Tuusulassa pidetty kriisi harjoitus paljasti, että Suomeen voi iskea ruokapula energia kriisissä.
Oikein piti harjoitus pitää asiasta, kun ei muuten voi viranomaiset myöntää kansan tiedossa ollutta tosiasiaa ruokapulan iskemisestä ja olemattomista varmuusvarastoista Suomessa. Että silleen.
Iltalehti.
Oikein piti harjoitus pitää asiasta, kun ei muuten voi viranomaiset myöntää kansan tiedossa ollutta tosiasiaa ruokapulan iskemisestä ja olemattomista varmuusvarastoista Suomessa. Että silleen.
Iltalehti.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Tussulassa tapahtuu, nälkä lähtee naimalla.
No ei hätää ruokapula, ei koske noita " Maahanmuuttajia " niille löytyy ruokaa aina ilmaiseksi. Että silleen.
Ei löydy kaikille. Ryssille ei tahdo löytyä riittävästi mätiä kaalikeriä.
Ei niille kelpaa suomalainen ruoka. Pitää olla mêzzää, kubbaa, maqlubaa tai pastırmaa.
Kamalaa eikö pakastepitsoja sitten enään saadakkaan ?
Entäs simpukat ja katkaravut ?
Kyllä nyt heti pitää satsata varastoihin ja energiantuotantoon sekä ehdottomasti lopettaa kaasun ja ostosähkön käyttä.
Halkovoimala pitää rakentaa ja äkkiä,
Siinä se hehkutettu kriisiaikojen omavaraisuus nähtiin.
Maataloutta on siis lisättävä, jotta olisimme turvassa.
Ei puhuttu mitään päättäjille ja eliitille tarkoitetusta varastosta, joissa
on heille vuosiksi sapuskaa jolla mällätä kansan kuihtuessa.
Millä tavalla se maatalouden lisääminen ruokapulaa helpottaisi? Nimenomaan se ruokapula energiakriisissä tulisi maatalauden romahtamisesta, koska eläimet kuolisivat ja kasveja ei päästäisi korjaamaan. Enemmän ylituotantoa ei ratkaisisi asiaa ollenkaan.
Hyvä kommentti.
Miksi ei päästäisi korjaamaan? Eihän sadonkorjuu mitään rakettitiedettä ole.
Suurin riskitekijä on liian keskitetty tuotanto. Ongelma yhdessä paikassa heijastuu laajalle.
Maataloutta pitäisi hajauttaa ja siirtyä kohti pienviljelyä. Huoltovarmuus paransisi silloin huomattavasti, eivätkä taudit ja vastaavat olisi enää yhtä merkittävä uhka mitä nykyisin.
Nimimerkille, "Pois.EU-navetat".
Ruuan hinta pienviljelyllä ja hajautuksella , olisi sellainen ettei sitä todellisuudessa juuri kukaan maksaisi.
Maanviljelijän ammatti on kova ja onkin nykyisin vaikea löytää uusia nuoria tuottajia tekemään noita vaativia ja kovaa osaamista vaativia töitä.
Bioenergian suomalaista tuotantoa lisäämällä tuokin ongelma ratkeaa.
Kotimainen maatalous tulee ja pelastaa.
On valitettavaa että vain muutamassa sukupolvessa on unohdettu Suomessa 150 vuotta sitten vallinnut ruokapula, joka tappoi 10 prosenttia kansalaisista.
Ruoan hintaa on huoltovarmuuden parantamiseksi varaa hieman nostaakin. Elintarvikkeiden suhteellinen osuus kokonaismenoista on laskenut kaiken aikaa. Vielä 1960-luvun alussa ruokaan, juomiin ja tupakkaan käytettiin melkein 40 prosenttia kulutusmenoista. Nykyään sama luku on alle 20 prosenttia.
Ostetaan hieman vähemmän kiinalaisia härpättimiä, niin saavutetaan parempi elintarviketurvallisuus kaikilla mittareilla. Tarvittaessa voidaan lisäksi tehdä kompensaatioita asumismenoja laskemalla, jotta kaikkein pienituloisimpien asema ei heikkenisi.
Maanviljelijän ammatti on kova, se on täysin totta. Sen vuoksi pitääkin hämmästellä kuinka täälläkin on valmiiseen pöytään päässeitä räksyttäjiä, jotka luulevat ruoan tulevan kaupasta, ja sähkön töpselistä.
Mitä kirjoittaja höpöttää. Suomessa on jo nyt euroopan kalleimmat elintarvikkeet. Ei ole varaa piiruakaan nostaa päinvastoin laskea pitäis ja rajusti. Maataloustuet pitäis lopettaa välittömästi ne ovat järjetöntä rahojen tuhlausta
Merirosvous siirtyisi kuivalle maalle Suomen maanteille, kun nälkäiset kansalaiset ryöstelisivät Finnairin kylmäterminaaliin matkalla olevia Norjan lohirekkoja.
Kotimaiselle ruualle, pitää olla riittävät varmuusvarastot. Ne ovat niitä korkeita viljasiiloja ja maatilojen varastoja, joita näkyy mökkireissulla maisemassa.
