Muslimi tappoi taas kaksi naista Ranskassa

Huusi jällee Allahu Akbar ja puukotti kaksi naista Marseillen asemalla. Poliisi ampui Allahin lähettilään ennenkuin ehti tappaa enemmän.

Mut ihan yksittäinen tapaus tääkin.
Eikä mitään tekemistä Islamin kanssa
30459
3Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Mistä poliisi tiesi olla paikalla. Todistaa että siviili tiedustelu toimii. Nyt vain poliisi oli hieman myöhässä niin Allahin lähettiläs ehti toimia ensin. Ei Ranskassa paljon polviin ammuta, jotta voitaisiin kuulustella miestä, mistä tuo oli käskynsä saanut vai miten tuo "radikalisoituminen# tapahtuu. Turun puukottajakin radikalisoitui ihan isesseen ja lyhyessä ajassa. Pelttari onkin sanonut että tamä vaikeuttaa poliisin toimintaa. Tuollainen "radikalisoituminen" ei kai heti näy ulospäin. Jokaiselta mamulta olisikin kysytävä aamuisin "oletko yön aikana "radikalisoitunut". Tamperekin ratikkalisoituu hyvää vauhtia kun ratikkakiskot ilmestyvät katukuvaan enenevässä määrin päivittäin. Mutta sehän onkin erilaista ratikkalisoitumista.

1Äänestä
  • Se on Ranskanmaalla toi rikkaus rikastunu jo sellasiin sfääreihin, et siel on aseistetut sotilaat ollu vahtiis julkisia paikkoja jo reilun pari vuotta! :)

    Sillä onhan maahanmuutto rikkaus!

    1Äänestä

Alkaa kypsyttää. Tehdäänkö vallankumous?
Mikä olisi tarpeeksi tehokas keino vastustaa islamin valloittamispyrkimyksiä? Jotain näyttävää. Äänestämisessä on vain yksi ääni kullakin. Tekis "käänteisiä terroristi-iskuja". Jotain mikä on kaliiberiltaan samaa luokkaa kuin terrori-isku. Mikä tekisi musuille selväksi, että tänne ei kannata tulla. En tarkoita, että pitäis ruveta tappamaan ihmisiä, kun suuri osa niistä on kuitenkin maallistuneita eli "maltillisia". En koe sitä moraalisesti oikeana tappaa viattomia vaikka kuuluvatkin samaan rotuun tai uskontoon… tosin missä vaiheessa se menee siihenkin, koska ainahan on taqiyya. Jotain jämäkämpiä keinoja kuin pelkkä äänestäminen.

1Äänestä

Kummasti katoaa avaukset tuosta tapahtumasta. Ja yhtä kummasti kuolonuhrit lisääntyvät. Viimeisin tieto 3 kuollutta veitsi hyökkäyksessä.

1Äänestä

Missä feministit? Jälleen naisvihamielinen hyökkäys.

1Äänestä

Toisaalta nää henkiin jääneet tappajathan on epäonnistuneita Islamin näkökulmasta. Niistä ei tule marttyyreja eikä ne pääse paratiisiin neitsyiden kaa iloittemaan.
Turun tappajallakin olisi siis huono säkä kun henkiin jäi.

1Äänestä

Vihervaskokkeput unelmoivat vaan saada näitä rauhanlähettiläitä lisää Suomeen, oppikaa äänestämään oikein

1Äänestä

Puukottajien ihmisoikeus on tulla paperitta Suomeenkin.

terv. Touko Rasputin

1Äänestä

Onko tämänkin terrori-iskun tekijä yllättävän mukava ja sympaattinen sarjapuukottaja? Mitäs suvakki tähän?

1Äänestä

Tätä tietoa ylläpito yrittää peitellä.

2Äänestä

Olisiko tiedustelulaki voinut estää Turun puukotukset? Epsanjassa ehditään ainakin paikalle vaikkei ihan ajoissa. Millä muulla maalla on laki joka sallii kansalaisten salakuuntelun ilman oikeuden päätöstä. Jos naapurissasi asuu joku jota salakuunnellaan niin sinunkin toimet voivat kantautua kuuntelijoitten mikrofoniin. Isonveljen mikrofoniin.

Jos terrori-iskua suunnitteleva tai suunnittelevat eivät tallenna suunnitelmiaan tai viesti niistä, minkäänlainen tiedustelulaki ei voi asiaa paljastaa. Täytyy olla aika tyhmä jos netissä kertoo että menen huomenna puukottamaan torille niin kuin menisi perunia ostamaan. Kohta kun nuo salakuunneltavat saavat selville että heitä seurataan niin varmaan alkavat kusettamaan poliisia. Mutta kun noita Isiejä ja al Qaidoja ei ole Suomessa kuin joku hassu tullut vain viettämään vaikka lomaa. Onhan tuo ihmisten tappaminen raskasta hommaa. Ja varsinkin sen suunnittelu.

Kysymykseen on siis mahdotonta vastata, sillä emme vielä tiedä Turun puukottajan mahdollisista suunnitelmista ennen hänen tekemäänsä hyökkäystä. Jos tekijä on viestinyt suunnitelmistaan ulkomaille, Supo ja Puolustusvoimat olisivat teoriassa voineet napata Suomen rajat ylittävän viestin.

Parhaassa tapauksessa ulkomailla työskentelevät Supon agentit olisivat voineet estää miehen tulon Suomeen jo etu­käteen. Tiedustelulaki antaa Supon ja Puolustusvoimien väelle vapaat oikeudet toimia vaikka valehenkilöllisyyden avulla ulkomailla, mikä lisää mahdollisuuksia estää vaarallisten ihmisten saapumista Suomeen.

