– Suomen maataloustuet olivat jälleen kerran ylivoimaisesti Euroopan korkeimmat suhteessa sektorin tuottamaan arvonlisään js satokorvauksiakin saa ja nyt 25 mij e liisää vielä pottiin jokainen Suomalainen saisi 2000e rahaa tilille joka vuosi jos noita tukia ei maksettaisi ja tuolla 2000 e saisi jo aika hyvin ruokaa pöytäänn ja itämeren suurin saastuttaja on maatalous johon taas kansalta pyydetään rahaa .
Kyllä maajussien kannatti ajella Hesaan.
ihansamaa
51497
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 51
Vanhimmat
Taas täällä komukka luulee että jos viljelijätuet lopetetaan niin ne jaettaisiin pummeille viinan ostoon. Voin kertoa että ei varmana jaettaisi!!!
Kuinka sitten kannattaa tehdä ohrasta viinaa, kun juonti lakkaa. Maaseudun viljelijät vain degeneroituisivat lisää, ja aittojen asukkaat muuttaisivat laumoittain Helsingin puistoihin.
Johan sinne tummat laumoittain muuttivat, uusi uljaampi kansa savimajoistaan ulokoo ja hyvööö.
Kohta helsinki pakko siirretään maalle heidän edestään roskaamasta maisemaa.
Taas nousi suomalaisten veronmaksajien ruokalasku 25 miljoonaa,toivottavasti tuo raha ei kuitenkaan estä tukiloisien itsemurhia ne on pitkästä aikaa hyviä uutisia kun jokainen tukiaisten laiskistuttama pummi tappaa itsensä on yhteiskunnan etu,ehkä ne saa vielä pummattua hautajaisrahat mutta se on pientä verrattuna jos tuollainen jäisi elämään,lisää itsemurhia tukiloiset yhteiskunta kiittää että ne ei jää elätettäviksi kuten mannet ja mamut,toivottavasti sataa seuraavat 10 kesää. Ja mitä tulee kommunismiin on keskusta/maalaislitto ainoa kommunistinen puolue Suomessa ja maatalousloiset ainoita kommunistejä Suomessa,sehän tuli taas ilmi kun jälleen sosialisoitiin yhteiskunnalle 25 miljooanan edestä riskejä kun nämä komukat ei jaksa/kehtaa tehdä töitään.
Olet julma ja sydämetön ihminen.
Itku tulee kun ajattelee viljelijöiden ahdinkoa😤
Trolli.
Heh heh vai ahdinko se nyt on syy? Rahaa syötetään miljarditolkulla ja vieläkin puristaa?
Miksi maanviljelijät ja kaupunkilaiset vihaa toinen toisiaan noin kovaa että oikein tihkuu katkeruushikeä lattialle? Eikö olisi parempi sovitella vastakkainasetteluja hieman myönteisemmissä mielentiloissa,eihän tuommoinen riitely johda muuhun kuin perikatoon?
Helsingissä jaetaan sosiaalitukia eniten, päälukuun verrattuna !
Late Lapista. SSSS Ry!
Maataloustuetkin ovat sosiaalitukia.
Sullapa ihme kalkulaattori. Maajussit n. 52000 tilaa n. 4 mrd./v SOSIAALITUKEE. Laskeppa uuvelleen. Palkkansahan he saavat myytyään tuotteensa ja siihen voivat itse vaikuttaa. Ei ole AY-liike työehtosopimuksineen sähläämässä vaan paikallinen sopiminen viety pitkälle. Siinä EK:lle mallia.
Luulisi, että nyt valo paistaisi pimeimpääkin kallon vaikka korvatuikuilla, mutta ei. Kannattamattomasta busineksestä ei saada kannattavaa, vaikka kuinka siihen pumpataan euroja. Eiköhän parempi olisi jättää maatalosypuuhastelut ja -harrastukset niille, jotka sen osaavat ja missä on maataloudelle otollisemmat edellytykset. Maatalouteen uhratuillla miljarediella ylläpidettaäissin ylä vaikka koko maailman valmiusvarastoja. On turha peloitella nälänhädällä, vaikka täällä ei viljelatäisi saran sarkaa. Maailmassa on ruokaa yllin kyllin.
