Tilitoimistoa etsimässä

jori28

Tilitoimistoa etsin ja kävin läpi Lahen alueen tilitoimistoi. On joo isoja ja pieniä, sähköisiä ja paperisii. Kaikki vaan tuntuu samanlaisilta, ainaski nettisivujen perusteella. Mutta itselle pitäisi siis löytyä se oikea. Pari kaveria oli tarttunu Caunis Oy , sillä tuntuu olevan tämmöinen pienempi yrittäjäkin ok. Noi isot tilitoimistothan ei välitä pienistä yrittäjist, ollaan liian pienii kaloja heille. Lisäksi noiden tarjous maistuu, loppuvuoden kirjanpito ilmatteeks. http://www.caunis.fi/1_13_1_loppuvuoden-kirjanpito-t-ysin-ilmaiseksi.html

Ehkä mäkin otan Cauniksen.

21

1576

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Petostapeliin

      Totta kai Caunis, ainut ja oikea tilitoimisto.
      Ainut miinus siitä, ettei omistaja ole käynyt "opiskelemassa" konnansuolla, eli ei osaa vääntää tilejä..

    • uotto

      Huijari lafka, ensin ilman sitte alkaa laskuja sataa.

    • Tapi64

      Onko lusinu?

    • Kari19

      Halpa hidas ja loppu.

    • Kokenutjakoulutettu

      Minä voisin hoitaa! Otapa yhteys.

    • Kokenutjakoulutettuhntti

      Mikä firma sulla? Ootko kht vai perus merkonomi yrittäjä?

    • Ammattimäes

      Minä hyva Virolais-eestiläinen kirjanpiteliä, minä ei situa baari vaan nukkua siellä. Sina anta minulle kuittia niin minä antaa sinulkle laskkuja.
      Kaikki tyytyväbne turvemenoa !

    • Sirkkaasko

      Suosittelen katsomaan kirjanpitäjän taustat, koulutuksen ja yrityssidokset huolellisesti läpi. Sopimuksissa on paljon eroja. Huijarit toimivat vastoin etikkaa ja kiertävät veroja. Halvin ei ole koskaan paras, pitkäjänteinen yrittäjyys palkitsee, ei se että yritykset vaihtuu ja niitä perustetaan ja suositellaan perustettavaksi ulkomaille. En ikinä luottaisi yritykseni kirjanpitoa yhden ihmisen toimistolle. Väärinkäytöksiä ja sairauksia varten pitää olla varahenkilöt aina tavoitettavissa.

    • Ellueskola

      Caunis OY tilitiedot liikevaihto 2016 vuonna 17.000€ yks ihminen töissä.

    • fgfdhj

      Jos aloittaisin joskus taas pienen yrityksen, käyttäisin erästä hartolalaista tilitoimistoa. Olin muutaman kuukausitunnin palkkatyössä henkilökohtaisena avustajana, ja avustettavani käytti heitä palkanmaksuun. Vaikka rahallisesti olin heille pelkkä rasite, sain aina nopeaa ja erittäin ystävällistä ja joustavaa palvelua. Jos joku minunlaiseni tyhjätasku sai kohteliaan ja hyvän palvelun, kuvittelen, että oikea yrittäjäasiakas saa vielä paremman.

    • Anonyymi

      Hei,

      Olen yritttäjänä neljättä vuotta, B2B-puolella ja paljon tekemisissä muiden yrittäjien kanssa. Yleinen vitsaus näyttää olevan, ettei oikeasti hyvvää ja luotettavaa kirjanpitäjää tai tilitoimistoa ole helppo löytää. Jos joku sellaisen sattuu löytämään, suosittelut on kullan arvoisia.

      Olen asioinut myös useamman tilitoimiston kanssa, ja voin vahvistaa tilanteen haastavuuden. Homma lähtee siitä, että tullaan keskenään toimeen, luottamus toimii sekä toiminta on laadukasta ja ammattimaista.

      Pienelle ja vähän isommallekin yritykselle paras on katsella ketterää ja palvelevaa tilitoimistoa. Yleensä homma alkaa hahmottumaan, kun juttelee muutaman mahdollisen palveluntarjoajan kanssa.

      Tässä Espoolainen tilitoimisto, jota suosittelen kokeilemaan:

      https://azureaccounting.fi

      • Anonyymi

        perustettu 2017. Missä ammattitaito ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        perustettu 2017. Missä ammattitaito ?

        Superammattilainen


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Superammattilainen

        30e tunti ja mitään ei tapahdu.


    • Anonyymi

      Oma suositukseni on Tilitoimisto- ja taloushallintopalvelu Tilityy, joka palvelee ympäri Suomea.

    • Anonyymi

      Kohta lähtee lusimaan

      • Anonyymi

        Kuka mikä toimisto ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuka mikä toimisto ?

        Tilituukkis on paras, tuntihinta 59,90 euroa. Halpa kuin mikäkin, kuin pennin venytin.


      • Anonyymi

        Ehdotus on tili viljavirta, Mara, olet oikeassa


    • Anonyymi

      Isoista kun pysyy erossa, niin aina tilitoimiston kanssa pärjää.

      Isojen tilitoimistojen laskutus ohje:

      Liikevaihto 10000-50000 maksu % 5 vuodessa
      51000-200000 3 %
      Siitä yli 1%

      Lisäksi tilinpäätös 500-5000

      Parasta on veroilmoituksen täyttä joka maksaa 500 ja menee alta 20 minsaa...

      Siksi kirjanpitäjä ajaa mersulla ja on koko ajan lomalla pattajalla.

    • Anonyymi

      > Parasta on veroilmoituksen täyttä joka maksaa 500 ja menee alta 20 minsaa...

      Täällä menee tilinpäätöksen ja veroilmoituksen kanssa kyllä enemmän aikaa. Useampi ilta siihen suttaantuu.

      Mutta jos KP-veloitus on nyt jo koko vuoden ajalta 5000 € vapailla markkinoilla, niin ihan mielelläni lltasin urakoin tuon kasaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      82
      7671
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      129
      3059
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      156
      1923
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      74
      1731
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      131
      1579
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      173
      1511
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1212
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      80
      904
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      50
      834
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      784
    Aihe