Antti Rinteen mukaan on toki selvää, että tekninen kehitys edellyttää uusia keinoja terrorismin torjuntaan. Kysyisin mitä kaikkea se tekninen kehitys pitää sisällään ja keihin muihin se kohdistuu?.

”Mikään valvontajärjestelmä ei tietenkään ole aukoton. Emme vielä tiedä sitäkään, olisiko Turun isku ollut estettävissä tiedustelulain keinoin.

Äänestä
  • Tälläisiä asioita on aivan turha pohtia kun kaikki vaikeudt olisi voitu välttää kun ei mamuja olisi ikinä päästetty suomeen piste.

    1Äänestä

Suvakin mielipide ei muutu näissä asioissa vaikka kurkku katkaistaisiin omalta perheenjäseneltä, niin vahva usko heillä on asiaansa.

Äänestä
  • Taisi aikoinaan Juice Leskinen jossain kirjoittaa suunnilleen näin: "tosi"uskovaisten kanssa on turha keskustella Jumalasta ja vanhan liiton kommunistien kanssa turha keskustella siitä mitä sorto tarkoittaa.

    On totisinta totta, että 2010-lukua elävän suvakin kanssa on mahdotonta keskustella maahanmuutto- ja pakolaispolitiikasta. He kun ovat aina oikeassa ja me muut aina väärässä, oli kysymyksen asettelu sitten minkälainen tahansa. Heikäläisiä saamme kiittää näistäkin lähiaikojen surullisista tapahtumista...

    Äänestä

kiireinen päivä taas yksittäistapausten osalta

Äänestä

Ranskalaiset noukkivat omien äänestymieltymyksiensä hedelmiä, itseään saavat syyttää.

Ihmettelen kyllä mikäli kukaan täysijärkinen tuolla enää edes kulkee ilman veitseä kaupungilla..

1Äänestä
  • Ei olisi uskonut jokunen vuosi sitten, että Suomessa joutuu tekemään saman.

    Autossa retkikirves ja vyöllä aina mukana taittoveitsi.

    Se on sitä Unelmallista nynykypäisvää se.
    Suomi on pilattu suvakkien toimesta.

    1Äänestä

No mutta, joko taas?

Ja tämähän tuli taas kerran ihan täytenä yllätyksenä meille kaikille...

Äänestä

MURHAAJA.

Amen.

Äänestä

Iltasadut aloitti jo valkopesun eikä usko isisin olevan terrori-iskun takana.

Kaksi ihmistä kuoli veitsihyökkäyksessä Marseillessa. Poliisit ampuivat epäillyn.

Äärijärjestö Isis väittää olevansa Marseillessa Ranskassa tehdynveitsihyökkäyksen takana. Asiasta kertoi järjestön propagandakanava. 

Mitäs suvakki tähän?

Äänestä

Yle ei jaksanut tätä Turun terrori-iskun kopiota edes uutisoida. On se kyllä törkeää.

Äänestä
  • Ei tuo ole mikään uutinen, vaan vähän samanlainen asia, kuin että aurinko nousee aamulla.

    Äänestä

että ihan jokaikinen muslimi ei ole puukottanut vääräuskoisia kuoliaaksi. Tämä on tekninen fakta.

Kuten myös se, että kaiken aikaa tämän tästä tapahtuu iljettäviä hyökkäyksiä, joissa uhreja valikoimatta tapetaan mahdollisimman paljon. Joskus puukoilla, joskus autoilla, joskus ampumalla ja pommeilla. Ja näitä hyökkäyksiä yhdistää se, että hyökkääjillä motivaatio on nimenomaan islamin uskossa. Ei tarvitse väitellä siitä, miten hyökkäykset on organisoitu tai onko jonkun tietyn isisin pampun henkilökohtainen määräys iskun takana. Iskujen perisyy on islam.

Kun äärioikeistolainen sekopää menee ja ampuu ihmisiä, ei intetä siitä onko ammuskelulle nimenomaan jonkun tietyn äärioikeistojohtajan määräys. Silloin kyetään heti tuomitsemaan ääri-oikeistolaisuus aatteena ammuskelun aiheuttajaksi.

Samalla tavalla kuin on olemassa maltillisia ja väkivaltaan syyllistyneitä oikeistolaisia, on myös maltillisia ja väkivaltaan syyllistyneitä muslimeja. Väkivalta on aina ihmisen tekemä päätös, mutta päätöksen takana vaikuttavat ideologiset juurisyyt. Ja islam jo oppina tarjoaa kaikki tarvittavat juurisyyt vääräuskoisten tappamiseen.

Äänestä

Miksei ne huuda vaikka, että Aku Ankka on suuri. Enemmän se Aku on todellinen olento kuin Allah.

Äänestä

Se kuuluu islamin uskoon. Huntukielto pitäis ottaa suomessakin käyttöön, sivistysmaissa näin jo on.
Vaikeaa se toteuttaa kun ituhippivaskokkeput vastustavat kaikkea oikeaa

Äänestä

Miksi länsimaalaiset ei tee vastaavia tekoja arabimaissa?

Äänestä

Miksi muslimi terrori puukotuksissa on kohteena naiset?

Äänestä

Ei ihme että naiset pelkäävät öljytukkia,

Äänestä

Ilmastonmuutos aiheutti tämän.

Äänestä

Ei tarpeeksi ruumiita, jotta vielä saataisiin Sipilää shokkiin, mutta erittäin tuomittavaa, eikä pelolle saa antaa valtaa, eikä mitään tekemistä islamin kanssa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


jokapäiväistäsamaa kirjoitti:

Huusi jällee Allahu Akbar ja puukotti kaksi naista Marseillen asemalla. Poliisi ampui Allahin lähettilään ennenkuin ehti tappaa enemmän.

Mut ihan yksittäinen tapaus tääkin.
Eikä mitään tekemistä Islamin kanssa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu