Turun uusi pesula sekoittaa elämämme

Ei.onnistu.enää

Nyt ne ovat tehneet päätöksen liittyä helluntaikirkkoon. Ei jäsenet tahdo sitä. Suurin osa ei edes tiewdä, että heidät on liitetty yhdistykseen, koska ilmoittivat liittyvänsä vain seurakuntaan. Tämä on huijausta.

13

1404

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OlemassaOloa

      Jos on lupaa kysymättä liitetty, on tehty rikos. Kysy ensin sen johtajalta. Ellet pääse hänen kanssa puusta pitkään, käänny viranomaisten puoleen. Sulla on oikeus tietää, oletko liitetty vait et.

    • SamAndersson

      Tähän yhdistysasiaan kysymys: Eikös Suomessa kaikki helluntaiseurakunnat ole olleet vuosikymmenien ajan rekisteröityjä yhdistyksiä? Kai siten kaikki seurakuntien jäsenet ovat olleet myös rekisteröityjen yhdistysten jäseniä? Ei kai tässä nyt mitään ongelmaa ole?

      Uudenpesulan rekisteröitymisasiasta en tiedä mitään. Mutta ei rekisteröityminen sitä tarkoita, että kaikkien nykyisten jäsenten pitäisi liittyä uskonnollisen yhdyskunnan jäseniksi. Jokainen valitsee liittymisensä tai liittymättömyytensä itse. Itse kuulun seurakuntaan, joka on rekisteröitynyt uskonnonvapauslain alle, ja tänä vuonna myös juridinen toiminta on päätetty siirtää tämän lain alle. Itse en ole liittynyt helluntaikirkkoon, mutta seurakunnan juridinen toimintamalli ei ole minulle mikään ongelma; ei se vaikuta minuun millään tavalla.

    • Mistä.on.kysymys

      Opettaako Raamattu seurakuntaa liittoutumaan maailman kanssa?

      • Eikö kristus ole seurakunna pää.


      • capiche

        Raamattu opettaa olemaan esivallalle kuuliainen. Seurakunnan on noudatettava toiminnassaan sen maan lakeja, jossa se sijaitsee.
        Suomessa uskonnonvapauslaki takaa vapauden harjoittaa uskontoa. Mutta järjestäytyneiden uskonnollisten yhteisöjen on rekisteröidyttävä, koska ne toimivat työnantajana, omistavat kiinteistöja tai solmivat vuokrasopimuksia, keräävät kolehtia yms. Eli ovat yhteiskunnallisia toimijoita, joita koskevat samat lait kuin muitakin.


    • Pihalla.on

      Ei tuo lahko ole seurakunta vähääkään.

    • Helluntaikirkko on mukana ekumeniassa joka on eksytys

      Älkää olko osallisia ekumeniaan millään tavalla

      • pimeääpimeää

        Juu, lahkohenkiselle ajatus yhteydenpidosta toisiin kristittyihin on kauhea. Mihinkäs kategoriaan nämä lahkot kuuluivatkaan? Ai niin, lihan tekoihin. Ja mitä Jeesus rukoilikaan ennen taivaaseen astumistaan? Että he (=kristityt) yhtä olisivat. Jokin tässä ei täsmää.


    • Omituinen.nimi

      Uusipesulalahko on ekumeenikkoja pullollaan.

    • Ei.kiinnosta

      Ihan sama onko uusikirkkopesula tai vanha pesula. Samaa teatteria ovat.

    • DoctorT

      Uusipesula on jo nimenä niin Kristuksen seurakunta-arvoa ja -järjestystä rienaava, ettei kenenkään itseään kunnioittavan tulisi edes jalallaan astua moiseen porukkaan!!

    • Summasin

      Totta DoktorT.
      Ei sitä pitäisi sanoa seurakunnaksi.

    • eiteevaikutusta

      Kun näitä lukee, niin voi päätyä vain sellaiseen johtopäätökseen, että kristityt ovat säälittävää porukkaa. Häpeäksi te olette sille, jota väitätte seuraavanne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      137
      5798
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2589
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      134
      2517
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      10
      2090
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      12
      1423
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      62
      1138
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1052
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      922
    9. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      835
    10. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      835
    Aihe