Raamatussa sanotaan selkeästi yhdessä kymmenessä käskystä,muista pyhittää lepopäivä. Sunnuntaina ei saa tehdä sellaisia töitä mitkä voi tehdä arkena. Kaikki tätä käskyä ei noudata. Täällä Pohjois-Karjalassa alkoi koululaisten loma, ja heti alkoi remontti koulussa. Asun koulun vieressä. Tänään Sunnuntainakin siellä on joku töissä. Ovi on auki. Siellä on joku kone joka pitää hirveää meteliä. Onneksi sulkevat sen yöksi.
Muista lepopäivä
7
172
Vastaukset
Lauantai on lepopäivä ja se tulee pyhittää sen mukaan mitä Jeesus opettaa uuden liiton uskoville Uudessa Testamentissa.
Mark. 2:27
Ja hän sanoi heille: "Sapatti on asetettu ihmistä varten eikä ihminen sapattia varten.
Luuk. 13:15
Mutta Herra vastasi hänelle ja sanoi: "Te ulkokullatut, eikö jokainen teistä sapattina päästä härkäänsä tai aasiansa seimestä ja vie sitä juomaan?
Luuk. 6:9
Niin Jeesus sanoi heille: "Minä kysyn teiltä: kumpi on luvallista sapattina: hyvääkö tehdä, vai tehdä pahaa, pelastaako henki, vai hukuttaa?"
Matt. 12:11
Niin hän sanoi heille: "Kuka teistä on se mies, joka ei, jos hänen ainoa lampaansa putoaa sapattina kuoppaan, tartu siihen ja nosta sitä ylös?
Matt. 12:12
Kuinka paljon suurempiarvoinen onkaan ihminen kuin lammas! Sentähden on lupa tehdä sapattina hyvää.""Lauantai on lepopäivä ja se tulee pyhittää sen mukaan mitä Jeesus opettaa uuden liiton uskoville Uudessa Testamentissa."
Sapatti on suomeksi lepopäivä eikä lauantai. Raamatussa ei edes esiinny sellaista sanaa kuin lauantai. Seitsemännellä päivällä Raamattu tarkoittaa kuuden peräkkäisen työpäivän jälkeistä päivää. Sapatti voi siten olla mikä viikonpäivä tahansa, riippuen siitä, mikä on ensimmäinen työpäivä. Juutalaiset viettävät sapattia lauantaina, mutta Raamatussa ei ole mitään määräystä, että sen pitäisi välttämättä olla lauantaina.- nnbhnh
Mark5 kirjoitti:
"Lauantai on lepopäivä ja se tulee pyhittää sen mukaan mitä Jeesus opettaa uuden liiton uskoville Uudessa Testamentissa."
Sapatti on suomeksi lepopäivä eikä lauantai. Raamatussa ei edes esiinny sellaista sanaa kuin lauantai. Seitsemännellä päivällä Raamattu tarkoittaa kuuden peräkkäisen työpäivän jälkeistä päivää. Sapatti voi siten olla mikä viikonpäivä tahansa, riippuen siitä, mikä on ensimmäinen työpäivä. Juutalaiset viettävät sapattia lauantaina, mutta Raamatussa ei ole mitään määräystä, että sen pitäisi välttämättä olla lauantaina.Kappas, kerrankin Mark5:stä irtosi ihan hyvä viesti.
Taisi olla lipsahdus...
Kyllä pyhänä töitä tekevät tulee tappaa.
Raamatun mukaan siis.
Mikiköhän papit eivät ole tätä ideaa soveltamassa?- oipoi
Lepopäivän vietto onkin raamatun parhaimpia ohjeita. Jokainen soveltakoon ohjetta tilanteen ja tarpeen mukaan. Miksi tehdä siitäkään ongelmaa... ai niin, uskovaisilla sädekehä puristaa päätä.
"Lepopäivän vietto onkin raamatun parhaimpia ohjeita. Jokainen soveltakoon ohjetta tilanteen ja tarpeen mukaan. Miksi tehdä siitäkään ongelmaa... ai niin, uskovaisilla sädekehä puristaa päätä. "
Ei se ole sädekehä, vaan takakireys.
Ovat tapansa mukaan taaas yliampuneet tämänkin ohjeen.
Lepopäivähän tarkoittaa tietenkin raadannasta ja arjesta vapaata päivää, eli iloittelupäivää :-)
- Kirjakääröt
Luuk.14:5 Biblia (1776). Ja hän vastaten sanoi heille: kenenkä teistä nauta eli aasi putoo kaivoon, eikö hän kohta sabbatin päivänä häntä ota ylös?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567795Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675891Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615380Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515273Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084612Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1072323Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e31196Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol41165Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa371016Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko43974