Miten Jumala syntyi?

16

359

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TiedäHäntä

      Must jumala (kristittyjen) synty siten, et muinaset kanaanilaiset uskonoppineet ja papit kyllästy (tai mitä lie?) polyteismiin, ja alkovat kehittää jo olemassaolevaa "El" jumalaansa sabluunana käyttäen monoteistista uskontoa, josta sit jatkokehitty aluks juutalaisuus, ja sit myöhemmin nää muut seemiläiset uskonnot.

    • Rakastellessa

      Jumala syntyi, kun Adam ja Eeva naivat keskenään.

    • Kyllitätinen

      Itse olisin lapsukaisille vastannut, että ihminen on keho, mieli ja sielu. Sielu on todellinen sinä, puhdas ja viaton, ikuinen totuus. Keho on sielun temppeli, kuin auto, joka kuskaa paikasta toiseen. Mieli taas on kuin mekastava apina, jolla on myös mielikuvitusta, jonka avulla kaikenlaiset jumalat on keksitty. Apinan ei pidä antaa ohjata autoa. Sielua pitää kuunnella, koska se koskaan vie harhaan.

      • Jumala.on.mielikuvitusta

        Hieno satu ja tämän vuoksi sinulta ei kukaan kysykkään selitystä. Onneksi tuohon vastasi uskontotieteen professori oikeilla faktoilla.


      • Muinaiset egyptiläiset taisi uskoa vielä useampaan sieluun.


      • Sielu on ihmisen keksimä abstrakti käsite, ei mitään muuta.


    • kreationismiontotuus

      Jumala on aina ollut olemassa.

      • isioliretardi

        Älä vain syö tiedon puusta ettei jumala katoa.


      • Se on dogmisi.


    • Linkin artikkeli kertoo pääasiassa eri epäjumalien synnystä. Kristinuskon Jumalasta todetaan aivan oikein, että Hän ei ole koskaan syntynytkään, vaan Hän on ollut olemassa jo ennen aikaa.
      Virheellisesti kuitenkin väitetään, että kristinuskon Jumalan ominaisuudet olisivat syntyneet pitkäaikaisen filosofoinnin ja kirkolliskokousten päätösten seurauksena. Tämähän ei pidä paikkaansa, koska Jumalan ominaisuudet on kerrottu Raamatussa. ennen näitä.

      • JumalaVähäVenailee

        Entäs mitä kristinuskon jumala teki ensimmäiset 4,5 miljardia vuotta sen jälkeen kun *köh* loi maapallon? Veti lonkkaa ja venas et te puupäät alatte 4 499 997 000 vuoden päästä siitä palvomaan sitä? :) On mahtanu aika käydä pitkäks? :/ :D Taitaa olla taivaassa Guinnessin ennätyskirjaan pääsevä keko ristisanatehtävä-lehtiä ja valmiiksitäytettyjä miljardipalaisia palapelejä? :D


      • "Jumalan ominaisuudet on kerrottu Raamatussa."

        Missä Raamatussa, arvoisa itseään jumaloiva puupää? Alkuperäisissä aramean- ja heprean- ja kreikankielisissä teksteissä jotka ovat syntyneet hyvin eri aikoina ja ovat kaikkea muuta kuin yhtenevät, Vulgata-latinannoksessa, Jaakko-kuninkaan englanninnoksessa, Agricolan suomennoksessa, vuoden 1776 suomennoksessa, vuoden 1933 suomennoksessa, jossakin muussa? Kuten tiedät, eri versioissa on niin suuria eroja että kuka tahansa täysjärkinen ne näkee, vaikka sinä pirulainen siellä henkisesti kalteroimassasi kammiossa mitä inisisit.

        Joko olet valmis vastaamaan kysymykseen luotiinko eläimet ennen Aadamia vai Aadamin jälkeen (Eevasta nyt puhumattakaan)?


    • Faktaapukkaan

      Tiede todistaa tänä päivänä että aine on ikuisesti olemassaolleen energian kääntöpuoli, ei siitä peräisin.
      Se mitä aineesta on muodostunut ilmaiseekin sitten sen että luomakunnassa ilmenee miljoona kertaa ihmisälyä korkeamman tason nerokkaita ratkaisuja niin elollisessa kuin elottomassakin aineksessa.
      Todellisuudessa ihminen on vielä niin tyhmä ettei ole onnistunut valmistamaan elottomasta aineksesta edes yhtä elävää rukiin jyvää samalla kun maailma kuhisee toinen toistaan ihastuttavampia otteita, ja niin todella hölmö on tämä usein varsin ajattelukyvytön ihmislapsi että ei osaa nähdä sitä ilmeisen hyväntahtoista älykkyyttä joka luonnossa näkyy vaikka kissanpoikasessa.

      Uskontotieteen ev.lut. homofanituskirkon proffajäseneltäkö e viisaus luka löytyy? EIHÄN NUO OSAA EDES SITÄ NÄHDÄ ETTÄ HOMOUS EI OLE YHTÄ LUONNOLLISTA KUIN HETEROSUHTEET, mitä viisaitta tuollaisilla voisi muka olla? Ei niin mitään.

      • kissa_vai_koira

        Kissanpoikasesta pitäminen ei todista mitään.
        Lentävän spagettihirviön rakastaminen todistaa jumaluuden hulluuden.


      • Homous ei taida kuulua palstan aihepiiriin, jyrpäläiseni.


    • Jobinpostia

      Sananl.8:22 Näin syntyi. Toinen esikoinen Job.40:14. Kol.1:15.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      153
      1168
    2. Mikä oli suurin

      Ongelma välillämme?
      Ikävä
      112
      1009
    3. Rakastamisesi tarkoitus

      Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki
      Ikävä
      53
      716
    4. Tämä meidän välinen tilanne

      Se on tosi raskas mulle. Ihminen, jota haluan eniten elämääni, ihanin olento, enkä koskaan pääse näkemään häntä. Sydämen
      Ikävä
      34
      709
    5. Mitä Kärnässä tapahtui?

      Sinnen meni ambulanssi, paloauto, poliisiauto ja poliisimoottoripyörä.
      Lappajärvi
      7
      664
    6. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      68
      631
    7. Kohtalo antoi

      sinulle vielä mahdollisuuden valita oikein. Et siihen tarttunut.
      Ikävä
      65
      611
    8. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      49
      597
    9. Hoikkana olet pysynyt, ja nättinä

      Iloa silmille vähän liikaakin. Ei uskalla aina edes katsoa. Tulee liikaa kaipausta. Yhdelle ihanalle
      Ikävä
      23
      571
    10. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      61
      532
    Aihe