Hyvä kommentti.
Sinä voit olla sitä mieltä kateellinen punikki kun olet mutta me eli enemmistö suomalaisista kyllä kannatamme maataloustukia.
Kokoomuslainen heiluttaa taas kateuskorttia. Kansallista maataloustukea on leikattava koska kaikista muistakin sosiaalituista on jo leikattu ja jäljelle jäävä tuki suunnnattava päätoimisille viljelijöille eli sivutoimiviljelijät maksakoon harrastuksensa itse.
Paskopunikilla ei pysy edes jakoavain kädessä, saati sitten, että osais tehdä töitä.
Miten komukka selittää Suomen lähes Miljardin tuen EU- jäsenmaksun kautta, joka vuosi ulkomaan viljelijöille ?
Ennen kuulumatonta, valtio tukee muiden maiden kilpailua omaansa vastaan.
Linkki miljardin euron tukee ulkomaan viljelijöille, muutoin mutua.
http://eskoseppanen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/116071-eu-jasenmaksuja-muiden-puolesta-24-miljardia
Ministeriön mukaan EU-jäsenmaksuosuuden arvioidaan olevan hieman alle kaksi miljardia euroa: tarkkaan ottaen 1984 miljoonaa euroa. Jäsenmaksu perustuu Suomen arvonlisäveropohjaan ja bruttokansantuloon.
Budjettineuvos Panu Kukkonen vastasi sähköpostilla Uuden Suomen kysymyksiin aiheesta. Vastauksen ytimen tiivistäen voi sanoa, että jäsenvaltioiden EU-maksun suuruus riippuu jäsenvaltion taloudellisesta suorituskyvystä kuten bruttokansantulosta – ja näin ollen Suomen talouskasvu nostaa Suomen maksuja.
2mrd - 500 miljoonaa EU:N SUORAT TUET Suomen maatalouteen .
1,5 Miljardia tullimaksut eu:lle (n, 250) miljoonaa jaetaan puolella ( puolet budjetista maatalouteen) = 900 miljoonaa suoraa tukea EUROOPAN VILJELIJÖILLE.
IHANAN KALLISTA TUONTIRUOKAA ja kaikki pois oman maan taloudesta, mutta kaupunki tollot äänesti KYLLÄ.
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/227253-suomen-eu-maksut-nousevat-81-miljoonalla-johtuu-suomen-talouskasvusta
Kepu Vanhasen vika koska suostui pääministerinä ollessaan maksamaan Englannin puolesta jäsenmaksua. Vanhanen näreennokkaan.
demu itse vei suomen euroon ja demut äänesti eulle KYLLÄ.
IDIOOTTI KAUPUNKILAISET MAKSAA nyt kovaa hintaa.
EU alkaa hiljalleen laskemaan maataloustukia, kun pääsee asiasta USA:n kanssa sopuun.
Kepu hinkui EU:hun maataloustukien takia koska Suomen valtiion rahatalous oli JYRKÄLLÄ MIINUKSELLA eli oli SYVÄSSÄ LAMASSA 90-luvun alussa.
Keskustan enemmistö äänesti Eu :n liittymistä vastaan, koska oli odotettavissa tuottajahintojen polkeminen tuontitullien poistolla. Nyt on sama vaara TTIP sopimuksella jenkkien kanssa, joka koskee kyllä muitakin aloja. Trumppi kyllä teki siinä tenän suojellakseen omia tuotteita.
Aivan,+selitä+sinä+miks+kepuli+halus+tätä+niin+kovasti,+komukka+EI.+Ja+voisit+opiskella+hieman+eu-matematiikkaa.+Suomi+oli+v.+2016+nettomaksaja+488+milj.€,+josta+40%+maatalouteen.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000001241163.html
kummiski suurimman osan vuotta työttöminä. Haluavat vain lisää rahaa, jotta voivat lompsia lomalle aina, kun huvittaa. Työtön ei saa edes poistua kotimaasta, eikä juuri kotoaan mihinkään ettei pikku tukiainen mene poikki. Kokoajan saa elää pelko perseessä seuraavasta rahasta. Jos olet sopinut jonku reissun vaikka kotimaassa, niin voiki samalle viikolle sattua joku työkkärin määräämä aika ja sitä ei voi sitten millään siirtää seuraavalle viikolle, koska työkkärin kanssa ei voi neuvotella ja sopia mitään.
