Itse kokemusten perusteella sanoisin, että ota aina selvää TE-keskuksen ja Kelan säännöistä. Vaatii rutosti aikaa perehtyä kaikkeen tukiviidakkoon, mutta jos aikaa ja viitseliäisyyttä on, voi tulokset olla aika hyviä.
Kyllä tukiaisilla pärjää aika kohtuullisesti, kun osaa käyttää niitä, ei niillä tosin rikastu. Mutta pitää olla aktiivinen, se auttaa pitkälle. Nuo konttorit pitävät kommunikoinnista,; jos et pidä yhteyttä, olet syrjäytynyt.
TE-keskus tarjoilee joskus jotain, ja Kela seuraa sen päätöksiä. Ole hyvä kamu TE-keskuksen kanssa, kyllä hilloo Kelasta sitten saa.
Itse 50 v olen taiteillut aika hyvin, työttömänä yli 10v, ja saamassa eläkepaperit. Jos tähän paneutuu tosissaan, se onnistuu, se eläkepaperi. Mutta työtä se vaattii, ja mitä sitten saan?
Saan sen takuueläkkeeen n. 760e/kk, sitten saan asumistuen kesämökkiini, jossa asun. (Aivan totta, asumistukea ei saa kesämökkiin, eläkeläinen saa, jos osaa hakea!) Ym ym.
Noissa tuissa on itua, jos osaat hakea niitä, mutta mitään et saat, jos et tiedä. Mutta lukemalla noita säädöksiä osaat vaatia omiaan, ja työttömällä on aikaa perehtyä, jos viitseliäisyyttä moiseen löytyy...
Mutta onhan aika inhaa, että tukea saa, jos sitä osaa kysyä. Kuinkahan monta elelee kotonansa ilman haisuakaan siitä, että voisi elää paremmin?
Syvällinen tukiviidakko
tukiviidakko
1
188
Vastaukset
- Kelan_tutkinta_jaosto
ip osoitteesi on nyt siirretty Kelan tutkinta puolelle, he ottavat yhteyttä ja pyytävät selvityksen kirjoitukseenne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513525Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1062311Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5922256Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei192016- 201638
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431638KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar731610Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1351491- 281436
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?921391