" Onhan se törkeää, miten tappaa naapurin lemmikin ja kehuskelee asialla Facebookissa. Mitä hän luulee sillä saavansa?"
https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/perhe-jarkyttyi-hyrre-kissan-kohtalosta-koirat-jahtasivat-naapuri-ampui-ja-kehuskeli-teolla-somessa/6599276#gs.YZ06p_o
Metsästysseuran puheenjohtaja tappoi kotikissoja
6
182
Vastaukset
- tiedoksim
Lisää nimiä adressiin, kun on vielä eläinten päiväkin!
https://www.thepetitionsite.com/takeaction/631/858/774 - tekijä.vastuuseen
"Poliisi tutkii nyt kissantappajan toimia – tapaus ei ole koiria ”kouluttaneen” miehen ensimmäinen?"
"Poliisi tutkii tapausta aluksi epäiltynä eläinsuojelurikoksena, mutta se voi tarkentua metsästysrikokseksi ja vahingonteoksi. (Kuva Fotolia)
Pohjanmaan poliisi on aloittanut esitutkinnan Lapualla kuolleiden lemmikkikissojen kohtalosta.
METSÄSTYSRIKOS Pohjanmaalaisen metsästysseuran puheenjohtajan julkaisema Facebook-päivitys tappamistaan lemmikkikissoista sai sekä kansalaiset raivostumaan, mutta nyt myös poliisit toimimaan.
Julkisesti eräällä koirasivustolla olleessa päivityksessä miehen koirat poseerasivat kahden kuolleen kissan kanssa ja miehen röyhistelevä saateteksti viittasi koirien koulutukseen. Molemmat kissat olivat tavallisia lapualaisia lemmikkikissoja, Tahvo ja Hyrre. Päivän Lehti kertoi tapauksesta tässä.
Tapahtuneesta tehtiin myös rikosilmoitus sillä omistajat epäilevät, että kissat on ammuttu. Tutkinnanjohtaja Matti Tiainen vahvistaa nyt Ilkka-lehdelle, että rikosilmoitus on kirjattu epäiltynä eläinsuojelurikoksena. Esitutkinta on vasta alussa, ja sen edetessä rikosnimikkeet voivat tarkentua myös metsästysrikokseksi ja vahingonteoksi.
– Sen enempää ei voi tässä vaiheessa sanoa.
Poliisi on tietoinen asiasta sosiaalisessa mediassa käydystä keskustelusta. Tapauksen tuominneet kansalaiset ovat selvittäneet miehen kertoneen kissojen tappamisesta aikaisemminkin, vanhimmat jopa jo kymmenisen vuotta sitten. Mahdollinen rikos tuolta ajalta on toki vanhentunut.
Metsästäjä on ilmoittanut olevansa Yleisradion pitkäaikainen työntekijä, jonka johdosta perustettiin jopa adressi miehen erottamiseksi verovaroin ylläpidettävän laitoksen palveluksesta. Adressi ehti kerätä tuhansia allekirjoittajia, kunnes ylläpito poisti sen mahdollisesti yksityiselämää loukkaavan tiedon esittämisen johdosta.
Nyt uusi adressi on perustettu kansainväliselle sivustolle ilman miehen henkilötietoja. Tavoitteena on kerätä 2 000 allekirjoittajaa ja luovuttaa adressi sekä Suomen Metsästäjäliitolle että maa- ja metsätalousministerille. Tavoite on jo lähes täyttynyt, allekirjoittajia on ympäri maailmaa. Löydät adressin tästä.
Suomen Metsästäjäliitto on julkisesti ottanut kantaa miehen toimintaan, jota se ei hyväksy. Se aikoo Metsästäjäliiton Pohjanmaan piirin kanssa käsitellä asiaa vielä tällä viikolla. Pohjanmaan piiriin kuuluu yli 120 jäsenseuraa. Yle ei ole kommentoinut tapahtunutta millään tavalla."
Lähde: https://www.paivanlehti.fi/poliisi-tutkii-nyt-kissantappajan-toimia-tapaus-ei-ole-koiria-kouluttaneen-miehen-ensimmainen/ - KaikkiHyötyisivätTästä
Menkää kaikki allekirjoittamaan ja jakamaan tämäkin adressi! Vetoomus ei koska tätä kissantappojuttua, vaan pyrkii saamaan kissojen ja koirien tunnistusmerkinnän ja rekisteröinnin pakolliseksi tulevaan uuteen eläinsuojelulakiin.
Mikäli vetoomuksen tavoite toteutuisi, vähentäisi se kissojen hylkäämistä ja kadonneiden kissojen palautumista omistajilleen. Pitkällä tähtäimellä näin päästäisiin eroon villikissapopulaatioista eikä metsästäjillä olisi enää oikeutta tappaa edes ns. oikeita villikissoja, kun villikissoja ei enää olisi ollenkaan. Valtiolle ja kunnille tulisi myös huomattavat säästöt, kun eläinsuojelukustannukset pienenisivät.
Vetoomuksen voi allekirjoittaa halutessaan siten, etteivät allekirjoittajan nimi ja paikkakunta näy internetissä.
https://www.adressit.com/vetoomus_elainten_tunnistusmerkinnan_puolesta_uuteen_elainsuojelu - KaikkiHyötyisivätTästä
korjaus:
- LISÄISI kadonneiden palautumista omistajilleen
- vetoomus ei KOSKE kissantappojuttua - 6.9.2018
Saako kissaa pitää irti taajamassa? - Poliisi ja eläinsuojeluneuvoja vastaavat
Sekä virkavalta että eläinsuojelijat toivovat, että kissat eivät kulkisi irrallaan taajamissa. MIKÄÄN LAKI EI SITÄ KUITENKAAN KIELLÄ.
Villiintyneeksi tai villiksi kissa luokitellaan vasta siinä vaiheessa, kun se käyttää ravinnokseen pelkästään itse pyydystämäänsä ruokaa. Villiintyneiden kissojen loukuttamisesta huolehtivat kuntien ja kaupunkien valvontaeläinlääkärit.
https://lansi-savo.fi/uutiset/lahella/f0c300df-72bb-44f7-8fd3-3573e7bb6f84 - aseet_pois
Haulla kissantappaja tulee 17 sivua osumia ja ne kaikki on syytä nostaa etusivulle näin ennen joulua, ettei pukki vahingossakaan vie lahjoja murhamiehelle.
https://keskustelu.suomi24.fi/haku?keyword=kissantappaja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke673414- 1432380
- 931919
- 1711639
- 901523
- 661467
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?761464- 711236
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂771160Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t351128