Kaipailen edelleen omaa lempinimeä Mansen raitiotielle.
Kelpaako palstalaisille uusi ehdokas: Rassu.
Mielestäni helppo, sisältää Ärrän alussa, harmiton ja sympaattinen.
Rassusta arvaa, että ratikkaahan se tarkoittaa.
Rassu - kelpaako?
23
244
Vastaukset
- senkunkutsut
Tarviiko väkisin keksiä jotain lempinimeä? Kyllä sille lempinimi muotoutuu, jos on muodostuakseen sitten kun raitiovaunuliikenne toiminnassa. Ratikka tamperelaisella ärrällä välttää siihen asti, kun lempinimi muodoustuu.
- Voitan.nimikilpailun
Pidän oman ehdotukseni omana tietonani kunnes virallinen ehdotuskilpailu alkaa.
- ratilallaaaaaaa
Ratikka ihan hyvä rati,- yrpa
- Rassu.selvisi.jatkoon
Rassu siis kansan tukemana J A T K O O N.
Hyvä Rassu! - Konkkaseon
Konkka - sekä kolinan että tulevan konkurssin vuoksi.
- ne.sen.halus
Rassu on vihervassu.
- Stadingiltsi
Mihin se Mansu jäi?
Tosin se oli yhtä idioottimainen kuin Rassu.
Todennäköisesti siitä muotoutuu aikanaan Raksa, ensinnäkin sen loputtoman rakennustyömaan takia ja toiseksi kuullostaa tamperelaiselta vaikka on stadia. - NäinOnNäkyleipä
Rassu on tuttavallisemmin Rassukka!
- lopettakaa-lässytys
Mitä paskaa jauhetaan ja yritetään keksiä väkisin jotain ääliömäistä nimee ratikalle? Se on ratikka ollut aina ja tulee aina olemaan.
- NäinOnNäkyleipä
Se on Musta Aukko joka imee kaiken rahan ja josta ei mikään pääse ulos...
- kepukkatullee
"Hermanni". Kun kuulee sanan "Hermanni" tulis automaatisesti mieleen sirkuspelle Hermanni pikku-kakkosesta ja sehän oli tosi manselainen.
Toinen olis "kepukka". Hermannin pellekoulun karttakeppi. - hohhoijakkaa
Taas yksi typerä avaus jonka tekijä ei ilmeisesti ymmärrä edes käyttää hakukonetta jolla korvaisi puutteellisen yleissivistyksensä ja tietonsa.
Sana rinnastuu ja on synonyymi...jollekin säälittävälle, mikä tietysti voisikin kuvata ratikkahanketta ja sen tulevia velkoja ja velkojen maksajia.
"raasu, ressu, ressukka, rassukka, parka, rukka, poloinen. esim. Tyttörassu myös «». Voi sinua rassua!"
https://www.suomisanakirja.fi/rassu - Raikku.paras
Raikku se on. Ärrä ärähtää ärjysti sanottaessa ja Raikussa on raikulimeininki.
:-D Palstan enemmistö on käsittääkseni ihanan pinkin Mansu-nimen takana. Mansu on sillä lailla kiva nimi :-)
- HörhötHoitoon
Mansu.paras kirjoitti:
:-D Palstan enemmistö on käsittääkseni ihanan pinkin Mansu-nimen takana. Mansu on sillä lailla kiva nimi :-)
Pyydä lääkäriltäsi vahvemmat lääkkeet! Nykyiset eivät selvästikään tehoa...
- Sopii.köyhälle
Kaupunkijuna, on oikein sopiva nimi kolisevalle junalle.
- Yhhksi
Mihin "Possujuna" unohtui?
- liikaakirjaimia
sana on aika pitkä.. olisko pelkkä Possu ?
vai onko väri liian tumma Possulle? - tärkeetä
Rassussa on iso R.
- RR-ei.Rolls-Royce
Koko nimi: Rainer Raitsikka
Kutsumanimi: Raine - Selvähän.se
Sehän on äitinsä mukaan AnnaKaisa
- Älkitälli
Hämeennoppee.
- Anonyymi
Tampervaagen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv8315142Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan1713823- 524687
- 244397
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni224316Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv364120Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h574009No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol433848- 613589
- 423245