Verottajan yhdenmukaisuus omaeläkkeenrakentajalle

Pikkuruikkuinenyrittäjä

Huomasin verottajan vähät välittäneen omaa eläketurvaa kerryttäessäni sijoitustappiolle. Mielestäni se kuuluisi olla tappiona verovähennyskelpoinen vähennys kuten yleensä tappiot.

Sijoitukseni ei ollut suuri, mutta jotenkin tuntui ilkeältä, että alle 1000 euron tappioita ei saisi vähentää pääomatuloista.

Ihan vetää vakavaksi. Miten ihmeessä saisin itselleni eläkkeen jos ainoa tie on maksaa eläkeyhtiön vakuutuksia joista tuotto on negatiivinen osakeyhtiöistä maksetuuille alle 90 000 euron vuosituloista.

Oma eläkesäästäminen on jotenkin huono asia kun ei ylläpidetä herrakerhoa eläkeyhtiöiden hallituksissa ja hallintoneuvoistoissa?

6

260

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pikkuruikkuinenyrittäjä

      Ihmettelen, miten joku SAK:n ja EK:n herra istuu eläkevakuutusyhtiön hallituksessa tai hallintoneuvostossa ja itse saa palkkansa verovapaana ja veronsakin ja eläkevakuutusmaksunsa maksetaan meidän muiden selkänahasta.

      Olisi hieno nähdä teidät roikkumassa katupylväissä hirtettynä.

    • pikkuruikkuinenyrittäjä

      Ehkä tämä oli hieman rumasti sanottu, mutta kun maksat liikevaihdostasi pois toimintatuhansia (jotka voisit käyttä bisnekseen) ulosoton uhalla, niin asiat alkavat saada ilkeitä merkityksiä.

      Kun kirjoitan asiakkaalle laskun, niin siitä 24% on arvonlisäveroa ja toinen 24% eläkevakuutusmaksua.

      Jos itsekkäästi haluaisin 10 euroa tunnilta palkkaa IHAN ITSELLENI, minun on laskutettava asiakkaalta nuo prosentit kunnallisvero valtion verot. Tuntihintani on 59,90.

      Näin kuppaan asiakkaitani ja elän kuten yhteiskunta haluaa. Ja sitten on nämä kansanedustajat joille työn tekeminen on ollut sivujuonne kuin *****pitäjän pankinjohtajalle jolle ainoa ongelma on ettei täräytä hirvikiväärillä kaveria tai itteään!

      • Kerroin_käytössä

        Itse hinnoittelen palvelun kertoimella 2,5
        Haluamasi palkka 10€ käteen olisi n. 13€ brutto.
        Kertoimella 2,5 tulee 32,5€ siihen lisätään alv 24% päästään 40.30€

        Tuossa kertoimessa on mukana autot, toimitilat, työkoneet. vakuutukset.
        Eli kaikki kulut sekä kate yritykselle.

        Lasken oman työn hintani ihan samalla tavalla kuin työntekijän.
        Eläkemaksutkin ovat tarkalleen samat.


      • pikkuruikkuinenyrittäjä
        Kerroin_käytössä kirjoitti:

        Itse hinnoittelen palvelun kertoimella 2,5
        Haluamasi palkka 10€ käteen olisi n. 13€ brutto.
        Kertoimella 2,5 tulee 32,5€ siihen lisätään alv 24% päästään 40.30€

        Tuossa kertoimessa on mukana autot, toimitilat, työkoneet. vakuutukset.
        Eli kaikki kulut sekä kate yritykselle.

        Lasken oman työn hintani ihan samalla tavalla kuin työntekijän.
        Eläkemaksutkin ovat tarkalleen samat.

        Heippa Kerroin_käytössä. Mielestäni lasket väärin.
        Yrittäjän oma palkka on aina se mikä maksetaan viimeisenä ja se todellakin saattaa jäädä tuohon 10 euron tuntipalkkaan, jopa alle.
        Maatalouden parissa vaikka on isot koneet ja roima meininki niin maajussin palkka on alle 2 euroa.
        Teollisuuden alihankkijana olen laskuttanut 60 euroa alv 0% ja tuntuu että sekään ei riitä kun pitää hankkia koneita ym. kalustoa maksaa päivärahoja työntekijöille jne.
        Kuljetusfirma laskuttaa n. 120 euroa tunti.
        32,5 euroa alv 0% ei kyllä riitä elämiseen. ALV-renkinä maksat sen 24% valtiolle joten pitää laskea alv 0 hinnoilla.
        Lasketaanpa. Jos saat laskutusta 40 h viikossa= 1300, vuodessa 67600. Tästä olisi maksettava verot, eläkemaksut, elinkustannukset, koneet ja laitteet, matkat ym. kulut. EI VAAN RIITÄ!


    • Minä en oikein hirveästi luota tuohon eläkejärjestelmään joten itse laitan rahaa osakkeisiin. Ajatuksena se, että saan jonkun pienen työeläkkeen osinkoja sitten joskus.

    • pikkuruikkuinenyrittäjä

      "korkoa korolle" - ei toimi jos yrittäjä yrittää itselleen tehdä eläkettä! En ymmärrä keneltä se on pois jos saisi korolle säästöön? Rahoittaisi nuorten bisneksiä? Missä ihmeen sosialismissa me vellome?

      Jos laitan 100 euroa pörssierään, se tarkoittaa keynesiläisesti noin 450 euron potkua talouteen. (josko edes tämän te punatohtorit sosialismissanne hyväksyisitte!) (Pekkarinen&Sutela 1980, Helsinki)

      Tein aikoinani ison työn Helsingissä. Sittemmin muutin tänne maalle. Toivoisin teille monille ihmisille että tekisitte myös. Älkää pilatko elämäänne jonninjoutavassa.

      Ja muistakaa. Eläkeyhtiöiden tarjoamat vakuutukset ovat syvältä. Säästäkää itse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      43
      1930
    2. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      79
      1341
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      84
      1311
    4. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      15
      1194
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      1085
    6. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      93
      990
    7. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      74
      979
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      151
      804
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      56
      782
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      86
      717
    11. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      58
      713
    12. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      13
      709
    13. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      678
    14. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      43
      675
    15. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      147
      661
    16. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      95
      635
    17. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      632
    18. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      28
      628
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      51
      627
    20. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      24
      621
    Aihe