Omasta mielestä tää on täysin sitä !!!!!!!
onko suomi korruptoitunut maa
mullemullemullesullemull
13365
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
"Mulle, sulle" on paras tekniikka. Rahaa tulee ja kateelliset itkee.
Jos kaikki Suomen yritykset olisivat yhtä sikamaisia viranomaisten lahjojia kuin Duudsonit, olisi tämä maa ollut konkursissa kauan sitten.
Vielä silloin kun Rabbit Films ei 2000-luvun alussa ollut pinalla, sai se kymmenen vuoden aikana joka vuosi valtion tukia lahjomiltaan viranomaisilta yhteensä lähes miljoona euroa. Heti kun firma alkoi tuottamaan vähän voittoa, siirrettiin yritys pois Suomesta ja lanceerattiin nimi Duudsonit, eikä firma ole Suomeen veroja maksanut. Kosmetiikan vuoksi jotkut Duudsonien jäsenistä ovat kirjanneet itselleen palkkoja muutamia kymmeniä tuhansia euroja vuosittain, joista verotuloja Suomi on saanut muutamia tuhansia euroa. Tätä on sitten mediossa hehkutettu. Kaikki kymmenien miljoonien voitot on pyöritetty maailman veropaatiisien kautta ja otettu sieltä pääomatuloina.
Duudsonit on mitä tyypillisin KOKOOMUSMÄTÄ yhteiskunnan syöpä ja kusettajafirma. Se ylläpitää ovelasti mediossa imagoa Suomelle hyödyllisenä veronmaksajana, vaikka valtiolta on kusetettu satoja tuhansia euroja kuppaamalla tukia ja kiertämällä veroja.
Kaikki on suhteellista. Suomi on maailman vähiten korruptoituneita maita. Vähäkin on liikaa.
- esim. pakolais turismi korruptio, kotoutus turismi korruptio.
- asumisella ja asunnoilla tehdyt tulonsiirrot verovaroista, todella suuri pajatso !!! asumisella keinottelu !!
- ek, mtk tuet, yritystuet ovat suuri kupla, esim. sipilä on rikkaiden bulvaanina saanut 30 miljoonaa e verovaroista,,,,, siis yritystukia !!
- massa-työttömyyden ylläpito mahdollistaa vääristyneen, ahneen tulonjaon rikkaille...
- jne jne...
Ne jotka väittävät ettei Suomi ole äärimmäisen korruptoitunut mätäpaise, elävät ajassa jolloin korruptiona pidettiin sellaista kun joku maksoi rahaa viranomaiselle palveluksista, tai ns. sormien läpi katsomisesta. Nykyisin korruptio ohjaa Suomessa kaikkea päätöksentekoa missä puhutaan suurista rahoista, ja etenkin verovarojen käytöstä. Listassasi on vain murto-osa nykypäivän korruptiosta, mitä "oipoi" ei taida vieläkään korruptioksi älytä.
Ei ole.
Koska Suomessa korruptio on täysin laillista, niin tää on siitä syystä maailman korruptomattomin maa.
Seuraavaks aiotaan sit poistaa kaikki väkivaltarikokset laista, jonka jälkeen tästä tulee maailman rauhallisinkin maa!
Rakenteellinen korruptio selittää Suomen nykytilan
Transparency International on Berliinssä toimiva kansainvälisten liikeyritysten omistama järjestö. Se listaa maailman maat järjestykseen niissä olevan korruption perusteella.
Suomi on ollut vähiten korruptoituneiden maiden joukossa. Usein jopa ykkösenä. Kuten muissakin mittauksissa, mittauksen tulos riippuu tässäkin tapauksessa siitä, mitä mitataan ja miten.
Kansainvälisten yritysten kannalta haitallista korruptiota on se, mikä haittaa liiketoimintaa. Sellaista on vaikkapa virkamiesten lahjominen. Se aiheuttaa kustannuksia. Sen sijaan rakenteellinen korruptio voi olla jopa hyödyksi liiketoimille. Rakenteellista korruptiota on lakien ja säädösten venyttäminen joidenkin eduksi tai vallan, asemien ja julkisten varojen jakaminen esim. poliittisin perustein.
Transparencyn korruptiomittaus ei tunnista rakenteellista korruptiota. Suomen lakikaan ei sitä kiellä. Rakenteellinen korruptio on siis ainakin suurelta osin laillista.
