Turun uusi pesula sekoittaa elämämme

Ei.onnistu.enää

Nyt ne ovat tehneet päätöksen liittyä helluntaikirkkoon. Ei jäsenet tahdo sitä. Suurin osa ei edes tiewdä, että heidät on liitetty yhdistykseen, koska ilmoittivat liittyvänsä vain seurakuntaan. Tämä on huijausta.

13

1243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OlemassaOloa

      Jos on lupaa kysymättä liitetty, on tehty rikos. Kysy ensin sen johtajalta. Ellet pääse hänen kanssa puusta pitkään, käänny viranomaisten puoleen. Sulla on oikeus tietää, oletko liitetty vait et.

    • SamAndersson

      Tähän yhdistysasiaan kysymys: Eikös Suomessa kaikki helluntaiseurakunnat ole olleet vuosikymmenien ajan rekisteröityjä yhdistyksiä? Kai siten kaikki seurakuntien jäsenet ovat olleet myös rekisteröityjen yhdistysten jäseniä? Ei kai tässä nyt mitään ongelmaa ole?

      Uudenpesulan rekisteröitymisasiasta en tiedä mitään. Mutta ei rekisteröityminen sitä tarkoita, että kaikkien nykyisten jäsenten pitäisi liittyä uskonnollisen yhdyskunnan jäseniksi. Jokainen valitsee liittymisensä tai liittymättömyytensä itse. Itse kuulun seurakuntaan, joka on rekisteröitynyt uskonnonvapauslain alle, ja tänä vuonna myös juridinen toiminta on päätetty siirtää tämän lain alle. Itse en ole liittynyt helluntaikirkkoon, mutta seurakunnan juridinen toimintamalli ei ole minulle mikään ongelma; ei se vaikuta minuun millään tavalla.

    • Mistä.on.kysymys

      Opettaako Raamattu seurakuntaa liittoutumaan maailman kanssa?

      • Eikö kristus ole seurakunna pää.


      • capiche

        Raamattu opettaa olemaan esivallalle kuuliainen. Seurakunnan on noudatettava toiminnassaan sen maan lakeja, jossa se sijaitsee.
        Suomessa uskonnonvapauslaki takaa vapauden harjoittaa uskontoa. Mutta järjestäytyneiden uskonnollisten yhteisöjen on rekisteröidyttävä, koska ne toimivat työnantajana, omistavat kiinteistöja tai solmivat vuokrasopimuksia, keräävät kolehtia yms. Eli ovat yhteiskunnallisia toimijoita, joita koskevat samat lait kuin muitakin.


    • Pihalla.on

      Ei tuo lahko ole seurakunta vähääkään.

    • Helluntaikirkko on mukana ekumeniassa joka on eksytys

      Älkää olko osallisia ekumeniaan millään tavalla

      • pimeääpimeää

        Juu, lahkohenkiselle ajatus yhteydenpidosta toisiin kristittyihin on kauhea. Mihinkäs kategoriaan nämä lahkot kuuluivatkaan? Ai niin, lihan tekoihin. Ja mitä Jeesus rukoilikaan ennen taivaaseen astumistaan? Että he (=kristityt) yhtä olisivat. Jokin tässä ei täsmää.


    • Omituinen.nimi

      Uusipesulalahko on ekumeenikkoja pullollaan.

    • Ei.kiinnosta

      Ihan sama onko uusikirkkopesula tai vanha pesula. Samaa teatteria ovat.

    • DoctorT

      Uusipesula on jo nimenä niin Kristuksen seurakunta-arvoa ja -järjestystä rienaava, ettei kenenkään itseään kunnioittavan tulisi edes jalallaan astua moiseen porukkaan!!

    • Summasin

      Totta DoktorT.
      Ei sitä pitäisi sanoa seurakunnaksi.

    • eiteevaikutusta

      Kun näitä lukee, niin voi päätyä vain sellaiseen johtopäätökseen, että kristityt ovat säälittävää porukkaa. Häpeäksi te olette sille, jota väitätte seuraavanne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4428
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3291
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      55
      2560
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2554
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      110
      2285
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1681
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1626
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      169
      1540
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1275
    Aihe