Älkää menkö kuulusteluihin, antakaa virkamiesten tuhlata aikaa...
Älkää ottako haastetta vastaan, antakaa virkamiesten tuhlata aikaansa...
Älkää menkö raastupaan sovitulla ajalla, antakaa virkamiesten tuhlata aikaansa...
Älkää maksako sakkoja, antakaa virkamiesten tuhlata aikaana...
Monta muutakin jäynää voi tehdä...
Sitten kun sadat virkamiehet tutkivat ja tuhlaavat aikaansa ja mahdollinen
" tuomiokin" on vain sakkoja.
Niin nauru maittaan kun resurssit ovat "hyötykäytössä".
Tehkää vihapuhe-poliittisesta poliisista ja virkamiehestä naurun aihe !
Naurulla kaatui jopa Neuvostoliitto !
Älkää ottako haastetta vastaan, antakaa virkamiesten tuhlata aikaansa...
Älkää menkö raastupaan sovitulla ajalla, antakaa virkamiesten tuhlata aikaansa...
Älkää maksako sakkoja, antakaa virkamiesten tuhlata aikaana...
Monta muutakin jäynää voi tehdä...
Sitten kun sadat virkamiehet tutkivat ja tuhlaavat aikaansa ja mahdollinen
" tuomiokin" on vain sakkoja.
Niin nauru maittaan kun resurssit ovat "hyötykäytössä".
Tehkää vihapuhe-poliittisesta poliisista ja virkamiehestä naurun aihe !
Naurulla kaatui jopa Neuvostoliitto !
Vastaukset 13
Vanhimmat
Jonkilainen "Virkanilkkien käsittelyohjeet"- kirja olisi tarpeellinen. Olen kysellyt toimintaohjeita laki-palstalta sellaiseen tilanteeseen KUN kansalaisen oikeusturvaa loukataan viranomaisen toimesta. Ainoat ohjeet ovat olleet hoitoon hakeutuminen!
Vaikuttaa siltä että virkanilkkien tekemät oikeusturvaloukkaukset ovat lisääntymään päin tai ainakin ne tulevat helpommin ilmi kun ei olla enää heiltä saadun disinformaation varassa ja oikeaa tietoa löytyy netistä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/13675633/virkanilkkien-kasittelyohjeet
Virkanilkki (lat. virkusnilkus), tuo ihmistä päällisin puolin muistuttava olio lymyilee usein virastossa virkapöydän takana. Ihmisestä sen erottaa vain siinä että järki puuttuu täysin. Virkanilkin pää ei sovellu muuhun käyttöön kun hattutelineeksi, joidenkin osalta ei siihenkään.
Kun virkanilkki jää itse teossa kiinni lakien rikkomisesta ja/tai valehtelusta niin sen naama menee norsunvitulle ja muuttuu ensin vihreäksi, sitten keltaiseksi ja lopulta punaiseksi (aivan kuten liikennevalot), vettä tulee silmistä ja vaahtoa suusta. Sen lisäksi kuuluu epämääräisiä kurkkuääniä ja/tai mölinää jotka kelpaisivat kauhuleffan äänitehosteiksi.
Virkahaitake (lat. virkushaitakus), on muuten samanlainen kun virkanilkki mutta aiheuttaa laittomilla virkatoimillaan enemmän haittaa yksilöille ja yhteiskunnalle murentaen yhteiskunnan selkäränkaa ja moraalia sekä on häpeäksi koko virkakunnalle sekä yleiselle lain kunnioitukselle.
Kun naama näyttää norsun vitulta, niin virkanilkin päätöksen mukaan vika on peilissä.
Nuo virkanilkit käyttäytyvät kun uhamaikäikset kakarat jotka koettelevat rajojaan. Tosi paikan tullen ovat raukkoja ja heittävät pyyhkeen kehään ja luovuttavat kun ei ole rohkeutta istua tuleen omalla perseellä.
Noille virkanilkeille pitää tehdä samoin kun kissalle joka ei suostu käyttämään hiekkalaatikkoa eli syöttää oma paskansa, toki riittää kun tässä tapauksessa sen syöttää kuvaannollisesti eli panna tajuamaan oma typerä käytöksensä.
Minä ajattelin että siinä vaiheessa kun omassa kotimaassani olen syytetyn pallilla isänmaanrakkauden ja totuuden puhumisen takia niin minä en muista nimeäni,ikääni,syntymämaatani ja kaikki paperitkin on sopivasti kadonneet.
Tarpeeksi kauan ja tarpeeksi monet jos jatkavat tuolla linjalla, muutetaan lakia niin, että tyhmyys on rikos. Kuinka aiot sen jälkeen toimia?
Silloin harras rukouksemme on kuultu eikä uhrimme ollut turha
Virkapaikkoja vapautuu useampi
Seuraava vaihe on aseistautuminen. Suomalaisten suita ei kovin helposti suljeta
Ei taipunut Suomi viikingeille,
Ei taipunut Suomi ruotsinvallan alla, Ei tsaarin venäjän,
Ei taipunut Suomi neuvostoliitolle, Ei taivu Suomi enää muillekaan.
Hakkaa päälle pohjan poika! Suomea ei valloiteta!
Empä nyt tiiä taas. Vanhana aseistakieltäytyjänä -- eli siis ihan oikeana mielipidevankina -- en kyl lähtis suosittelemaan yhtään noista vinkeistä. Nopeemmin ohi ja nopeemmin takasin normaalissa elämässä, kun hoitaa käräjät ynnä muut ajallansa, eikä lähde pakoilemaan vaan tuo oman mielipiteensä selkeästi ja häpeilemättä esille. Jos vittuilla haluaa, niin kun hoitaa tuomionsa mukisematta ja sen jälkeen jatkaa mielipiteensä ilmaisemista, no, sillä on jo vähän vaikutustakin ympäristössä.
Et käsittänyt toiminta-ajatusta. Se on suuren joukon passiivinen vastarinta. Vrt Kunnon Sotamies Svejk. Näitä kymmenin tuhansin
Menkää vaan rohkeasti eräältä maamme rodulta, vaikka ysimillistä kyselemään. Kyllä te heiltä sen ostetuksi saattaja. Ja varmaan tykkäävät kun olette heidänkin isänmaan asialla?
Linnaan joudut jos tuolla lailla möhläilet.
Ei tässä nyt, saatana, mitään teuraslampaita olla. Itävallasta kuuluu rohkaisevia uutisia. Voivat arimmatkin pian ryömiä koloistaan hengittämään vapautta.