Viisas ihminen ei myöskään perusta ruokavaliotaan pelkästään qvinoaan, mangoon, soijaan,avokadoon, pataatteihin, jne. eksoottisista maista peräisin oleviin raaka-aineisiin.
Terveellinen suomalainen (lähellä tuotettu) sekaravinto , sienineen ja marjoineen on paras vaihtoehto, myös kriisitilanteessa.
Nyt on oikea aika aloittaa toimiva laihdutuskuuri.
voi juku.miten se sähkö-auto latautuisi.Ruokaa voi nautiskella tietysti-VIRTUAALIlaseilla-tai digitalisaatiolla vai miten.
Entä se sähkön käytön huiput nyt kun ostetaan se uusi siirtorypäs ja lisää virtaa saadaan niin meilläpä pitää huippukäyttöjä tasata esim kotitalouksissa niin ,että maksetaan korkeimpia maksuja.
Ruuan,viljan varmuusvarastot on ajettu alas.Ei muistettu omavaraisuus tarvetta näiden katastrofien varalta.Sää on arvaamato kuten on nähty.Selkkauksia voi hiukan arvailla mitä voi tapahtua.
Pettua on leipään lisätty.Pottuakaan ei tullut kun hallat vei.
Menneinä vuosina kunnissa jo käytiin kurssituksia varmuusvarastoista ja kotivarasta.Ydinvaarojen vuoksi.Tuo on yksi niitä tuhoista sään lisäksi.Sää voi jättää jotain mutta ydinräjähteet tuhoaa kaiken..Esimakua saimme jo Tsernobilin räjähdyksestä.Osamme virtausten mukaan saimme mekin.Löytyy vieläkin sienistä jonkin verran.
Ruoka ei ole itsestään selvyys tuon jälkeen.
No mutta, täällähän on koko ajan jotkut toitottaneet suomalaisen maatalouden ja maataloustukien alasajon sekä maaseutujen autioittamisen puolesta. Ei ole yhtään viisasta eikä kaukonäköistä. Jos maailmassa tulee ruokapula, suomalaiset eivät ole maailman ruokajonossa ensimmäisenä.
Kasvatetaanko Suomessa ruokamme, vai toivotaanko maailmalta tippuvia leivänmuruja ruokapulassa?
Kansallista maataloustukea on joka tapauksessa leikattava koska kaikista muistakin sosiaalituista on jo leikattu valtiontalouden ylivelkaantumisen takia ja jäljelle jäävä tuki suunnattav päätoimisille viljelijöille eli sivutoimiviljelijät maksakoon harratsuksensa itse.
Mene sinä töihin tienaamaan itsellesi elanto, äläkä jankuta täällä päivästä toiseen joutavia.
Elintarvikekriisin kohdatessa musta pörssi määrittelee hinnat, etkä sinä sosiaalitoimesta saa sellaisia rahoja, että voisit ostaa sieltä ruokaa. Mutta kun menet nyt kiltisti töihin, niin voit säästää pahan päivän varalle ja saatat ehkä välttää nälkäkuoleman.
Olen jo ikäni puolesta eläkkeellä joten mene itse töihin palstalla 24/7 pyörivä kokoomuslainen.
Eipähän riitä eläkkeesi mustan pörssin hintoihin. Etsi siis itsellesi oikea työpaikka ja ala säästämään tulevaisuuden varalle. Mankumisesi täällä tekee sinusta ainoastaan entistä pösilömmän.
Minä olen tyytyväinen eläkkeeseeni. Indeksiä voisi puolestani taittaa vielä lisääkin, jos se mahdollistaa Suomeen korkeammat maataloustuet.
Leikataan myös sairaanhoidosta, "koska muistakin on leikattu". Et ymmärrä sitä, että maatalouden ansioista on leikattu jo merkittävä määrä vuosien ajan tuottajahintoja alentamalla.
Kaiken lisäksi tämän kesän sato menee kovin vaatimattomaksi. Siitä ei jää monin paikoin palkkaa lainkaan viljelijälle.
Viljelijä pärjäisi aivan hyvin, jos ei olisi säännöstelyä tuottajahinnoissa. Silloin viljelijä voisi ottaa tuotteistaan markkinahinnan, eikä olisi jalostuksen, kaupan ja valtiovallan holhouksen alla.
Linkki "tietoosi", muutoin mutua.
Aloitus sisältää kepu ja kokoomuksen tarkoitushakuista propagandaa jolla yritetään pönkittää maatalouden ylikompensointia maataloustuilla jotka maksetaan vero ja velkarahoistamme.
No en taatusti ole Kokoomukselainen tai Kepulainen ihan tavallinen pieneläkeläinen.
Että silleen.
Ruoka on vain niin ihmeellinen asia jos se loppuu niin sitten kadulla on sitten muitakin kuin takkutukkia.Tuottajahinnat sitten takaisin ja sitten maataloustuet pois.Nykyisen keinotekoisen halpuutus syöntituen voisi sitten anoa sossusta tarvittaessa.