Niin se on. Koko karja, kanoja myöten, nukutetaan talviunille. Joten Isännät, emännät, piiat ja rengit pääsee Kanarialle tai Thaimaaseen puoleksi vuodeksi. Hohoijakkaa!
Kaikki on hoidettu kuten sosiaalidemokraatit haluaa. Heistä kun ei ole edes kolhoosin pyörittäjiksi, vaikka se Neuvostoliiton kolhoosi unelmana päässä edelleen pyörii!
Eikä ne köyhät ruikuttajat halua niitä autiotilojakaan niskoilleen, vaikka rahaa tippuis niskaan keinutuolissa istuskellessa!
On sittenkin turvallisinta ja leppoisaa nostella rahaa automaatista, kun kela ja sossu niitä lähettää! Ei tarvi turhia puuhastella senkään eteen. Monikulttuuria ihastellessa voi haukkua rahaa lypsäviä työläisiä!
Mitä vittua sitä on työttömänä, menee töihin eikä valita. Jos johtaja sanoo, että' tänne ei oteta menee seuraavana aamuna uudestaan kysymään. Jos sitten taas sanoo tänne ei oteta menee taas seuraavana aamuna uudestaan. Tiiliasentajista, sähkömiehistä, putkimiehistä, metallimiehistä on puute pitkin pohjoismaita, joten vittuako siinä valittaa.
Niitä kutsutaan muurareiksi.
"Tiiliasentajista"
Työttömälle(työreserville) sama oikeus kuin maajussillekkin, SUURIrin..palkkainen LOMASIJAINEN. Se on perusoikeus tohon 24/7 päivystyksen hoitamiseks. Eihän sitä kukaan muuten jaksa. Vihdoinkin huomattiin ettei se viljelijän työpäivien määrä vuodessa ookkaa 364/5, eli hankeen tuijottamista kartanon ikkunasta EI ENÄÄ lasketakkaan tuottavaksi työksi. Onko kepuli tullu ulos 1800 luvulta?
Odotan+talvea+innoissani+ja+toivottavasti+kuulen+maatilojen+konkursseja+ja+maatalousloisten+itsemurhien+lisääntyneen+merkittävästi,suomalainen+veronmaksaja+eli+yhteiskunta+kiittää+ja+hallituksen+velan+oton+tarve+pienenee+jokaisen+konkurssin+ja+tukiaisten+laiskistuttaman+maatalousloisen+itsemurhan+ansiosta,ruuan+hinta+lähtee+laskuun+kun+noista+laiskoista+pummeista+päästään+eroon+ja+mahdollisimman+pian,toivottavasti+itsemurhien+kautta+silloin+ei+jää+elätettävää++vaikka+työttömänä+työnhakijana+tämä+loinen+ei+saisi+kuin+n.+20%:tia+entisistä+sosiaaliavustuksista,mutta+onhan+se+saattanut+loisiakkin+jo+kymmeniä+vuosia.Suomi+saattaa+pelastua+vielä,+jo+Venäjä+auttoi+suomalaisia+veronmaksajia+tuontikielloilla+ja+nyt+on+tullut+säät+avuksi,toivottavasti+sateiset+kesät+,venäjän+tuontikiellot+ja+itsemurhat+pienempinä+avittajina+ikävä+kyllä+niiden+vähäisyyden+takia+jatkuu+niin+saadaan+Suomen+viimeisiä+kommunistejä+maanviljelijöitä+vähenemään+n.+20+000+tilaan+jotka+riittää+ruokkimaan+Suomen+kansan+kun+jo+10+000+tilaa+tekee+maatalouden+tuotannosta+n.+68%:tia.+Ja+kaikki+maatilat+jyväskylän+alapuolelle+jossa+edes+jonkinlaiset+kasvu+olosuhteet+,näin+yhteiskunnan+velkaantuminen+loppuu+ja+saadaan+ohjattua+maataloudessa+loisineet+tuottaviin+töihin+sosiaaliavustuksilla+elämisen+sijaan,vain+näin+Suomi+nousee.+Helppoa+vaatii+vain+poliittisia+päätöksiä+kuten+Ruotsissa+jossa+paikallinen+keskustapuolue+on+saatu+ajettua+lähes+alas,nyt+kannatus+muutaman+prosentin+luokkaa+kuin+sinisillä+tulee+huippu+hetkinään+olemaan++Suomessa+ennen+kuoppaamista.
