Metro Auto?

nyt-mennään

tarkoittaako että metro juna on hylätty toimimattomana ja tilalle päätetty avata tunnelit autoille?

3

348

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rannikon-vaivametro

      Tuollainen vaihtoehto varmaan vielä toteutuukin. Saa Länsiväylän varren autonomistajat mennä kolhimaan uudenkarheita autojansa metrotunneliin.

      Onneksi asustelen pääradan varrella, eikä nuo Espoon rannikon ihmisten oudon metron ongelmat kosketa millään lailla. Paitsi tietenkin sen Kokoomus-peräsien 1,2 miljardin euron hintalappunsa kautta, kuntaverossa.

      Kokooms lupasi 2007 että metro maksaa vain 450 miljoonaa, ja siksi akkubussit eivät ole kannattavia. Nyt on hintalappu 1.2 miljardia jo. Suorat akkubusseilla toteutettavat yhteydet olisivat yhtä ekologiset, nopeammat, ja millä tavalla tahansa laskien edullisemmat kuin metro.

    • Humanity-is-overrated

      Ei tarkoita.
      --------------
      Metroauton historiaa, autokauppaa jo vuodesta 1925

      Gerdt Wrede, joka oli innoissaan ja kiinnostunut kaikesta uudesta, moottoroidusta ja liikkuvasta, perusti veljensä kannustamana Helsinkiin Kaisaniemenkadulle autoliikkeen
      vuonna 1925.

      30-luvulla liike siirtyi Mannerheimintielle nykyistä Forumia vastapäätä.
      30-luvulla perustettiin myös pohjoismaiden siihen asti suurin autokorjaamo Vallilaan, joka työllisti yli 200 henkilöä. Gerdt veti perheensä autokauppaa läpi sotien ja vientikieltojen ja myydyt merkit vaihtuivat Fordista Mossen kautta GM-tuotteisiin vuonna 1963.

      Toisen sukupolven omistajana aloitti Gustaf Wrede 1966 isänsä jälkeen.
      GM ja Fiat olivat 60- ja 70-lukujen merkit MetroAutossa. MetroAuto muutti Hakaniemeen ja vaihtoautoja myytiin Kalliosta linjoilta, lisäksi MetroAutolla oli korjaamotoimintaa Viikissä jo -50 luvulta saakka.

      Kolmas sukupolvi aloitti 1981 ja sen edustajana Mikael Wrede aloitti johdossa vuonna 1981.
      MetroAuton laajentumisen perusta rakentui 80-luvulla, jolloin toimittiin amerikkalaisten autojen maahantuojana. Toimipisteitä perustettiin Espoon Koskeloon, Tampereelle ja Turkuun. Myös Pietarissa myytiin autoja lyhyen aikaa 90-luvulla.
      90-luvun lopussa laajennuttiin Ruotsiin, jossa GM ja erityisesti SAAB olivat koko liiketoiminnan vetureita.

      2004 aloitettiin Toyotan myyminen Ruotsissa
      ja 2009 Suomessa Toyota Itäkeskus ja Toyota Airport liittyivät konserniin.

      2017 alussa olemme jälleen keskittäneet kaiken toimintamme Suomeen ja nykyiset toimipisteemme ovat Vantaalla, Helsingissä, Espoossa ja Tampereella.
      1.6.2017 alkaen olemme olemme yhdistyneet yhdeksi yritykseksi: Metroauto Espoo Koskelossa, Metroauto Hatanpää Tampereella, Toyota Itäkeskus Helsingissä ja Toyota Airport sekä MetroAuto Airport Vantaalla. Tänään MetroAuto on vakaalla pohjalla oleva 4. sukupolven omistama suomalainen perheyhtiö, jonka tavoitteena on kasvaa ja kehittää autokauppaa ja siihen kuuluvia palveluita menestyksekkäästi osaavan, innostuneen ja palvelevan henkilökunnan avulla.

      http://www.metroauto.fi/yhteystiedot/historia/

      • WIIKINMÄKI

        Metroauton historia.
        Historia on helppo kirjoittaa,ja jättää ikävät asiat unholaan.
        Todellisuudessa se ei ole näin valoisa. Metroauton todellinen menneisyys on synkkä. Paronikaan ei ollut mikään kauppamies eli Gustaf.Ja perillinenkin lähetettiin ulkomaille ikävin seurauksin.
        Mutta hyvä henkilökunta hoiti liikkeen hyvin.
        Nän on sanoo paroonin kanssa paljon matkustanut kauppakumppani.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      176
      11165
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5318
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      47
      2545
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2236
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1761
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1654
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1310
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1246
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1046
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      100
      986
    Aihe