Moi,
Olen harkinnut muuttoa Pitäjänmäkeen kutomotielle. Olisi kiva kuulla alueella asuneiden kokemuksia että minkälainen paikka Pitäjänmäki on. Onko rauhallinen/rauhaton alue? Mitä hyvää/huonoa alueessa on?
Pitäjänmäki asuinalueena
23
14435
Vastaukset 23
- Vihreät-Arvot
Rauhallista on, tämä on sitten monikulttuurinen alue, jos olet rasisti et ole tervetullut.
- Anonyymi
Aijai viherpunikki, unohdit sen ilmasto vouhotus kouhotuksen.
Terveisin Realisti - Anonyymi
Juu matuja on paljon ja siten myös suomalaisia naisma-
tupatjoja (pyyleviä eikä mitään nättejä) - Anonyymi00024
Anonyymi kirjoitti:
Juu matuja on paljon ja siten myös suomalaisia naisma-
tupatjoja (pyyleviä eikä mitään nättejä)Olen asunut Talin/Kutomon alueella nyt 5 vuotta eikä ole tällaista kuvailemaasi "naismatupatjaa" tullut kertaakaan vastaan. Monikulttuurisuutta kyllä on niinkuin muuallakin Helsingissä.
- bertilperversson
Upea paikka asuinalueena, täällä toteutuu erilaisten kulttuurien rikkaus ja monimuotoisuus sulassa sovussa ns.kantiksien kanssa. Tänne kyllä sopeutuu, vaikka olisit tulossa lentiirasta tai vaikkapa nellimöstä.
- Pitskuunko
Erikoista miten voimakkaasti vastauksissa korostuu alueen monikulttuurisuus. Miten paljon alueella oikein on ulkomaalaisia jos joka vastauksessa asia nousee esille?
Uutisia pitäjänmäestä googlettamalla melkein heti nousee esille turvapaikanhakijan tekemä raiskaus, aseistettu henkilö vastaanottokeskuksen edessä jne. Ei toi mitenkään kovin hyvältä kuulosta jos ihan rehellisiä ollaan.- pukeliino
Pitsku/konala alue paskaa aluetta nykyään ,psyykkisesti sairaita ,maahanmuuttajia,entisiä vankeja,keskiluokan pellejä ja työttömiä ,kaupunki pyrkinyt työntämään näille alueille kaikki ongelmaiset ja sossun elätit .
- Anonyymi
pukeliino kirjoitti:
Pitsku/konala alue paskaa aluetta nykyään ,psyykkisesti sairaita ,maahanmuuttajia,entisiä vankeja,keskiluokan pellejä ja työttömiä ,kaupunki pyrkinyt työntämään näille alueille kaikki ongelmaiset ja sossun elätit .
Ei kannata muuttaa etenkään Konalaan.
Ettei tulis röhkäleitä. - Anonyymi
pukeliino kirjoitti:
Pitsku/konala alue paskaa aluetta nykyään ,psyykkisesti sairaita ,maahanmuuttajia,entisiä vankeja,keskiluokan pellejä ja työttömiä ,kaupunki pyrkinyt työntämään näille alueille kaikki ongelmaiset ja sossun elätit .
Tämän voin allekirjoittaa siellä asuneena 80-90 luvulla.
Muistan vielä kuinka lama muutti koko pihan vanhemmat juopuoiksi.
Itsemurhiakin oli pihoilla parit juuri alkoholin takia.
Tänä päivänä täysin nuutunut mesta. - Anonyymi
pukeliino kirjoitti:
Pitsku/konala alue paskaa aluetta nykyään ,psyykkisesti sairaita ,maahanmuuttajia,entisiä vankeja,keskiluokan pellejä ja työttömiä ,kaupunki pyrkinyt työntämään näille alueille kaikki ongelmaiset ja sossun elätit .
Pitsku taitaa mennä alaspäin.
Siellä mönkii röhkäleitä röhisemässä.
Tykkäät, jos viina mmaistu.
Kamaa vedetään myös ja meno on sen mukaista.
- Sossumaksaa
Kasvavaa ja kehittyvää aluetta, mutta mihin suuntaan niin se nähdään vasta myöhemmin. Päättäjiltä toivottaisiin selkärankaa rakentaa näitä paikkoja myös Suomea usean sukupolven verran asuttaneita varten. Vuokratalojen sossutiimu tietysti haluaa haalia mahdollisimman paljon soppareita. Alue yrittää kehittyä ja uusia yrityksiäkin on perustettu.
- Pitskuunko
Entä onko Talin puolen ja Strömbergin puiston alueissa merkittävää eroa? Se mitä pitäjänmäessä olen käynyt niin S-Marketin alue ja siinä Strömbergin puiston alueella tuntuu olevan vähän rauhatonta.