Ihmeellinen+itku+päällä+näillä+työtävieroksuvilla+maajusseilla,miksi+haluatte+ostaa+tai+vuokrata+lisää+peltoa+kun+entisetkin+on+muka+noin+tappiollisia+kun+ette+kehtaa+edes+niitä+hoitaa,+ihmeellinen+yhtälö+tuo+valitus+kun+niistä+voi+halutessaan++päästä+eroon+niin+lisää+hamutaan+itselle+tappioita+,+ei+kukaan+pakota+tekemään+tappiota+sukupolvesta+toiseen+,luulisi+kun+aina+tulee+tappiota+niin+antaisi+pellot+pois+tai+vaikka+maksaisi+että+joku+ottaisi+ne+vastaan+aivan+kuin+golf+osakkeiden+kanssa+toimitaan+ja+ihmiset+on+hyvillään+kun+pääsee+niistä+eroon,näin+luulisi+näiden+maatalousloisienkin+toimivan+vai+mikä+ihme+kiikastaa?+Mikä+mahtaa+olla+syy+ja+mikä+mahtaa+olla+todellisuuspohja+ahdinkoon+kun++jos+maatilan+tuotteen+hinta+alenee+20%:tia+niin+tilan+bruttotulot+pysyy+96%:ssa,on++melkoista+loisimista+kun+maataloutta+tuetaan+190%:tia+sen+tuottamasta+arvosta+ja+Eu:n+keskiarvo+on+n.+30%tia,näille+pummeille+annetaan+lähes+2+euroa+ja+nämä+tukiaisten+laiskistuttamat+pummit+saa+sillä+aikaiseksi+yhden+euron+,melko+härskiä+tuo+teidän+ahdinko+kun+nyt+pääsette+vielä+helpommalla+kun+ei+tarvitse+edes+puida+ja+viljatilan+työmäärä+tippuu+taas+kuukaudella+vaikka+yhteiskunta+maksaa+koko+vuodesta+palkan,äkkiä+joutsen+tunnukset+tuotteisiin+niin+tietää+karttaa+näiden+elättien+tuotteita,saa+omalta+osaltaan+olla+vaikuttamassa+itsareihin+ja+tilojen+konkursseihin,ei+yhden+ihmisen+panos+siihen+riitä+mutta+tulee+ainakin+itselle+hyvämieli+jokaisen+pummin+itsarista+jotka+ensi+talvena+on+ykkös+uutisia+toivottavasti+joka+ilta.
2000e/ kk palkka ei kiinnosta duunaria, kun makoilemalla saa enemmän kelasta.
Linkki
ä-
owi
ok.
isännät makaa uuninpankolla ja eu tuet juoksee ei saatana...
Moni taisi jättää tahallaan viljat peltoon kun rahat tulee katokorvauksina niin mitäs titä turhaan
Linkki tutkimukseen miten vastikkeettomat maatalouden sosiaaliavustukset halventaa ruuan hintaa,Sorkka-Liisa Anttila maalaisliiton kansanedusta teetätti tietysti verovaroilla maalaisliiton tyyliin tutkimuksen kuka hyötyy ja kenelle maataloustuet suntautuu ja kenen hyväksi,yllättäen tuota tukimusta ei koskaan julkaistu vaikka verovaroilla tehtiinkin, vaan se haudattiin maalaisliiton kassakaapin syövereihin.miksiköhän?????? Ei kai olisi tullut esiin jotain kiusallista tietoa maanviljelijöiden loisimisesta.
ok.
http://m.iltalehti.fi/kotimaa/201710172200465641_u0.shtml
Maanviljelijöiden itsemurhien takia maatiloja on tulossa runsaasti myyntiin. Siitä vaan kaupunkilaiset ostaamaan maatila. Täytätte tukihakemukset ja sitten muurin pankolle makoilemaan ja odottelemaan, että tukirahat tulevat tilille.