Suomen poliittinen järjestelmä on rakenteellisen korruption läpitunkema. Valtapuolueiden käytössä ovat puoluetuki, puoluekuri ja poliittiset virkanimitykset. Kuvaa täydentää julkisten varojen jakaminen valtapuolueiden järjestöille ja median hallinta. Se on tarkoittanut, että avointa julkista keskustelua ei ole käyty niistä asioista, jotka ovat vallanpitäjille kiusallisimpia.
1970-luvun alussa luotua, verovaroista maksettavaa puoluetukea perusteltiin sillä, että sen piti tehdä puolueet riippumattomiksi elinkeinoelämästä. Näemme nyt, että elinkeinoelämän järjestöt ja yritykset rahoittavat valtapuolueita merkittävästi. Kansanedustajien lukumäärän mukaan maksettava, nyt noin 40 miljoonan euron vuotuinen puoluetuki on kylläkin tehnyt valtapuolueet riippumattomiksi kansalaisista. Jopa omista jäsenistään. Valtapuolueet voivat ostaa äänet vaaleissa äänestäjien maksamilla verorahoilla. Tätä helpottaa, että samat puolueet hallitsevat suurta osaa mediasta.
Puoluekuri on vielä varmistamassa, että valitut edustajat varmasti toimivat kuten hyväveliverkostot haluavat. Vaikka Suomen perustuslain 29 § selkeästi kieltää puoluekurin, valtapuolueet määräävät yleisesti miten kansalaisten vaaleissa valitseman edustajan on eduskunnassa äänestettävä. Uutiskynnyksen ylittää äänestys, jossa kansanedustaja voi äänestää miten haluaa.
Rakenteellinen korruptio selittää Suomen nykytilan. Se selittää, miksi on tehty ja tehdään kansalaisten enemmistön tahdon vastaisia päätöksiä ja miten on mahdollista, että sellaisia voidaan tehdä.
Kansalaisten enemmistön tahdon vastaisista päätöksistä esimerkiksi käy kolme asiakokonaisuutta. Eriarvoisuutta lisäävä politiikka, vallan siirtäminen Suomesta EU:lle ja Suomen sitominen sotilaalliseen liittoutumiseen EU:n ja Naton kautta.
Kansalaisten tahto ei ratkaise poliittisten päätösten sisältöä, koska vallanpitäjät samaistuvat enemmän taloudelliseen eliittiin kuin äänestäjiinsä. Kansalaisten enemmistön tahdon vastaisia päätöksiä on mahdollista tehdä, koska päättäjät eivät ole riippuvaisia äänestäjistään, vaan ovat luoneet systeemin, joka voi hallita julkisuutta ja ostaa äänet vaaleissa.
Tällainen demokratian, kansanvallan rappio kestää aikansa. On luultavaa ja toivottavaa, että monilla suomalaisilla on mielikuva toisenlaisesta politiikasta. Aidommasta demokratiasta, joka pyrkii avoimen julkisen keskustelun kautta löytämään kestäviä ratkaisuja yhteiskunnallisiin ongelmiin. Ja joka aidosti kuuntelee kansalaisia. Laillisuuden lisäksi on kysyttävä mikä on oikein ja mikä väärin. Ja kenen ehdoilla ja keiden hyväksi päätöksiä tehdään.
mitenkävi espanjassa kun kansala on omatahto rauhanomasesti toimia.
EU on valjastanut polisit/armeejan käymään MAAKANSAAVASTAAN!
jos suomeentulis vaikkayleislakko MITENKÄVIS? selkäänpamputettais voimallanujerrettais.
suurinvaaratekijät on kansanpäättäjät ovat rustanneetlaet että ei olemitäänoikeuksia OIKEUTTA.
En tunnista sitä.
Sinisilmäisyyden+hintalappu
Arvoisa+lukijani.+Toivoisin+sinun+ymmärtävän,+kuinka+sinua+on+petetty++jo+hyvin+pitkään+tietämättäsi.++Käytännössä+olet+putsattu+ja+petetty+kirjaimellisesti+lähes+jokaisella+elämän+osa-alueella.+Sitä+Suomea,+jossa+luulit+eläväsi,+ei+yksinkertaisesti+enää+ole+olemassa.+Se+on+vain+illuusio,+harhakuva+tai+ehkä+vain+unelma+mielessäsi.
Olet+uskonut+luottavaisesti+ja+sinisilmäisesti+vuosia+johtajiisi+ja+siihen,+että+he+tekevät++Suomen,+sinun+ja+läheistesi+kannalta+vilpittömästi+hyviä+ratkaisuja.+Valitettavasti+olet+ollut+täysin+tietämätön,+muutenhan+tämä+ei+näin+kauan+olisi+voinut+jatkua.+Siis+on+heräämisen+aika.