- ukstap
Pitäjänmäentien ABC:n vieressä on aika iso prälläkän eli Pelastusarmeijan ylläpitämä ja sossun rahoittama spugela, mistä asukkat tulevat päivystämään siihen S-marketin talossa olevan Alkon nurkille. Kornetintiellä oli ainakin turvapaikanhakijoiden asuntola ja onhan siinä edelleen Forenomin talo, mihin kuulemma Espoo majoittaa asunnottomiaan. Näillä oli tapana kokoontua kesäisin Strömbergin puistossa, mutta nyt näyttää rauhalliselta. Talin puoli tuntuu hiljaisemmalta, palvelujahan siellä ei olekaan, mutta mitä tuonee tulevaisuus esimerkiksi Vehon autotalon paikalle.
- onnellinenasukas
Muutin juuri Kutomotielle ja tämä on minusta kyllä oikein mukava alue. Alue nimenomaan, koska kutomotie muodostaa sellaisen mutkan ja on kyllä selkeästi erillään kuin tuo Valimon keskuksen alue muuten. Uudet talot ja rauhallista, ihan kuin mummoja olisi naapuri täys. Aika tasapäisesti meidän talossa asuu ulkomaalaisia ja suomalaisia. Ulkomaalaiset tarkoittaa siis kaikkialta maailmasta, ei ainoastaan kurdeja.
Yöllä Pitäjänmäessä ei ole ristinsielua, mutta tuossa ison tien varressa päivällä on tietysti perinteisesti muutama juoppo tms.
Ei mitään valittamista, välillä saisi muutama autokin mennä, kun edellisessä asunnossa totuin ydinkeskustaan. ;) - Savutononon
Suurin osa naisista alueella kulkee kaavuissa tai vähintään huivi päässä. Nopeasti arvellen yli 50% islamisteja, ainakin päivä aikaan, katukuva varmaan tasoittuu kun suomalaiset tulevat töistä. Alueella.myös paljon matuporukoita joilla selvästi pulaa tupakasta koska yksi ja sama sätkä kiertää koko porukalla.
- Anonyymi
Etkö v... ymmärrä ne käy "mukamas opiskelee" muttei ne asu täällä, ovat omiensa luona idässä. Ota selvää ensiksi ku teet lausuntoja. Niitä ei monta tässä kylässä asu. Eri asia sitte noi Hekan kulmat, niinku joka lähiössä. Rauhallista on jos asuu omassa.
- Anonyymi
Itse olen asunut yli 20 vuotta Takomotiellä. Erittäin hyvin olen viihtynyt, ainakin oma talomme on rauhallinen. Asukkaat tulevat monista taustoista, mutta ei se näy meidän elämässä mitenkään, aivan tavallisia naapureitahan me kaikki ollaan keskenämme. Alue on tosi kiva, loistavat ulkoilumaastot, mm. Helsingin toiseksi korkein koski 200 m päässä, siirtolapuutarha-alue lähellä ja Talin golfkentän hiihtoladut talvisin. Kaksikin frisbeegolfkenttää pyörämatkan päässä. Ruokakauppa viereisessä talossa, Lidl lähellä. Lippuvyöhykeuudistuksen myötä myös Sello kauppakeskus edullisesti 15 min matkan päässä, Kaareenkaan ei pitkä matka, juna vie nopeiten keskustaan, busseja paljon joka suuntaan myös, raidejokeri tulee viereen, loistavat liikenneyhteydet. Alkoholistikodin mörrimöykkyjä näkee harvakseltaan marketeissa, mutta hekin ovat yleensä aivan harmittomia.
- Anonyymi
Onhan siellä Pitskussa MAMU keskus, joten maahanmuuttajia seudulla riittää. Iltaisin bussipysäkillä seisoo, niin tulee tunne, että on päätynyt muslimivaltioon. Kymmeniä tyylikkäät pitkät mustat takit päällä olevia ukkoja odottaa bussikyytejä. Ei ne ainakaan huonotuloisia ole, kun näyttävät pukeutuneen viimeisen päälle. Hyvät on sossun tuet porukalle, että eivät voi valittaa.
- Anonyymi
Piimäki on paras paikka siellä Erdopect asuu ja kaikki hyvät tyypit omalla maalla ei vieraalla.
- Anonyymi
Looloja asuu.
- Anonyymi
Oltiin ostamassa asuntoa talista, mutta en halua lapsiani mihinkään mogadishu avenueille.
- Anonyymi
Homo!
- Anonyymi00025
Rauhattomampaa nykyään ja Kutomotien tyhjä purkutontti aivan järkky - pilaa koko alueen. Koska mahtaa kerrostalon rakentaminen alkaa? Eikö alkuperäinen suunnitelma ollu v. 2023?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1471033
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha118991Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät63768PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.49557- 42519
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33501- 63473
- 22427
- 13421
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi6378