Kulttuurimaissa ymmärretään maatalouden arvo eikä sen asemaa kyseenalaisteta. Sana "kulttuuri" tarkoittaakin viljelyä.
Hienoa nähdä että hesalaiset ovat niin sivistynyttä väkeä että vanhojen suurten sivistysmaiden kansalaisten tapaan tuntevat maaseudun elinvoiman ja ruoantuotannon säilymisen tärkeäksi.
Kun meikäläinen yksinkertainen "jaques champêtre" vain ajelee sinne, niin heti saadaan sympatiaa ja tukea materiaalisellakin tasolla.
Upeaa että meillä on vauras, asemansa mukaisesti koko maan tarpeet ymmärtävä pääkaupunki ja sen anteliaat asukkaat! Merci!
Vive Hesa!
Kukaan tuskin haluaa maatalouden loppuvan kokonaan Suomesta. Mut jos joku kepuli vihdoin kertois mulle miks pitää tuottaa 4800 kcal/lärvi/pv kun tarve on 2700 kcal, kriisiaikana 1700 kcal ja maksaa tuosta YLITUOANNOSTAKin KAIKENMAAILMAN TUKIA.
Ja jälleen kysyn kuinka paljon on m-tTUKIEN kuluttajahintaa alentava vaikutus esim. kevytmaitolitrassa tai ruisleipäkilossa?
Kiitos!
Mitä+sitä+kyselet,+se+on+30%+halvempaa+ja+halpeni+yhdessä+yössä+liityttiin+EUhun.
Että+itsehän+äänestitte,+älkää+kyselkö+enää!
Hyvä kommentti.
Nää tukijussit taitaakin ollaa varsinaisia valittajia nyt yhtäkkiä hommat onkin yksitoikkoisia ja tarvitsee harrastukset (hevoset moottorikelkat ralliautot yms ) joopa joo jos noi menis normitöihin joka aamu ja illalla takaisin ja aina samaa Oikeestti yksitoikkoista hommaa jonka jälkeen ei enää jaksa edes harrastella ääni vois muuttua jatkuva irtisanomisen pelko ja palkka 1000 e kk käteen josta maksat Kaiken ilman tukia.
Millä ne kerkee harrastaa ko ne tekee 24/7 duunii pellolta. Näillähän on vapaaehtonen mahollisuus ilmottaa MTK:lle tehtyjen tuntien määrä jotta voidaan laskea tuntipalkka palkansaajan vertailua varten. No sieltä lähti vitsinä liikkeelle erään tilallisen tuntitiedot, oli nimittäin tehnyt vuoden 27h päiviä. :)
Maanviljelijä on yrityksensä toimitusjohtaja. Ehkä ei ole ihan relevanttia verrata rividuunariin.
Tukiloiset laskee työ ajan kun heräävät aamupäivällä ja kun nukkumaan yöllä,päikkärit lasketaan työaikaan kun lumen sulamisen katsominen käy voimille. Mikäs sitä on makoilla kun tuossa kommunistisessä järjestelmässä on riskit sosialisoitu veronmaksajille jotka saavat tukiaisten laiskistuttamien maatalousloisten takia maailman kalleimmat elintarvikkeet.
Talvella vaan maata viljeleen, lumeen siemenet ja valittamaan kun ei tuota mitään vaikka "24/7 tekee töitä".
Ihan täyttä paskaa että pitäisi 1kk maanviljely duunista maksaa vuoden palkka yhteiskunnan piikkiin.
Menkää yrittämään omilla hartioilla ja lopettakaa se tuottamaton viljatilanne jos kerran ei rahkeet riitä niin joutuu pienyrittäjätkin lakkauttamaan firmansa jos ei kannata.
Loisia kyllä riittää.
Sitähän sinä olet kokoajan ollut valittamassa, että ole syntynyt vajaaälyisenä eikä kohdallesi ole osunut tilaa josta olisit saanut tuottavan ja pystynyt näyttämään mallia punikkitovereillesi.
Kepu Sipilä lappaa lisää maataloustukia vero ja velkarahoistamme.