Hei!
Haluaisin kuulla mielipiteitänne asiasta? Mitä mieltä olette?
Jeesus, profeetta vai Messias?
18
171
Vastaukset
- Raamatussa_kerrotaan
Jeesuksesta ja luomisesta ja Jumalan Valtakunnasta ja ihmisistä Aadamin jälkeen ja paljon on muutakin hyvää ja mielenkiintoista tietoa, mutta ihmisenä kannattaa pyhittyä totuudessa ja uudistua Jumalan lapseudessa ja Jeesuksen seuraajana, jos ja kun tahtoo päästä tuhatvuotiseen valtakuntaan ja alkaa Jeesuksen palatessa.
- uittuvalittaa
Jeesus taas väärällä palstalla
- eimitäänq
Jesse ei toteuttanut messiaan tehtäviä vaan ne jäivät pahasti kesken. Toinen tulemus toteuttaa messiaan tehtävät?? sitä odotellessa.
Profeetta voi olla ja siitä mainitaankin UT ssa.Hän ennusti tuhosta ja sodasta.Ennusti tuhosta ja sodasta....
Sekö yksinkertainen maalaismies joka tuli juhlan aikana temppeliin huutamaan : " Ääni kuuluu iädstä ja ääni kuuluu lännestä, ääni neljältä ilmansuunnalta, ääni Jerusalemia ja temppeliä vastaan. "
Kaduilla hän huusi samaa yötä päivää. Kansa hermostui ja kovisteli miestä, mutta hän ei lopettanut. Sitten hänet vietiin Rooman prokuraattorin eteen ja siellä hänet ruoskittiin. Hän ei syyttänyt ketään, huokaisi vain; 'Voi sinua Jerusalem.'
Osan mielestä hän oli mieleltään häiriintynyt ja toisen osan mielestä, häntä ajoi jokin yliluonnollinen voima.
Tätä miestä ei ristiinnaulittu.
- bskdsjdhgdfd
Ei juutalaisuuden/judaismin näkökannalta kumpaakaan, eikä muuten edelleenkään kuulu tälle uskontopalstalle. Häiriköintinne jatkuu, mutta omaksi vahingoksenne.
- JeesusJumalanPoika
Jeesus ei ole mielipide. Hän on se joka hän on, uskomme me hänestä mitä tahansa.
Meidän uskomme ei tee hänestä esim. Messiasta, vaan hän on sitä, uskomme me sen, tai emme.
Itselläni on kristinuskon tunnustusten mukaisesti vakaa usko, että Jeesus oli ja On Yhden Pyhän Kolmiyhteisen Jumalamme Poika-persoonan inkarnaatio: Jumala, Jumalan Poika ja Ihminen.
.Jos lapsella syntyessään on kartta jalkapohjissa ja nilkat kilisee kun hän oppii juoksemaan, niin hän Krisna inkarnaatio.
- Juutalainen_mies
Juutalainen mies nimeltään Jeesus ja Nasaretilaiseksi kutsuttiin kotipaikkansa mukaan. Jeesus Nasaretilaisesta kerrotaan Raamatussa ja toi uuden liiton juutalaisuuden omalle kansalleen ja monet juutalaiset hänet vastaanottivat ja kaksitoista juutalaista apostolia Jeesus valitsi ja lisäksi juutalaisen Paavalin pakanakansojen apostoliksi. Jeesus on luomisesta lähtien ollut Jumalan Valtakunnan Herra ja Kuningas ja Mooseksen kautta annettu jumalanpalvelustemppelikäytäntö on taivaallisen valtakunnan maanpäällistä versiota ja Mooses kehotti Israelin kansaa uskomaan Jeesukseen, kun nousisi Israelin kansasta tuomaan uuden liiton juutalaisuuden ja tapahtui Jeesus Nasaretilaisen kautta ja valtakuntansa vielä tähänkin päivään asti taivaassa eikä vielä Uusi Jerusalem eli Jumalan Valtakunta ole laskeutunut alas maan päälle. Seitsemänneksi vuosituhanneksi laskeutuu Uusi Jerusalem maan päälle ja Jeesus samoin Jerusalemiin Öljyvuorelle ja alkaa tuhatvuotinen hyvä Jumalan sapatinaikakausi maan päällä.