Politiikka+voi+olla+mielestäsi+tylsää,+mutta++pyydän+sinua+hetken+miettimään+muutamia+alla+olevia+asioita,+jotka+ovat+olleet+meidän+poliittisen+eliittimme+tahto.+Pyydän+siis+arvioimaan,+ovatko+nämä+asiat+olleet+mielestäsi+meille+jokaiselle+kansalaiselle+hyviä+vai+huonoja+ratkaisuja+hyvinvointivaltiomme+Suomen+suojelemiseksi.++Luettuasi+nämä++voit+tehdä+omat+johtopäätöksesi.
+
1.)+Suomi+luovutti+täysin+itsemääräämisoikeutensa+Euroopan+unionille+laukaustakaan+ampumatta.+Annoimme+käytännössä+koko+hallintavaltamme+pois.+Unionin+laki+on+oman+maamme+lakien+yläpuolella.++Tästä+luopumisesta+saamme+bonuksena+maksaa+huikeita+summia+tälle+unionille,+josta+kaikessa+hiljaisuudessa+pyritään+tekemään+liittovaltiota.
+
2.)+Suomi+on+ollut+tukemassa+ja+takaamassa+ulkomaisia+pankkeja+kymmenillä+miljardeilla+euroilla,+jotka+realisoituvat+meille+erittäin+todennäköisesti+kaikki+maksettavaksi+täysimääräisenä.++Tämä+toiminta+perusteltiin+kansalaisille+niin,+että+jotain+vakuuksia+olisi+olemassa+ja+että+me+tienaisimme+tällä.+http://www.taloussanomat.fi/jan-hurri/2013/05/29/epaily-vahvistuu-kreikka-vakuudet-yhta-tyhjan-kanssa/20137544/12
+
3.)+Suomi+on+järjestelmällisesti+ajanut+omia+puolustusvoimiaan+alas+ja+tehnyt+NATO:n+kanssa+niin+kutsutun+isäntamaasopimuksen,+jossa+Suomen+puolustusvoimat+ja+Suomi+luovutetaan+vieraan+hallinnon+alle.+http://www.ipu-satakunta.net/natotus-eli-mou-sopimus
+
4.)+Viime+vuoden+lopulla+valtioneuvosto+muutti+Suomen+huoltovarmuuden+tavoitteita.++Polttoöljyn+ja+leipäviljan+varmuusvarastoa+päätettiin+pienentää+niin,+että+se+riittäisi+enää+puolen+vuoden+tarpeisiin.+http://www.ilkka.fi/mielipide/pääkirjoitus/varmuusvarastojen-puolittamista-olisi-viisasta-harkita-viela-kertaalleen-1.1667140
+
5.)+Valtiollemme+on+pumpattu+ulkomaista+velkaa+jo+kohta+huikeat+100+miljardia+euroa.+Tämä+summa+tarkoittaa+jo+17+000+euron+velkamäärää++jokaista+kansalaista+kohden+vauvasta+vaariin.++Ymmärtääkseni+osaisimme+tehdä+rahaa+myös+aivan+itse.
+
6.)+Maa-alastamme+on+lahjoitettu+tavalla+tai+toisella+monikansalliselle+kaivosteollisuudelle+10+%+eli+noin+Belgian+kokoinen+maa-alue.
