Staputlerkin vainoharhainen?

Sotahullu Staputler on niin kauan hehkuttanut Stalinia ja hänen hirmutekojaan, että hän alkaa luulla itseään jo Staliniksi. Pahaksi onneksi hän on jo omaksunut Stalinin kaikkein pahimman luonteenpiirteen eli vainoharhaisuuden, ja sen seurauksena hän on alkanut jutella ihan sekavia viime sotien tapahtumista. Stalinia ihannoiviin Staputlerin kannattajiin tällaiset tarinat uppoavat hyvin, ja porukka muuttuu entistä enemmän äärinationalistisen ruzzi-aatteen kannattajiksi.

Kyllä näin kovasti markkinoidulla kansalliskiihkolla uusi sota saadaan helposti aikaiseksi, mutta se onkin sitten Venäjän loppu. Venäjä tulee häviämään sodan, ja sen jälkeen saamme Karjalan tyhjänä takaisin. Täyyykin tästä heti lähteä viinakauppaan ostamaan juhlajuomaan palautettavan Karjalan kuniaksi.

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005408702.html

1

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kylältä kuultua

      Eilen kuulin kylältä uutisen, jonka mukaan Venäjän itsevaltainen presidentti Staputler olisi lähettämässä eniten Stalinia ihailevia kansalaisiaan opintomatkalle Kongon demokraattiseen tasavaltaan opettelemaan toisinajattelijoiden oikeaa käsittelyä teoriassa. Käytännön harjoitukset voidaan kuulemma hyvin suorittaa Venäjällä Pietarin tai Moskovan kaduilla uuden vallankumouksen käynnistyttyä. Tämä on hyvin taloudellista ajattelua. Venäjänkin pitää säästää, koska öljytulot ovat kovasti pienentyneet.

      http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201710162200463096_ul.shtml

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      278
      10429
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      332
      7352
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      86
      1977
    4. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      123
      1731
    5. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      77
      1586
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1531
    7. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1191
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      48
      979
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      26
      838
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      762
    Aihe