- Jeesus_todellisuudessa
Jeesus todellisuudessa ollut Jumalan Valtakunnan Herra ja Kuningas jo noin kuusi vuosituhatta ja seitsemänneksi vuosituhanneksi Jumalan Valtakunnan kaupunki laskeutuu alas maan päälle, kun Jeesus palaa takaisin Jerusalemiin. Tärkeä ja hyvä tuntea Jeesus ja Raamatun pyhät kirjoitukset että voi viisaana päästä Jeesuksen tuhatvuotiseen valtakuntaan, sillä tämä on ihmisten elämän tarkoitus ja täyttymys, kun usko ja toivo ja rakkaus Pyhässä Hengessä vaikuttaa ihmisessä sen hyvän Jumalan lapseuden ja nimensä on Jumalan elämänkirjaan kirjoitettu ja pysyy myös siinä Herran päivään asti ja sen jälkeen myös. Jumala on hyvä Jeesuksessa jokaista ihmistä kohtaan ja evankeliumi tarkoittaa tätä ja ilman Jeesusta ei kukaan ihminen voi kokea elämän merkityksen täyteyttä.
- adolfsika
Jeesus varoitti sodista ja temppelin tuhosta, näin ainakin uskon..Muuten koko tarina on niin monimutkainen ja epäselvä kaikkine myöhempine lisäyksineen ja ristiriitaisuuksineen ,että se ei voi olla uskottava. Jumalaksi hänen tekee vain myöhempi uusi uskonto , kristinusko.
UT n tarinaan sekoittuu aikansa juutalaiskapinat ja roomalaisten miehitys tavalla joka antaa asialle oikeat mittasuhteet. Jostakin syystä Jeesuksen ryhmällä oli hämmästyttävän paljon yhtenäisyyttä esselaisten kanssa.
Paavalin kirjeet ovat sitten jo uutta uskontoa,haavekuvaa. Juutalaisella raamatulla on muuten tehty aika paljon rahaa tässä maailmassa, mutta onko siitä mennyt mitään tekijänoikeuskorvauksia jälkeläisille ?
Huomasin tuossa juuri, että myös minullekin raamattu on myyty kaupallisessa tarkoituksessa, ei hengellisessä.Joskus aikoinaan on ollut jopa velvoite, että jokaisessa kodissa pitää olla raamattu kirjahyllyssä. Kuka vei rahat ?
- adolfsika
fari.g kirjoitti:
Joskus aikoinaan on ollut jopa velvoite, että jokaisessa kodissa pitää olla raamattu kirjahyllyssä. Kuka vei rahat ?
Rahat vei investointipankkiiri!
VT suomeksi on ihan hyvä asia jokaiselle ja tuossa tapauksessa voi jopa tarkistaa Jeesuksen jumaluuden harhaopiksi. Kirjoitukset eivät tue kristinopin väitteitä.
Ainakaan Jeesus ei ollut tavallinen ihminen, eikä profeetta.
- Ei.Ihan.Perusjätkä
Ei varmaankaan. Edes / etenkään Jumala ihmisen hahmossa ei kovin pitkään kykene hiippaamaan lainahöyhenissään, niin ettei joku fariseus jo ala kohta epäiilä hämäräpeliä. Ja sellainen jumalanpilkkahan ei vetele synagoogissa!
Jumalalla on paikkansa Taivaissa, - ylistetty olkoon Herra Elohim! - muttei maanpäällä, etenkään juutalaisten bisneksiä sotkemassa!
. - adolfsika
Ei.Ihan.Perusjätkä kirjoitti:
Ei varmaankaan. Edes / etenkään Jumala ihmisen hahmossa ei kovin pitkään kykene hiippaamaan lainahöyhenissään, niin ettei joku fariseus jo ala kohta epäiilä hämäräpeliä. Ja sellainen jumalanpilkkahan ei vetele synagoogissa!
Jumalalla on paikkansa Taivaissa, - ylistetty olkoon Herra Elohim! - muttei maanpäällä, etenkään juutalaisten bisneksiä sotkemassa!
.Jeesukselle on annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä. Silti näyttää siltä kuinka maailma on pahan vallassa, miten sitten taivas?
Jeesus sanoo maailman olevan pahan vallassa(kuinkas nyt näin?) Toisessa osiossa lopun aikoina Jeesus luovuttaa vallan takaisinJumalalle joten valta ei enää olekaan ikuinen??? Oikeasti Jumalan valtaa ei ole luovutettu kenellekään kuin vain kristinuskon opeissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4402548Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek142400Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2521475Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821139Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel621056Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4231053Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41908- 153905
- 56869
- 79845