Verottajan yhdenmukaisuus omaeläkkeenrakentajalle

Pikkuruikkuinenyrittäjä

Huomasin verottajan vähät välittäneen omaa eläketurvaa kerryttäessäni sijoitustappiolle. Mielestäni se kuuluisi olla tappiona verovähennyskelpoinen vähennys kuten yleensä tappiot.

Sijoitukseni ei ollut suuri, mutta jotenkin tuntui ilkeältä, että alle 1000 euron tappioita ei saisi vähentää pääomatuloista.

Ihan vetää vakavaksi. Miten ihmeessä saisin itselleni eläkkeen jos ainoa tie on maksaa eläkeyhtiön vakuutuksia joista tuotto on negatiivinen osakeyhtiöistä maksetuuille alle 90 000 euron vuosituloista.

Oma eläkesäästäminen on jotenkin huono asia kun ei ylläpidetä herrakerhoa eläkeyhtiöiden hallituksissa ja hallintoneuvoistoissa?

6

213

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pikkuruikkuinenyrittäjä

      Ihmettelen, miten joku SAK:n ja EK:n herra istuu eläkevakuutusyhtiön hallituksessa tai hallintoneuvostossa ja itse saa palkkansa verovapaana ja veronsakin ja eläkevakuutusmaksunsa maksetaan meidän muiden selkänahasta.

      Olisi hieno nähdä teidät roikkumassa katupylväissä hirtettynä.

    • pikkuruikkuinenyrittäjä

      Ehkä tämä oli hieman rumasti sanottu, mutta kun maksat liikevaihdostasi pois toimintatuhansia (jotka voisit käyttä bisnekseen) ulosoton uhalla, niin asiat alkavat saada ilkeitä merkityksiä.

      Kun kirjoitan asiakkaalle laskun, niin siitä 24% on arvonlisäveroa ja toinen 24% eläkevakuutusmaksua.

      Jos itsekkäästi haluaisin 10 euroa tunnilta palkkaa IHAN ITSELLENI, minun on laskutettava asiakkaalta nuo prosentit kunnallisvero valtion verot. Tuntihintani on 59,90.

      Näin kuppaan asiakkaitani ja elän kuten yhteiskunta haluaa. Ja sitten on nämä kansanedustajat joille työn tekeminen on ollut sivujuonne kuin *****pitäjän pankinjohtajalle jolle ainoa ongelma on ettei täräytä hirvikiväärillä kaveria tai itteään!

      • Kerroin_käytössä

        Itse hinnoittelen palvelun kertoimella 2,5
        Haluamasi palkka 10€ käteen olisi n. 13€ brutto.
        Kertoimella 2,5 tulee 32,5€ siihen lisätään alv 24% päästään 40.30€

        Tuossa kertoimessa on mukana autot, toimitilat, työkoneet. vakuutukset.
        Eli kaikki kulut sekä kate yritykselle.

        Lasken oman työn hintani ihan samalla tavalla kuin työntekijän.
        Eläkemaksutkin ovat tarkalleen samat.


      • pikkuruikkuinenyrittäjä
        Kerroin_käytössä kirjoitti:

        Itse hinnoittelen palvelun kertoimella 2,5
        Haluamasi palkka 10€ käteen olisi n. 13€ brutto.
        Kertoimella 2,5 tulee 32,5€ siihen lisätään alv 24% päästään 40.30€

        Tuossa kertoimessa on mukana autot, toimitilat, työkoneet. vakuutukset.
        Eli kaikki kulut sekä kate yritykselle.

        Lasken oman työn hintani ihan samalla tavalla kuin työntekijän.
        Eläkemaksutkin ovat tarkalleen samat.

        Heippa Kerroin_käytössä. Mielestäni lasket väärin.
        Yrittäjän oma palkka on aina se mikä maksetaan viimeisenä ja se todellakin saattaa jäädä tuohon 10 euron tuntipalkkaan, jopa alle.
        Maatalouden parissa vaikka on isot koneet ja roima meininki niin maajussin palkka on alle 2 euroa.
        Teollisuuden alihankkijana olen laskuttanut 60 euroa alv 0% ja tuntuu että sekään ei riitä kun pitää hankkia koneita ym. kalustoa maksaa päivärahoja työntekijöille jne.
        Kuljetusfirma laskuttaa n. 120 euroa tunti.
        32,5 euroa alv 0% ei kyllä riitä elämiseen. ALV-renkinä maksat sen 24% valtiolle joten pitää laskea alv 0 hinnoilla.
        Lasketaanpa. Jos saat laskutusta 40 h viikossa= 1300, vuodessa 67600. Tästä olisi maksettava verot, eläkemaksut, elinkustannukset, koneet ja laitteet, matkat ym. kulut. EI VAAN RIITÄ!


    • Minä en oikein hirveästi luota tuohon eläkejärjestelmään joten itse laitan rahaa osakkeisiin. Ajatuksena se, että saan jonkun pienen työeläkkeen osinkoja sitten joskus.

    • pikkuruikkuinenyrittäjä

      "korkoa korolle" - ei toimi jos yrittäjä yrittää itselleen tehdä eläkettä! En ymmärrä keneltä se on pois jos saisi korolle säästöön? Rahoittaisi nuorten bisneksiä? Missä ihmeen sosialismissa me vellome?

      Jos laitan 100 euroa pörssierään, se tarkoittaa keynesiläisesti noin 450 euron potkua talouteen. (josko edes tämän te punatohtorit sosialismissanne hyväksyisitte!) (Pekkarinen&Sutela 1980, Helsinki)

      Tein aikoinani ison työn Helsingissä. Sittemmin muutin tänne maalle. Toivoisin teille monille ihmisille että tekisitte myös. Älkää pilatko elämäänne jonninjoutavassa.

      Ja muistakaa. Eläkeyhtiöiden tarjoamat vakuutukset ovat syvältä. Säästäkää itse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2170
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      301
      1972
    3. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      107
      1893
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1771
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      1637
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      32
      1391
    7. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      27
      1189
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1143
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      70
      1120
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1067
    Aihe