Hei!
Olen aloittamassa sijoittamista ihan noviisina ja päätymässä seuraavaan komboon:
1. OP-Maailma indeksirahasto (juoksevat kulut 0,41% merkintä/lunastus 0,06%) (huom. omistaja-asiakkaalle rahastosta kertyvät bonukset 0,25% laskevat kulua 0,16%:iin)
2. Nordnet Superrahasto Suomi (kuluton)
Sijoitussumma olisi alkuun jotakin 200-300e/kk. Nordnetin Superrahasto kiinnostaa, koska kuluja ei ole. Mutta pelkästään suomalaisiin sijoittaminen arvelluttaa. Siksi mietin rinnalle uutta OP-Maailmaa, nyt kun OP tiputti indeksirahastojen hallinnointikuluja.
Onko järkeä hajauttaa kahteen rahastoon näin pienellä kk-summalla? Mietin esim. 100e NN ja 200e OP per kuukausi. Sijoitusaika on erittäin pitkä, 10-20 vuotta.
Kiitokset vastauksista.
Apuja: OP-Maailma (indeksi) + NN Superrahasto ?
4
1412
Vastaukset
- vivuta
OP-Maailma ei ole indeksirahasto.
- Aloittelija3
Tämä OP-Maailma indeksi julkaistiin vasta tässä kuussa. On siis eri, kuin samanniminen aktiivinen osakerahasto, jota varmaan tarkoitat tässä. Täällä uutinen uudesta indeksirahastosta: https://uusi.op.fi/-/opn-indeksirahastojen-hallinnointipalkkiot-alennettiin-ja-op-maailman-indeksirahasto-aloitti-toiminnan
- Jöllik
Kannattaa unohtaa OP:n rahasto ja ottaa NN:stä superin lisäksi vaikka tuota:
db x-trackers MSCI World Index UCITS ETF (DR) 1C (XDWD) - Long-term-investor
Ihan asialliset summat kuukausi-tasolla vaikka hajauttaisitkin. Hyvä kun olet kiinnittänyt kuluihin huomiota ja olet pitkäjänteinen. Itsellä on kaikki Nordnetin superrahastot pari muuta sekä osakkeita Suomesta. Reilusti plussalla kaikki, ja sijoitusuraa takana vasta 5 vuotta. Suunnilleen kolmannes rahastoissa ja 2/3 osakkeissa, kaikki suomalaisia. Suurimmat kiinnostuksen kohteet cleantech ja terveysteknologia. Vertaile rahastojen eroja, ja jos paljon päällekkäistä liiketoimintaa, niin silloin ei mielekästä hajauttaa. Tässä tapauksessa rahastot ainakin nimellisesti eroavat toisistaan.
Mielestäni pörssin tai yhtiön kotipaikalla ei ole juuri merkitystä, vaan sillä minkälaista ja miten globaalia yhtiön toiminta on. Jos jossain tapahtuu jotain vaikutukset, leviää salamavauhtia muualle fundamenteista riippumatta. Talous ei ole ollenkaan niin rationaalista kuin moni luulee, vaan psykologia määrää paljon. Mielestäni talouden Nobel tuli tänä vuonna jotenkin itsestään selvyyksinä pitämistäni havainnoista.
Suomen pörssin puutteena on lähinnä se, että on liian vähän mm. kuluttajatuotteita ja terveydenhoitoon tarkoitettuja tuotteita valmistavia tuotteita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2723416Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell211883Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.291549- 841431
- 1371068
- 811024
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.67963Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.86816Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61717Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗51706