Miten työnantajat osallistuivat Kikyyn? Hyvä idea olisi se, että pakotetaan ottamaan suomalaisia työntekijöitä ja käyttämään suomalaisia raaka-aineita.
Työntekijätkin osallistuivat, joten kyllä myös yritysten pitää osallistua!
Firmojen Kiky - mitä tekivät?
21
524
Vastaukset
- 262
Hyvä huomio!
- KetkäneAnsaitsijatovat
Tämäkin on hallituksen mielestä vihapuhetta , Varsinkin kun asiallisesti mainitaan päivänpolttamista asioista tässä yhteiskunnassamme kaikki hallituksen nyt tekemät päätökset tai lakialoitteet eivät mahdu esim. työntekijän/ tai varsinkaan sen työttömän tajuntaan. Pitäisikö kaikki hallituksen tai jonkin muun tahon tekemiä ihmeellisiä päätöksiä hyväksyä ilman minkäänlaista kommenttia tai omaa mielipidettään ilman hyväksyä niinkuin tässsä on pienituloisia viety kuin pässiä narussa ja kaikki hyvä tuntuu kertyvän vain hyväosaisille, muista viis. Leikkaukset jotka ovat syöneet suomalaisen työntekijän terveyttä työtä ja varsinkin palkkoja jotka taas on siirretty tuloina yhtiöille jotka jakavat oskeantina ja bonuksina johtoportaalleen isoja rahoja. Mielestäni tosi törkeää. Sitä vain ei voi puolustella millään LAILLA.
- Riittääkikyt
Ei voi kyllä puolustella kuinkaan päin. Kikyt on palkansaajan aliarvioimista. Tottakai työnantajat sitä puolustaa eli kokkareet elikokoomuslaiset, kepulit, tämä sininen valo ns. Kokoomuslaisten mielistelijä puolue. Ei muutakuin ostovoimaa palkankorotuksilla niin pääsee ihmiset ruokaostoksille vuokranmaksuun lääkkeisiin ym. Ihmisille perustarpeisiin tarpeisiin kuuluviin palveluihin ostamisiin.ilman palkankorotuksia sehän on mahdotonta muutoin.
- EsimSipilänFirma
Miten esim. Juha Sipilän yritys osallistui KiKy:yyn?
Pitäisi selvitää nämä asiat myös.
Mistä tietoa? - KiKyEnsiVuonna
Mitä saamme palkinnoksi, jos tämä nousu on, kuten Sipilä ja Orpo sanovat, KiKy:n ansiota?
https://demokraatti.fi/onko-kiky-sopimus-suuri-sumutus-vie-euroja-kotimaisesta-kulutuksesta-jo-nyt/¨
Hyvä palkinto on luopua koko Kiky:stä ensi vuonna.
Yrittäjät saavat ensi vuonna kantaa kortensa kekoon ja sitoutua työllistämään suomalaisia ja käyttämään suomalaisia raaka-aineita ja muutenkin tukemaan Suomea - työntekijät ovat jo oman osansa tehneet! - perustaaAsialle
Aloittajalla ei käsityskyky nyt oikein pelaa. Mikä on Kiky ? - Kiky on kilpailukyky sopimus.
Miksi hallitus vaati Kikyä ? koska meikäläisten firmojen kilpailukyky ei ollut riittävällä tasolla, palkat oli liian korkeat suhteessa kilpailijamaihin.
Kilpailukykyä ei tosiaan edistetä pamputtamalla firmoja, vaan pamputtamalla työntekijöitä.
Työpaikkoja tulee sitten sitä mukaa lisää, kun firmat menestyvät maailmalla. Se on ollut Kikyn tarkoitus.- KikyVero
Miksi kilpailukyvyn parantaminen olisi yksin työntekijöiden tehtävä? Kyllähän yritystenkin pitää osallistua näihin talkoisiin.
Voisiin määrätä joku lisävero niille, jotta saadaan lisää rahaa valtiolle ja Suomi nousuu - esim. Kiky-vero yrityksille. - onkonoinvaikekäsittää
KikyVero kirjoitti:
Miksi kilpailukyvyn parantaminen olisi yksin työntekijöiden tehtävä? Kyllähän yritystenkin pitää osallistua näihin talkoisiin.
Voisiin määrätä joku lisävero niille, jotta saadaan lisää rahaa valtiolle ja Suomi nousuu - esim. Kiky-vero yrityksille.Ei tunnu ymmärrys riittävän siihen, että kyseinen kiky on tarkoitettu parantamaan firmojen kilpailukykyä. Silloin firmoille tarjotaan kaikin tavoin helpotusta, eli porkkanaa, ei keppiä.
- MeneeköKaaliinTämä
onkonoinvaikekäsittää kirjoitti:
Ei tunnu ymmärrys riittävän siihen, että kyseinen kiky on tarkoitettu parantamaan firmojen kilpailukykyä. Silloin firmoille tarjotaan kaikin tavoin helpotusta, eli porkkanaa, ei keppiä.
Firmojen kilpailukyky ei siitä parane, kun suomalaisilla ei ole varaa kuluttaa yhtä paljon kuin aiemmin. Selvää matematiikkaa - mutta ei näytä menevän kaaliin tyhmemmille!
Firmat itse ovat aiheuttaneet Suomen huonon kilpailukyvyn huonolla johtamisella ja liian suurilla johtajien palkoilla ja palkkioilla.
Investoimalla Suomeen yrittäjä tukee Suomen kilpailukykyä parhaiten, kun työllistää suomalaisia, joille ei tarvitse maksaa työttömyyskorvauksia. Lisäksi, jos tuotanto pidetään Suomessa, niin tuotantolaitokset pysyvät kunnossa ja tuotantolaitosten vuokrarahat pysyvät Suomessa ja tukevat kansantaloutta.
Mutta kun ei mene jakeluun niin ei mene joillekin! - naurajoitekin
MeneeköKaaliinTämä kirjoitti:
Firmojen kilpailukyky ei siitä parane, kun suomalaisilla ei ole varaa kuluttaa yhtä paljon kuin aiemmin. Selvää matematiikkaa - mutta ei näytä menevän kaaliin tyhmemmille!
Firmat itse ovat aiheuttaneet Suomen huonon kilpailukyvyn huonolla johtamisella ja liian suurilla johtajien palkoilla ja palkkioilla.
Investoimalla Suomeen yrittäjä tukee Suomen kilpailukykyä parhaiten, kun työllistää suomalaisia, joille ei tarvitse maksaa työttömyyskorvauksia. Lisäksi, jos tuotanto pidetään Suomessa, niin tuotantolaitokset pysyvät kunnossa ja tuotantolaitosten vuokrarahat pysyvät Suomessa ja tukevat kansantaloutta.
Mutta kun ei mene jakeluun niin ei mene joillekin!Kun on kyse Suomen viennistä ulkomaille, niin siinä ei ole mitään tekemistä kotimaisen kulutuksen kanssa. Johtajien palkat ei firmojen tulosta horjuta mihinkään. Näkee että tässä ketjussa ei tieto asiasta juuri päätä pakota. Aloitus olikin sitä luokkaa, että sai viikon parhaat naurut, eikä nämä vassujen linjaukset ole siitä mihinkään parantuneet.
- SullaKustaPäässä
naurajoitekin kirjoitti:
Kun on kyse Suomen viennistä ulkomaille, niin siinä ei ole mitään tekemistä kotimaisen kulutuksen kanssa. Johtajien palkat ei firmojen tulosta horjuta mihinkään. Näkee että tässä ketjussa ei tieto asiasta juuri päätä pakota. Aloitus olikin sitä luokkaa, että sai viikon parhaat naurut, eikä nämä vassujen linjaukset ole siitä mihinkään parantuneet.
Vain tyhmä ihminen, joka ei tajua kansantaloudesta mitään, voi väittää, että Suomen talouden kehitykseen ei vaikuta se, että suomalaisten tuotteiden ostaminen ja palvelujen käyttö parantaa kilpailukykyä.
Kansallinen sekoomus voi selittää mitä haluaa ja varmaan kohta tätäkin vihapuheeksi mutta totuus on totuus eikä se pala edes tulessa.
- HöpöHöpöKokoKiky
Kilpailukyky ei siitä paljon kasva, jos henkilö on toimistossa 24 h pidemmän ajan, koska työtä on tietty määrä. Eri asia, jos olisimme kaikki tehtaassa tekemässä esim. nauloja ja olisimme siellä 24 palkatta, niin silloin tuotetta syntyisi enemmän.
Kätilöt eivät tuota enenmmän lapsia maailmaan, vaikka ovat työpaikalla pidempään palkatta.
Suurin syy talouskasvuun on ollut se, että palkat eivät ole nousseet moneen vuoteen suurimmalla osalla työntekijöistä. - EKSuurinSössijä
Suomen kilpailukyvyn sössijät löytyvät EK:sta. Eli he ovat näitä yritysjohtajia jotka kilvan ovat palkinneet toinen toisiaan siitä kun ovat irtisanoneet tuottavaa työtä tekevää porukkaa osakekursseja korottaakseen sen sijaan että olisivat kehittäneet yritystään sellaiseen suuntaan jossa samalla työllä olisi tehty enemmän ja parempaa.
Miksi yrityksen hallitukset sallivat edelleen satojen tuhansien vuosiansiot toimitusjohtajille, jotka eivät yksin mitään tulosta saa aikaan, vaan hyvän työn takana on osaava ja innostunut henkilökunta. - L-i-e-r-o
Kö-Ki-Ky sopimus.
Köyhien kiristys ja kyykytys-sopimus.
Sipilän hallituksen kärkihanke.
Köyhät kyykkyyn entistä syvemmälle.
Sairaat ja raihnaiset kotiin kuolemaan.
Köyhiltä pois ja rikkaille lisää.
Pakolaisia maahan lisää.
Raiskaajia,murhaajia,ryöstäjiä,isistaistelijoita.
Heissä on tulevaisuuden voimavara.
Heitä on autettava,heitä on suvaittava.
Tämä on sitä kultturien rikkautta.
Ainoa mikä maassa kasvaa,on työttömyys,pakolaisten määrä ja valtion velka.- Eihyvä
Tuossa olit saanut kiteytettyä aivan lähes kaiken. Vielä jos ammattiliitot antaa liika narua, ei työtätekeville ole mitään sanomista työpaikoiilla. Lisää keppiä vain tulis.
- Hakkeroitsijalleplöröt
Joku pikkunilkki hakkeroitsi kännykkäni. Ei sitä vaan jaksa suomi24 palstan kuluttaja saada TUODA MIELIPITEITÄÄN ESIIN vaikka olisi kuinka asiallistakin. Voi voi voi
- Noomiullekansosingoa
Tyhmästä päästä kärsii koko kroppa, meinaan tuo joka valittaa täällä "ettei palkansaajat "ymmärrä tätä kökköä kikyä. NOO aika kinkkinen se onkin , mutta vain PALKANSAAJALLE ei hyville veljille osingonsaajille. kuspää valvoja eropotti
- Kovakilpailu
Ihmisille pitäisi järjestää koulutusta yritystoiminnan perusteista kun ei näköjään ymmärretä mitä kilpailukyky tarkoittaa.
- pariheikkolahjaistavain
Täällä näkyy kirjoittavan muutama ääliö, ei voi olla niin, että ihmiset yleisesti olisivat noin typeriä.
- OletToinenNiistä
pariheikkolahjaistavain kirjoitti:
Täällä näkyy kirjoittavan muutama ääliö, ei voi olla niin, että ihmiset yleisesti olisivat noin typeriä.
Jep, ja olet toinen niistä.
- KusetusTaas
Vaikutus -3 pekkasta ja arkipyhäkorvaus alennettuna,paitsi toimihenkilöt ym "toimistolaiset"vaikutus...ei mitään.
Kaikki talkoisiin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti28117958Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245730- 1332662
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172197Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3371805Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111063- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto33961Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45958