Sellainen pitäis olla kun hommia hakee ja minulla meni vanhaksi jo viime vuonna. No kun hakee työpaikkaa ja sitä korttia ei ole niin ei työnantaja noteraa työtöntä jolla ei ole kortti voimassa. No sitten työkkäri ei maksa korttia ellei ole varma työpaikka tiedossa. Tässä onkin ongelma kun ei saa korttia ilman töitä ja töitä ei saa ilman korttia.
Onks teillä työturvallisuuskortti
työtönmies41-
14313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Nyt sä sit heräsit.
Ei ole mikään ongelma noiden työturvallisuuskorttien ja muidenkaan tieturva-, tulityö- ym. korttien suorittaminen. Osan voi suorittaa hyvinkin halvalla, esim. hygieniapassin saa 15€ suoritettua (perheessä juuri kaksi suoritti hygieniapassiin, niin tiedän). Itse olen suorittanut joitakin aikoja sitten tulityökortin ja viimeksi suoritin vielä tiettyjen myrkkyjen käsittelyyn vaadittavan koulutuksen. Niissäkin suurin vaiva, että viitsii lähteä istumaan. Viimeisen pakollisen koulutuksen kävin erään ammattioppilaitoksen opetuksen yhteydessä (halvin), joka on ihan pätevä ja siitä saa todistuksen, täyttää nämä EU-direktiivit. Maksoi muutaman kympin.
Rahastustahan tämä touhu on, jos suoraan sanon, mutta sopivalla kaveriporukalla on mahdollista päästä halvempaan koulutukseen. Eräs kaveri sai yhden pakollisen koulutuksen järjestettyä kansalaisopiston puitteissa isommalle porukalle. Itsekin suoritin tulityökurssin hieman samalla systeemillä tutun palopäälikön järjestämällä kurssilla.
Joten kannattaa hieman kysellä kavereilta ja selailla netin kautta erilaisia vaihtoehtoja, eikä ilmoittautua heti ensimmäiselle kalliille kurssille. Vaihtoehtoja kyllä löytyy, eikä välttämättä maksa mahdottomia.
Tai voi tehdä rikoksen ja mennä (istumaan)
Ja minkä kortin muka silloin saa...
Valtion kortin rikosrekisteriin.
TUO istuminen on myös purasemista tai aitoa, kakkua ym. On ihan eri juttu, kun jaksat istua päivän jossain huuhaa koulutuksessa, mihin todistuksetkin on kirjoitettu valmiiksi jo edellisenä päivänä ja osa porukasta räplää älypuhelimiaan ajankuluksi.
No sillon saa ystävävänpäiväkortin linnaan
On niitä iloisen mielen kohotus kursseja työkkärillä jota kautta saa kortit, istut viikon paikallaan kuuntelemassa jotain joka tietää miten tukia käytetään hyväksi kurssilla, ja jos ei 9€ päivässä lisätuloa naurata tai innosta niin haet psykiatrilta mieliala lääkityksen, valtio maksaa sinun tuet, korot, sakot ja palkat, mutta vittu jos se naama ei ala kääntymään virneeseen niin sitten lähti perkele jätkä hoitoon. Luuletko että presidentin virne kertoo onnellisuudesta, ei vaan nämä samat rotat on sen kimpussa jos virne ei pysy naamalla. Aliquando insanire iucundum est.
En lähtis tohon että lääkkeitä söisin...niihin moni delannut(kin)...vähän lääkkeitä ja vähän viinaa niin se olikin sit siinä.
Kyllä on, samoin Ensiapu 1 on taskussa. Opiskelen työttömyyskorvauksella tutkintoa, niin kaikki tarvittavat kortit tulevat tässä samalla. Koko tutkinnon hinta jäi alle 60 euron.
Onnea koko Suomi24 -seurakunnan puolesta! Jatkatko lisäkursseille, ehkä Ensiapu 2 tai Tieturvakortit? Laskitko valmistujaiset samaan 60€ ja saatko ne korvattuna Kelasta. Olet juhlasi ansainnut, toivottavasti tulee paljon väkeä :)
Kiitos onnitteluista, vaikka melko tarpeettomia ne ovat näin helppojen kurssien suorittamisesta. Onko täällä jokin seurakuntakin?
Lisäkursseja en tarvitse kuin yhden suoremmin ammattiin liittyvän, joka sekin tuli jo viime vuonna valmiiksi. Valmistujaisia en pidä tästä (näyttötyyppisestä) ammattitutkinnosta, eikä Kela-korvauksia saa kuin kuluista ennalta määritellyllä tavalla (kiinteä 9 €/opiskelupäivä).
Nykyäänhän tuota kulukorvausta ei aloittava opiskelija enää saa, kun se mahdollisuus poistettiin tämän vuoden alusta. Ammattitutkinto kuitenkin parantaa työllistymismahdollisuuksia, eikä ole tässä opiskelun aikana tarvinnut käydä missään TE-keskuksen haastattelussakaan.
Yritin trukki korttia saada 4 kertaa mutta ei pääse kurssille koska ei ole ajokorttia auton edes.
Jospa katsoisit itseäsi peilistä, koska T-kortti ei paljoa vaadi ja sillä pääsee ajamaan useimpia työkoneita ja jos trukkikorttiin vaaditaan jotain ajokorttia, niin T-kortti riittää.
http://www.takk.fi/koulutus/koulutukset/trukkikortti.html