Missäs ne valtion viljasiilot ,vihanneskellarit , varastot ja kylmävarastot nyt on ,joita hehkutettiin männä vuosina että Suomi selviää ruoan puolesta vaikka vuosisotalla? Vai onko nekin nyt jo myyty ulkomaille? Tähänhän viranomaiset paneutui sodan jälkeen kun -42 alkoi armeijalle tulla nälkä mutta Saksa taisi tuolloin pelastaa Suomi pojan keskitysleiri laihtumisilta ,leireillä olijat tosin menehtyi,ja taisi menehtyä täällä Suomessakin,.Siitä viisastuneena kylmän sodan aikoina asia laitettiin kuntoon että ydinsodan ja laskeumien sattuessa suomalaiset pärjää muutaman vuoden hiljaa elelemällä seuraavaan riittävän saasteettomaan kesään jotta ruuan tuotanto voidaan taas käynnistää. Jopa eläinrehuja oli varastoituna ympäri maata suuret määrät maidon tuotantoa ja eläinten pitämiseen hengissä varten.
Ne on siis laitettava kuntoon. Rahat voisi ottaa laittamalla ay verolle.
Tulonhankkimisvähennykset ovat ihan ok, mutta asumistukia pitäisi leikata rajusti. Nyt rahat menevät kuin kankkulan kaivoon, koska asuntosijoittajat eivät tee mitään hyödyllistä. He ainoastaan ruokkivat kuplaa. Näläntunteen saa tietty pois laittamalla ilmapallon mahalaukkuun, jos siis tykkää kuplista.
Vanhanen kävi pääministerinä jemmaamassa siemenet Huippuvuorille pahimman päivän varalle. Äskettäin oli juttua, että ilmaston lämpeneminen ja jäätikön sulaminen saattaa tehdä siitäkin varmuusvarastosta selvän pyytämättä ja yllättäen.
Onkos maatalouden yksiköillä jonkinlainen kriisisuunnitelma sen varalle, että polttoaine ja sähkö loppuu? Ainakin viime talvena vakuuttivat, että lehmät kuolevat navettaan jos sähköt katkaistaan. Ja jokainnen ymmärtää, että koneet eivät yleensä kulje kuin polttomoottorilla ja polttoainettahan siihen tarvitaan.
Kuinkahan kauan veisi aikaa mobilisoida pellot hevoskäyttöön ja karjat käsin lypsettäviksi?
Varmuusvarastoihin voisi ostaa Euroopassa sellaista ylituotettua viljaa, jota ei meillä sääolosuhteiden takia ole järjellistä kasvattaa.
Sitäkin vartenhan sinne EU;hun rahaa mätetään, että joskus saataisiin jotain tarvittaessa takaisinkin.
Sitä paitsi eihän meillä mitään rajoja ole enää muutenkaan, ihan hyvin voidaan käydä Shcengen-alueella leipäostoksilla.
Pian ei polttoainepula yllätä. Suomessa tuotetaan biopolttoaineita moneen käyttöön ja varsinkin dieselmoottoreita varten. Viljelijät ovat hankkineet myös aggrekaatteja sähkökatkojen varalle. Myös traktorilla voidaan pyörittää generaattoria, kunhan kytkennät on tehty.
voi tulla yllättävän pian vastaan tilanne, jossa ruokaa ei yksinkertaisesti ole saatavilla. Kun äkillisen kriisin yllättäessä ruoka loppuu kaupoistakin, eikä lisää toimiteta.
Voi tulla kaupungeissa kova paikka, kun nälkäisten joukkiot kuljeskelevat ruokaa etsimässä. Ihminen kestää ilman ruokaa ihan hyvin päivän. Seuraavana päivänä tulee jo oikeasti nälkä. Sitten meneekin pari viikkoa ja nälkä vain pahenee. Kolmannella viikolla näläntunne alkaa jo hävitä, mutta kuolemakin tulee silloin viikossa parissa.
Janoon sensijaan kuolee jo keskimäärin viikossa.
Pitkittyneen kriisin aikana joutuu koetukselle ihmisten kyky selviytyä, sekä ennen kriisiä tehdyt ennakkovarautumiset. Parin viikon varalle koottu varmuusvarasto säilyviä elintarvikkeita, lisää eloonjäämisen mahdollisuuksia huomattavasti.
Mutta mitä teet, kun ruokakriisin aikana naapuri hakkaa oveasi ja vaatii saada varmuusvarastosi itselleen?
Onko sinussa miestä hoitaa asia?
Jokaisella pitäisi olla parin kuukauden ruokavarasto itsellä ja energiahuolto tuolle ajalle jos tulee joku kriisi ennen kuin viranomaiset saa ruuan jakelun pystyyn. Seuraavana kesänä ruuan tuotanto jatkuu niin kuin ennenkin,sitten vain tehostettuna ja riittävä määrä valtion voimavaroja laitetaan siihen. Näin se elo jatkuu.
No jo reilussa viikossa loppuu monet elintarvikkeet Suomesta, jos jokin kuljetuskriisi iskee.
Että silleen.