+
7.)+Maaomaisuuttamme,+yhtiöitämme,+metsiämme+ja+kaikkea+omistaamme+on+myyty+pilkkahintaan+ulkomaisille+monikansallisille+jättiläisille.+http://karirosenlof.puheenvuoro.uusisuomi.fi/178374-suomalainen-tiesitko-etta-sinut-on-ryostetty
+
8.)+Terveyspalvelujamme+tuottavat+tahot+vievät+veroeuromme+laillisesti+veroparatiiseihin.++Täysin+päättäjiemme+suosituksella.+http://www.hs.fi/talous/a1382938345181
+
9.)+Vanhukset+makaavat+aliravittuina+vanhainkodeissa+märissä+vaipoissaan+sidottuina+peteihin+ja+teljettyinä+lukkojen+taakse+ulkoilmaa+näkemättä.+http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/70748-vanhustenhoidon-hirvea-tila-sidotaan-petiin-teljetaan-lukkojen-taakse
+
10.)+Suomessa+harjoittavat+huippuperintäbisnestä++yksityiset+toimistot+kuten+Aktiv+Kapital,+Lindorff+ja+Intrum+Justitia,+jotka+myös+vievät+hulppeat+rahansa+veroparatiiseihin+ja+orjuuttavat+kansaamme.+http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012100416084939_uu.shtml
+
11.)+Hallitsijasi+ovat+suunnitellet+kaikessa+hiljaisuudessa+pohjavesiemme+myymistä.+http://www.adressit.com/oikeuspohjaveteen
+
12.)+Politikkomme+ovat+mukana+Venäjän+pakotteissa,+mistä+kansana+saamme+kärsiä.+Lisäksi+ministerimme+ei+edes+suostu+keskustelemaan+naapurimaamme+kollegojen+kanssa.++Tässäkin+Suomelle+osuu+suurimman+häviäjän+rooli,+vaikka+maataloutta+ja+yrityksiä+luvattiin+tukea.+http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/politiikka-ja-talous/eu-kiristää-venäjä-pakotteita-ja-lupaa-tukea-maataloudelle-1.69162
+
13.)+Ulkomaiset+työntekijät+tekevät+puolestamme+työt+ja+vievät+kaupan+päälle+huikeat+summat+tukia+mukanaan+esimerkiksi+lapsilisän+muodossa.+http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288652013062.html
+
14.)+Energia-asiamme+on+päätetty+niin,+että+yli+70+%:a+käyttämästämme+energiasta+tuodaan+ulkomailta,+vaikka+itse+lukeudumme+maailman+energiarikkaimpiin+maihin.+Hintalappu+tällä+päätöksellä+on+noin+8,7+miljardia+vuodessa.+Voisimme+työllistää+kymmeniä+tuhansia+ihmisiä++tuottamalla+itse+enemmän+energiaa.
+
15.)+Valtion+yhtiöissä+irtisanotaan+jatkuvasti,+vaikka+johtajat+nauttivat+miljoonabonuksia+ja+-palkkioita.+http://www.iltasanomat.fi/tyoelama/art-1288531656514.html
16.) Käytännössä kaikesta leikataan. Ihmisiä irtisanotaan, veroja korotetaan, tiet rapistuvat, kouluja lakkautetaan. Valtiosta on tullut kuin molokin kita, johon uppoaa jatkuvasti enenevissä määrin rahaa, mutta vastineeksi emme saa kuin huonompia palveluja.
17.) Eläkeläiset vaikertelevat hyvin pienellä eläkkeellään, kun samanaikaisesti eläkeyhtiöiden johtajat nauttivat satojen tuhansien jättipalkkioistaan sekä -bonuksistaan. http://www.kaleva.fi/uutiset/talous/hs-elakeyhtioiden-johtajien-lisabonukset-maksuun/638586/
18.) Erilaiset hallitsijoidemme säädökset, maksut, valvonta, lait , direktiivit ja pykälät hankaloittavat arkista elämääsi joka päivä. Asioit sitten missä tahansa tai teit mitä tahansa. Velvoitteet haastavat sinua -olitpa sitten maanviljelijä, ravintoloitsija, keittäjä, timpuri, virkamies, rakennusalan yrittäjä, parturikampaaja tai työtön työnhakija.
Listaa voisi kirjoittaa huomattavasti pidempäänkin, mutta tämä jo kaiketi todistaa sen, että asioistamme päättävät henkilöt eivät ole olleet puolellamme vaan meitä peruskansalaisia vastaan. Hallituksia on vaihtunut, mutta politiikka ei ole muuttunut ja tämä kaikki jatkuu todellakin niin kauan kuin annamme sen itse jatkua. Valta täytyy saada takaisin Suomea ja isänmaata aidosti kunnioittaville ja rakastaville johtajille ja kansalle. Itsemäärämisoikeus on saatava täydellisesti takaisin. Muuta tietä maamme nousuun ei yksinkertaisesti ole.
Suomalaiset ja media näyttivät valtavan voimansa homoäänestyksessä. Olisiko nyt aika näyttää voima myös näiden muidenkin asioiden hoitamisessa ja rummuttaa niitä yhtä voimallisesti?
Cheers
Kari R
Suomi on maailman parhaiten korruption piilottava maa.
Ei tässä maassa muualla rikastu kuin hyväveli piireissä. Tämä on täysin ok. Näin olemme yhdessä päättäneet. Tervetuloa mukaan jos rahkeet riittää ja olet hyödyksi myös muille veljille. Siipeilijöitä emme katso hyvällä.