anonyymi

      Olisin edelleen kiinnostunut siitä että väki antaisi suoria hakusanoja, ja mahdollisesti ruutukaapauksia mitä vastauksia saivat.

      Koska on kohtuullisesti tunnettu tosiasia että kaksi jätkää hakiessaan samaa hakusanaa saa hieman erilaisia hakutuloksia.

      Siksi vastaus "jo etkö itse osaa kokeilla" on huono.

      Oletko koittanut samaa hakua tyhjäämällä kaikki Google cachet, tai jopa anonymisoimalla itsesi VPN:n tms avulla sen lisäksi että luot hakua varten tietokoneellesi uuden käyttäjän.

      Tosin edelleen taitaa olla mahdollista laite-tunnistaa samaksi jätkäksi hardwaren perusteella vaikka tunnusta muuttaa.

      Ongelmana lienee sekin että datamäärä jostain, varsinkin yksittäisestä, hakusanasta on tänään moninkertainen vaikkapa 10v takaiseen verrattuna. Mikään algoritmimahti ei pysty välttämättä arpomaan sulle hyvää vastausta tilanteessa missä 10v sitten hakusanallesi oli vain 100 vastausta ja se onnistui varsin hyvin kun tänään on 100000 vaihtoehtoa mistä arpoa oikeaa nyanssia.

    • Anonyymi

      Olkelma voi olla myös suomen stalkaajat, missä on googlen l'hin datakeskus. Kun tietää miten suomessa pääsee töihin siis suhteill i, ajttele jos joku oululainen gänstalkaaja pilannut googlen lähimmän data tai helsingi??

      • Anonyymi

        Suomessa pitäis kanssa erottaa 10tuhansia, totuushan on että syynä erottamisiin ei ole AI. Vaan kehitysvammainen HR koneisto joka on haalinut porukkaa vain sillä edellytyksellä että on huonokäytöksinen kehiysvammainen ihmisten stalkaaja


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomessa pitäis kanssa erottaa 10tuhansia, totuushan on että syynä erottamisiin ei ole AI. Vaan kehitysvammainen HR koneisto joka on haalinut porukkaa vain sillä edellytyksellä että on huonokäytöksinen kehiysvammainen ihmisten stalkaaja

        Stalkkaajia on siis tuhansia, mutta koskaan kukaan ei ole tunnustanut olleensa sellainen.

        Mahdoton yhtälö.


    • Anonyymi

      haku -se -ja -tuo

    • Anonyymi

      Nykyään ei uskalla enää hakea esim a-pommin rakennusohjetta, koska poliisi on ovella alta aikayksikön. Enne sekin löytyi.

      • Anonyymi

        Miksei mulle ole käynyt noin?


    • Anonyymi

      Kuullen esitys tapa on muuttunut niin että yksinkertaisesta selkeästä ilmaisusta on siirrytty monimutkaiseen ilmaisuun.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      24
      4666
    2. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      88
      3724
    3. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      48
      3105
    4. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      54
      2667
    5. Mitä haluaisit sanoa

      Nyt kaivatullesi?
      Ikävä
      206
      2621
    6. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      51
      2599
    7. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      32
      2400
    8. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      152
      2328
    9. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1955
    10. Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa

      Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok
      Maailman menoa
      108
      1539
    Aihe