Raamatussa sanotaan selkeästi yhdessä kymmenessä käskystä,muista pyhittää lepopäivä. Sunnuntaina ei saa tehdä sellaisia töitä mitkä voi tehdä arkena. Kaikki tätä käskyä ei noudata. Täällä Pohjois-Karjalassa alkoi koululaisten loma, ja heti alkoi remontti koulussa. Asun koulun vieressä. Tänään Sunnuntainakin siellä on joku töissä. Ovi on auki. Siellä on joku kone joka pitää hirveää meteliä. Onneksi sulkevat sen yöksi.
Muista lepopäivä
7
145
Vastaukset
Lauantai on lepopäivä ja se tulee pyhittää sen mukaan mitä Jeesus opettaa uuden liiton uskoville Uudessa Testamentissa.
Mark. 2:27
Ja hän sanoi heille: "Sapatti on asetettu ihmistä varten eikä ihminen sapattia varten.
Luuk. 13:15
Mutta Herra vastasi hänelle ja sanoi: "Te ulkokullatut, eikö jokainen teistä sapattina päästä härkäänsä tai aasiansa seimestä ja vie sitä juomaan?
Luuk. 6:9
Niin Jeesus sanoi heille: "Minä kysyn teiltä: kumpi on luvallista sapattina: hyvääkö tehdä, vai tehdä pahaa, pelastaako henki, vai hukuttaa?"
Matt. 12:11
Niin hän sanoi heille: "Kuka teistä on se mies, joka ei, jos hänen ainoa lampaansa putoaa sapattina kuoppaan, tartu siihen ja nosta sitä ylös?
Matt. 12:12
Kuinka paljon suurempiarvoinen onkaan ihminen kuin lammas! Sentähden on lupa tehdä sapattina hyvää.""Lauantai on lepopäivä ja se tulee pyhittää sen mukaan mitä Jeesus opettaa uuden liiton uskoville Uudessa Testamentissa."
Sapatti on suomeksi lepopäivä eikä lauantai. Raamatussa ei edes esiinny sellaista sanaa kuin lauantai. Seitsemännellä päivällä Raamattu tarkoittaa kuuden peräkkäisen työpäivän jälkeistä päivää. Sapatti voi siten olla mikä viikonpäivä tahansa, riippuen siitä, mikä on ensimmäinen työpäivä. Juutalaiset viettävät sapattia lauantaina, mutta Raamatussa ei ole mitään määräystä, että sen pitäisi välttämättä olla lauantaina.- nnbhnh
Mark5 kirjoitti:
"Lauantai on lepopäivä ja se tulee pyhittää sen mukaan mitä Jeesus opettaa uuden liiton uskoville Uudessa Testamentissa."
Sapatti on suomeksi lepopäivä eikä lauantai. Raamatussa ei edes esiinny sellaista sanaa kuin lauantai. Seitsemännellä päivällä Raamattu tarkoittaa kuuden peräkkäisen työpäivän jälkeistä päivää. Sapatti voi siten olla mikä viikonpäivä tahansa, riippuen siitä, mikä on ensimmäinen työpäivä. Juutalaiset viettävät sapattia lauantaina, mutta Raamatussa ei ole mitään määräystä, että sen pitäisi välttämättä olla lauantaina.Kappas, kerrankin Mark5:stä irtosi ihan hyvä viesti.
Taisi olla lipsahdus...
Kyllä pyhänä töitä tekevät tulee tappaa.
Raamatun mukaan siis.
Mikiköhän papit eivät ole tätä ideaa soveltamassa?- oipoi
Lepopäivän vietto onkin raamatun parhaimpia ohjeita. Jokainen soveltakoon ohjetta tilanteen ja tarpeen mukaan. Miksi tehdä siitäkään ongelmaa... ai niin, uskovaisilla sädekehä puristaa päätä.
"Lepopäivän vietto onkin raamatun parhaimpia ohjeita. Jokainen soveltakoon ohjetta tilanteen ja tarpeen mukaan. Miksi tehdä siitäkään ongelmaa... ai niin, uskovaisilla sädekehä puristaa päätä. "
Ei se ole sädekehä, vaan takakireys.
Ovat tapansa mukaan taaas yliampuneet tämänkin ohjeen.
Lepopäivähän tarkoittaa tietenkin raadannasta ja arjesta vapaata päivää, eli iloittelupäivää :-)
- Kirjakääröt
Luuk.14:5 Biblia (1776). Ja hän vastaten sanoi heille: kenenkä teistä nauta eli aasi putoo kaivoon, eikö hän kohta sabbatin päivänä häntä ota ylös?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201767
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991588Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy481099Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?43984Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29929Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50856Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44822Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37780Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56778Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760