Pahimmillaan oireiden vähättelystä hengen menetys

"Terveydenhuolto ei saisi missään nimessä tukea oireilua. Turhat tutkimukset lisäävät potilaan huolta. Näissä ilmiöissä on se vaara, että lähdetään seuraamaan potilaan toiveita lisäselvityksiin."

- Pahimmillaan tuo johtaa hengen menetykseen niin kuin seuraavassa, jossa syytä tekemättä jätetyille tutkimuksille vieritetään menehtyneen kielitaitoon, vaikka vaimoa ymmärretäänkin sujuvasti:

Porissa tuberkuloosiin kuollut hyppäsi lääkärissä jo keväällä – kurkkukivun syy tajuttiin liian myöhään
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/231676-porissa-tuberkuloosiin-kuollut-hyppasi-laakarissa-jo-kevaalla-kurkkukivun-syy

"Satakunnan keskussairaalassa Porissa on kuollut potilas tuberkuloosiin. Ulkomaalaistaustaisen miehen keuhkot kuvattiin liian myöhään, eikä häntä voitu enää auttaa. Mies oli hakenut kurkkukipuunsa apua jo keväällä.

Infektioylilääkäri Raija Uusitalo-Seppälä kertoo, että tuberkuloosia ei osattu epäillä kuin vasta toissa viikolla. Hän ei kerro miehen tarkempaa lähtömaata.

–Vaimo kertoi, että hänellä oli jonkinlaisia oireita ollut jo helmikuusta lähtien, mutta myöhemmin keväällä hän on hakeutunut muutamia kertoja yksityislääkärille ja terveyskeskukseen, mutta tilannetta on pidetty tavanomaisena kurkkukipuna niin kuin on tietysti ihan luonnollistakin, hän sanoo Uudelle Suomelle."

"Paikallisoireita ovat pitkittynyt, yli 3 viikkoa kestänyt yskä, johon liittyvät limaiset, joskus veriset yskökset. Yleisoireita ovat ruokahaluttomuus, laihtuminen, väsymys, yöhikoilu ja/tai kuumeilu."



Lainaus edellä tuolta https://keskustelu.suomi24.fi/t/15021986/oikeaa-ja-asiallista-tietoa#comment-91364507 , josta poimin vielä erikseen tämän kohdan esiin:

"Infektioylilääkäri Raija Uusitalo-Seppälä kertoo, että tuberkuloosia ei osattu epäillä kuin vasta toissa viikolla. Hän ei kerro miehen tarkempaa lähtömaata.

–Vaimo kertoi, että hänellä oli jonkinlaisia oireita ollut jo helmikuusta lähtien, mutta myöhemmin keväällä hän on hakeutunut muutamia kertoja yksityislääkärille ja terveyskeskukseen, mutta tilannetta on pidetty tavanomaisena kurkkukipuna niin kuin on tietysti ihan luonnollistakin, hän sanoo Uudelle Suomelle."



Jo pelkästä lukemastaan voi päätellä, että niin kuin näissä tapauksissa yleensä ja omasta kokemuksestaan tietää, ensiksi on yritetty hakea terveyskeskuksesta apua saamatta sitä, jonka jälkeen on hädissään käyty yksityislääkärillä ilman, että olisi ollut varaa kalliisiin tutkimuksiin ja kuvauksiin.

Kukaan ei lähde lääkäriin tavanomaisen kurkkukivun tms. takia, niin kuin lääkärit naiivisti esittävät ja mitätöivät ihmisten hätää, kipua ja oireita.

Näitä sattuu niin paljon eikä tämäkään tapaus unohdu:

https://keskustelu.suomi24.fi/t/10091401/taas-yksi-vanhus-tapettiin-

(Saved.)

3

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lääkäri2

      Heh, ai ei kukaan lähde lääkäriin tavallisen kurkkukivun takia :) Tavallisen flunssan ja nuhankin takia rampataan lääkärissä jatkuvasti, etenkin jos sitä ei tarvitse itse maksaa vaan työnantaja maksaa sen. Kuten eräskin potilas kävi flunssan takia kolme kertaa lääkärissä vaikka toistamiseen otetuissa verikokeissa ei ollut mitään poikkeavaa ja oli jo saanut antibioottikuurinkin varmaankin sen takia kun ei kukaan jaksa loputtomiin kuunnella sitä valitusta kun ollaan niin kamalan kipeäitä kun nenä on tukossa ja lämpöäkin vähän jne. ja yleisesti kipeä olo, jos potilas antibioottia oikein vinkuu niin sen saattaa saada nuhaflunssaansakin lopulta. Kurkkukivusta hakeudutaan herkemminkin lääkäriin kuin nuhaflunssasta joka on muuten maailman yleisin sairaus.

      Tuberkuloosi on ääriharvinainen sairaus Suomessa nykyään eikä sen tyyppioire ole kurkkukipu ja kurkkukipuisia käy yleislääkärillä 30-50 potilasta viikossa jopa, osa tarvitsee antibioottia, osa tulehduskipulääkettä ja sairauslomaa. Joskus yksi potilas Suomessa 20 vuodessa tarvitsisi kurkkukipuunsa tuberkuloosiantibiootit.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      612
      2226
    2. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      108
      1098
    3. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      25
      1075
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      4
      927
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      855
    6. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      85
      843
    7. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      759
    8. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      89
      752
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      725
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      573
    Aihe