Sotahullu Staputler on niin kauan hehkuttanut Stalinia ja hänen hirmutekojaan, että hän alkaa luulla itseään jo Staliniksi. Pahaksi onneksi hän on jo omaksunut Stalinin kaikkein pahimman luonteenpiirteen eli vainoharhaisuuden, ja sen seurauksena hän on alkanut jutella ihan sekavia viime sotien tapahtumista. Stalinia ihannoiviin Staputlerin kannattajiin tällaiset tarinat uppoavat hyvin, ja porukka muuttuu entistä enemmän äärinationalistisen ruzzi-aatteen kannattajiksi.
Kyllä näin kovasti markkinoidulla kansalliskiihkolla uusi sota saadaan helposti aikaiseksi, mutta se onkin sitten Venäjän loppu. Venäjä tulee häviämään sodan, ja sen jälkeen saamme Karjalan tyhjänä takaisin. Täyyykin tästä heti lähteä viinakauppaan ostamaan juhlajuomaan palautettavan Karjalan kuniaksi.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005408702.html
Staputlerkin vainoharhainen?
1
177
Vastaukset
Kylältä kuultua
Eilen kuulin kylältä uutisen, jonka mukaan Venäjän itsevaltainen presidentti Staputler olisi lähettämässä eniten Stalinia ihailevia kansalaisiaan opintomatkalle Kongon demokraattiseen tasavaltaan opettelemaan toisinajattelijoiden oikeaa käsittelyä teoriassa. Käytännön harjoitukset voidaan kuulemma hyvin suorittaa Venäjällä Pietarin tai Moskovan kaduilla uuden vallankumouksen käynnistyttyä. Tämä on hyvin taloudellista ajattelua. Venäjänkin pitää säästää, koska öljytulot ovat kovasti pienentyneet.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201710162200463096_ul.shtml
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot203375Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe112798- 282444
- 421837
- 511699
KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!
Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola101428- 411421
- 91411
- 531287
Missikohu edustaa nykyajan monimuotoisuutta
Puolesta vai vastaan, saako esittää pilkkaavasti jonkun toisen ihmisen syntyperäisiä ominaisuuksia? Kadulla vastaan tule2621125