Fortumin sähköverkot vaihdettiin Saksan hiilivoimaloihin. Mahtava liiketoimi. Puhdas sähköenergiaverkko, jolla varma tuotto, päätettiin pistää lihoiksi. Onko tässä mitään järkeä, Taas poliitikot löivät meitä pölkyllä päähän. Sleepy sleepers pukee kaiken sanoiksi. Kuka mitä häh, sopi saunassa kepulaisten kanssa, häh?
Suomen sähköverkot putsattiin kuin Sonera
3
1938
Vastaukset
- org-mummeli
TISA (Trade in Services Agreement" on palveluja koskeva "vapaakauppasopimus", luulen , että tämäkin hullutus menee sen piikkiin. Tai sitten on sovittu jo GATS`´aikana.
Pikku hiljaa kaikki valtion yhtiöt tai osaomistukset hävitetään markinoille sen 1% omistukseen. Jotka jo nyt halitsevat maailmaa, mutta jatkossa yhä enemmän ja maiden halituksilla ei ole mitään valtaa. Tosin nehän on nyt jo ostettu, koko poliittinen kenttä. - asssssssdd
Seuraavaksi Berner ja Jorma Ollilan työryhmä yrittää tehdä saman valtion teille.
Helvetin kalliiksi tulisi veronmaksajille ja poliitikot saisivat tod. näk. lahjuksina perustettavan liikenneverkkoyhtiön osakkeita. Tämä liikenneverkkoyhtiö käyttäisi autojen satelliittipohjaista seurantaa, jolloin autoja verotettaisiin ajetun matkan mukaisesti.
Nykyinen verotustapa ei kelpaa, taitaa olla hyvin halpa veronkannoltaan verrattuna tähän uuteen kaavailtuun.
Muuten, lahjusrahat ja osakkeenomistukset olisi helppoa piilottaa hallintarekistereihin.
Hallituksella oli tosi tuli hännän alla, se laki piti nopeasti saada hyväksytyksi. Tuo laki auttaa siis piilottamaan omistuksia yrityksissä. Sitä vastusti vaatimattomasti mm. kolme viranomaistahoa:
Poliisi, verottaja ja oikeuslaitos. Läpihän tuo laki taisi mennä.
Odotan kauhulla pohjavesien päätymistä ulkomaiseen omistukseen. Valtio on kuulemma ostanut jo maita merelle päin, jotta ei tuilisi ongelmia maanomistajien kanssa vesiputkistojen vetämisessä.
Mm. Erkki Liikanen tietää jotain tuosta salaisesta kokouksesta, joka pidettiin ulkomailla. Samassa hotellissa sattui olemaan joku suomalainen, joka sai vihiä asiasta. Hän oli puhutellut Liikasta asiasta. Muiden päättäjien nimiä en nyt muista. En muista, missä tuo tarina on julkaistu aiemmin, löytynee netistä.
Tuosta löytyi jotain asiaa:
https://www.adressit.com/oikeuspohjaveteen - hööpö
Äänestäkää nytkin pressanvaaleissa turvamies Niinistöä. Koko ajan hoetaan, ettei pressalla ole valtaoikeuksia. Hämäystä, koska noin sanottu on vain teoriaa. Kyllä vuorineuvokset, jotka rahoittavat Niinistöä, tietävät.
Sonera, Caruna, Fortum, kyllä naitä hallituksen hölmöilyjä markkinatalouden nimissä riittää.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 954097
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h434077- 1243627
- 1462854
- 1582174
Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa282162Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue202068- 401719
- 691304
Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."
Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To261145