Johtuukohan sesiitä, että koko läntinen maailma pelossa pitää sitä kurssissa !?
Jos Kiina olisi Yhdysvaltain asemassa, ei olisi mitään toivoa selviytymisessä !?
Jos Kiina olisi Yhdysvaltain asemassa, ei olisi mitään toivoa selviytymisessä !?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
USAn talous on tehokas. Se tuottaa vuodessa 18000:n miljardin dollarin edestä tavaroita ja palveluja. Venäjä pystyy tuottamaan vain 1300:n miljardin edestä.
Ihan eri tason kansakunnat ovat kyseessä.
Taitaa se Venäjän olla 2,5 biljoonaa,,,.
Absoluuttiset numerot eivät ole veloissakaan ne oleellisemmat. Oleellista on se, pystyykö maa uskottavasti hoitamaan talouttaan ja velkojaan.
Usalle ei ole vaikeuksia saada lainoitusta toisin kuin Venäjä. Venäjällehän ei kukaan anna lainaa johtuen maan poliittisesta epävakaudesta ja kehittymättömyydestä ja ennenkaikkea epäluotettavuudesta. Venäjän talouden pienuus ei sinänsä olisi este, jos nuo muut asiat olisivat kunnossa. Venäjän luottoluokistuskin taitaa olla lähinnä roskavaltioluokassa, joten lainansaanti on lähes mahdotonta siitäkin syystä.
Syy on maailmanvaluutta dollarissa. Taantuman aikana USA:n keskuspankki painoi taaloja kuin Saksa markkojaan ensimmäisen maailmansodan jälkeen. Saksan markka joutui hyperinflaation kouriin, mutta taala tuskin notkahti kuin hetkellisesti!
Jenkkiekonomistitkin olivat ihmeissään, kuinka paljon taala kestää tuollaista rahan puskemista markkinoille. Maailman talous imee taaloja näköjään lähes loputtomasti. Eli se antaa USA:lle valtavan edun hoitaa talousongelmansa.
Aivan. Oletko miettinyt miksei Venäjällä ole samaa etua?
Ottaen huomioon maan valtavan koon ja sen raaka-aineresurssit yms, niin Venäjällä on ollut jo vähintäänkin sata vuotta ja kauemminkin ja on edelleenkin ylivoimaisesti maailman parhaat edellytykset olla johtava talousmahti ja silti se on se kuuluu lähestulkoon kehitysmaihin, jos ihmisten elintasolla asiaa mitataan. Maa on puhtaasti raaka-ainetuottaja ja talous perustuu käytännössä kokonaan siihen. Eikä minkäänlaista muutostakaan tähän ole näköpiirissä.
On siinä ihmettelemistä, että parempaan ei pysty noilla edellytyksiällä, se on jo ihme sekin.
Meni täysin ohi tuo epätoivoinen yrityksesi liittää Venäjä tähän asiaan.
Yhdysvaltojen ja Venäjän historia on NIIN erilainen, että tuollainen vertailu on naurettava.
Venäjä kärsi Neuvostoliiton olemassaolosta ja sen talous raunioitui ja joutui alkamaan lähes tyhjästä vain vajaat 30 vuotta sitten. USA ei kärsinyt maailmansodista kuten Venäjä teki valtavasti. Päinvastoin. USA hyötyi monin tavoin maailmansodista, koska sen pahin kilpailija-alue Eurooppa tuhosi itsensä ja taloutensa. USA:ssa ei olla käyty sotia sitten sisällissodan. Edes ilmapommituksia ei tapahtunut.
Tottahan se on, että Venäjä kärsi suunnattomasti Stalinin ja Hitlerin kanssa aloittamansa toisen maailmansodan vuoksi. Mutta niinhän kärsivät lähes kaikki muutkin Euroopan maat. Suomi mukaanlukien.
Silti nämä maat ovat huikeasti edellä kaikinpuolisessa kehityksessä Venäjään nähden. Jopa Neuvostoliiton käytännössä miehittämät Varsovan liiton maat ovat ajaneet Venäjän ohi, vaikka nämä vapautuivat vasta tuossa 80-90 -lukujen vaihteessa. Heidän kehittymisensä pääsi vauhtiin heti, kun nämä liittyivät EU:iin ja Natoon. Nato ei sinänsä suoranaisesti vaikuta maiden talous- ja yhteiskunnan kehitykseen, mutta jäsenyys on tuonut luottamusta, turvallisuutta ja uskoa tulevaisuuteen sekä näissä maissa että muissa maissa, joka on edellytys kehittymiseen.
Euroopan maat ovat kuitenkin Venäjään nähden pieniä ja resurssit vaatimattomia luonnonvarojen suhteen. Silti isompien eurooppalaisten valtioiden taloudet ovat huomattavasti suurempia kuin ylivoimaisesti pinta-alaltaan maailman suurimman maan Venäjän, muusta yhteiskunnan kehittyneisyydestä nyt puhumattakaan.
Kyllä jo nyt 70-80 vuoden takaisilla jutuilla perustelu Venäjän onnetonta talous- ja yhteiskunnallista kehittymättömyyttä alkaa jo kuullostaa kovin koomiselta. Varsinkaan, kun sen jälkeen Neuvostoliitto/Venäjä on ihan itse saanut rauhassa päättää omista poliittisista ja taloudellisista toimistaan. Senhän se on tehnytkin ja päätynyt satsaamaan resursseihin nähden täysin järjettömiä summia sotavoimiin ja aseisiin. Se kaikki on tietysti pois muusta ja yleisen kehittymisen kannalta järkevimmistä asioista.
Vaikka nykyVenäjällä on tapana syyttää aina muita, ja lähes poikkeuksetta länsimaita, omista mokistaan ja kyvyttömyydestään, niin tosiasiassa Venäjä on täysin itse vastuussa osaamattomuudestasn ja kyvyttömyydestään ja satsauksista tuottamattomasn sotateollisuuteen ja sotimisiin.