Jeesus-kuvat ovat pilkkaa. On syntiä tehdä Jeesus-kuvia ja palvoa niitä. On sanakikkailua väittää että kuvia vain "kunnioitetaan" eikä palvota koska faktisesti kyse on kuitenkin palvonnasta.
5. Moos. 5:7 Ei sinun pidä pitämän muita Jumalia minun edessäni. 5:8 Ei sinun pidä kuvaa tekemän sinulles jonkun muotoiseksi, joka ylhäällä taivaassa on, eli alhaalla maassa, elikkä vesissä maan alla. 5:9 Ei sinun pidä niitä kumartaman, eikä palveleman niitä; sillä minä olen Herra sinun Jumalas, kiivas Jumala, joka kostan lapsille isäin rikokset, kolmanteen ja neljänteen polveen niille, jotka minua vihaavat, 5:10 Ja teen laupiuden monelle tuhannelle, jotka minua rakastavat, ja minun käskyni pitävät.
Apt. 17:29. Koska me siis olemme Jumalan sukua, emme saa luulla, että jumaluus on samankaltainen kuin kulta tai hopea tai kivi, sellainen kuin inhimillisen taiteen ja ajatuksen kuvailema.
30. Noita tietämättömyyden aikoja Jumala on kärsinyt, mutta nyt hän tekee tiettäväksi, että kaikkien ihmisten kaikkialla on tehtävä parannus.
Ilm. 21:8. Mutta pelkurien ja epäuskoisten ja saastaisten ja murhaajien ja huorintekijäin ja velhojen ja epäjumalanpalvelijain ja kaikkien valhettelijain osa on oleva siinä järvessä, joka tulta ja tulikiveä palaa - - -
Jeesus-kuvien tekeminen on valheen tekemistä. Tehkää parannus kuvien tekemisestä ja niiden "kunnioittamisesta" eli palvonnasta. Jeesus-kuvat ovat epäjumalanpalvelusta. Usko tulee Jumalan Sanan kuulemisesta, ei Jeesus-kuvien näkemisestä. Jeesus-kuvat ovat toista evankeliumia, kuva-evankeliumia jota Jumalan Sana ei opeta. Ortodoksit ovat harhaoppisia.
Hab. 2:18
Mitä hyötyä on veistetystä kuvasta, että sen valmistaja veistää sen, ja valetusta kuvasta ja valheen opettajasta, että sen valmistaja siihen luottaa ja tekee mykkiä epäjumalia?
Ps. 115
4 Mutta heidän epäjumalansa ovat hopeata ja kultaa, ihmiskätten tekoa.
5 Niillä on suu, mutta eivät ne puhu, niillä on silmät, mutta eivät näe.
6 Niillä on korvat, mutta eivät kuule, niillä on nenä, mutta eivät hajua tunne.
7 Niiden kädet eivät koske, niiden jalat eivät astu, ei tule ääntä niiden kurkusta.
8 Niiden kaltaisia ovat niiden tekijät ja kaikki, jotka turvaavat niihin.
Jes. 44:9
Jumalankuvien tekijät ovat turhia kaikki tyynni, eivätkä nuo heidän rakkaansa mitään auta; niiden todistajat eivät näe eivätkä tiedä mitään, ja niin he joutuvat häpeään.
Jes. 45:16
Häpeän ja pilkan he saavat kaikki, pilkan alaisina he kulkevat kaikki, nuo kuvien tekijät.
Jumala ei salli itseään pilkattavan
5
197
Vastaukset
korjaus: tuossa pitää lukea että katolilaiset ovat harhaoppisia. Eli sekä katolilaiset, ortodoksit ja luterilaiset ovat harhaoppisia mm kuva-asian osalta
- pikkupiruilulleloppu
Niin, siitähän säädetty aika massiivinen rangaistus, koska Jumala on katolinen ja edustaa pikkumaisuudessakin täydellisyyttä.
- oipoi
Uskonnon harjoittaminen on syntiä sinänsä. Valehtelu ja ns väärä todistus kun kielletään yksiselitteisesti.
- PasiToivonen
>>Jeesus-kuvat ovat pilkkaa. On syntiä tehdä Jeesus-kuvia ja palvoa niitä. >>
www.poliisi.fi - PasiToivonen
KKK kannatti Trumpia, ja Melania on katolinen. Pitääkä Melania Trumpia rakastaa vai vihata? Luterilaiselle tämä ei ole ongelma koska he ovat melkein 100 % Hillaryn kannattajia.
https://avemariaradio.net/wp-content/uploads/2017/05/melania.jpg
Katolisista enemmistö äänesti Trumpia, heille ei niin suuri ongelma.
http://www.breitbart.com/big-government/2016/11/09/donald-trump-wins-catholic-vote-52-45/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol4881825Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3781557Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641358Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H171340- 100925
- 51899
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran19886Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti15751Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?65746Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka7732