Ahvenanmasalle ehdotetaan kansanäänestystä itsenäistymisestä. Loistavaa! Päästään eroon kaikkien kuppaamisten äidistä:)
Samalla lähtee pakkoruotsi;)
Tupla win win meille suomalaisille!
Samalla lähtee pakkoruotsi;)
Tupla win win meille suomalaisille!
Vastaukset 14
Vanhimmat
Poliisiopisto suorittaa samalla pamputuskoulutuksen perusjakson saarella.
Uusimaa ja Varsinais-Suomi haluavat irsenäystyä samalla. Loppuisi rahan pumppaaminen fennolandiaan.
Suurin osa asukkaista on suomenkielisiä joilla ei ole mitään kiinnostusta erota rakkaasta kotimaastaan. Närpiö saattaisi mantereella olla halukas eroamaan Suomesta ja siitä voisikin kätevästi tehdä suomenruotsalaisten reservaatin Ahvenanmaan lisäksi.
Vaihdetaan Ahvenanmaa venäjän kanssa Suursaareen, kaikki voittavat ja ovat tyytyväisiä.
Ahvenanmaalaiset pääsevät eroon paskaisista suomalaisista ja suomalaiset pääsevät eroon v.ttumaisista ahvenoista sekä Venäjä saa tukikohdan Itämereltä ja ei tarvitse Gotlantia .
Ahvenanmaalaiset haluavat päästä eroon kielitumpeloista!
Fria Åland liikettä pitää tukea! Ahvenanmaalla on täysi oikeus itsenäistyä.
Saaret ovat kiinni väärässä kropassa. Asukkailla on jatkuva pelko, että tulee suomenkielinen, joka puhuu suomea. Pelko muuttuu ylimieliseksi ja epäystävälliseksi käytökseksi.
Antakaa tukenne Ålands Framtidenille, se on raikkaan avoin ja rasisteinen suomenkielisiä kohtaan..Hejaa!
http://www.alandsframtid.ax/index.php?option=com_content&view=article&id=96:partiprogram&catid=26
Savoboo on niin tyhmä ja tietämätön että luulee Ahvenanmaan itsenäistyvän. Tai että on tekeillä joku kansanäänestys. Ei muuten ole tulossa itsenäistymistä tai äänestystä.
Savoboon "tieto"-lähde taitaapi olla mv.
närpiöstä ja muualta lokkiluodoilta mielellään tarjotaan halukkaille mahdollisuus muuttaa itsenäiseen ahvenanmaahan! savon prikaatin toimesta, ensin ohan ilmaiseksi ja tietyn ajan jälkeen ... no , vielä edullisemmin:)
Skarvar on sälar med
Valitettavasti affenat ovat ahneen laskelmoivia, jotta jättäisivät lypsylehmänsä Suomen!
Ainoa tapa päästä kielirasisteista on vähentää reippaasti tukia, mutta sehän on hyvin vaikeaa svekokratiassamme.
päinvastoin aletaan me suomalaoset vaatia myös että ahvenanmaa saa kansanäänestyksensä, ja että kyllä äänestävät supmalaiset saavat myös äänestää;)
ahvenmaa on oileasti täysi turhake nykymuodossaan, suorastaan sotilaallinen uhka. selvempi tilanne on että siellä on joko ruotsin, venäjän tai naton armeija. nato olisi paras vaihtoehto.
pääasia ett ä nykyinen meiltä verorahamme kuppaava, meitä suomalaisia raisistisesti kohteleva ja avoi,esti halveksiva ( mm pn neuvosto tapaus) loppuu. kansanliittoon vetoaminen on vitsi, sitä ei ole edes enää olemassa ja nykyinen yk mielellään kuomoaa aikansaeläneet päätökset:)
uudessa suomessa mahtavaa kommenttia tuolle ehdotuksen tekijälle, jola on jonkinlainen pikku-ihottu,a-callen minimi;)
Tärkeintä tosiaan on että sitten saavutetaan yksikielisyys sekä ahvenanmaalla että kanta-Suomessa :)