Tasa-arvo käsite vääristynyt

Jopi42

Nykyään puhutaan paljon tasa-arvosta ja se on saanut hyvin vääristyneitä muotoja. Kuvitellaan, että tasa-arvo on sitä, kun miehet ja naiset ovat samoissa ammateissa kaikilla aloilla, heillä on sama palkka ja sama ammattinimike.

Ei ole haluttu ottaa huomioon sitä, että miehet ja naiset on alun perin jo luotu erilaisiksi ja siksi on luonnollista ja aivan oikein, että miehet ovat ns. miesten ammateissa ja naiset naisten ammateissa. Toki on myös sellaisia ammatteja, jotka sopivat kummallekin sukupuolelle.
Mitä palkkoihin tulee, niin oikeudenmukaista on se, että ihminen saa työstään sen palkan, josta hän on sopinut työnantajan kanssa. Sillä ei ole mitään tekemistä miesten ja naisten tasa-arvon kanssa.

Tasa-arvo intoilijat ovat myös vaatimassa ammattinimikkeiden muuttamista sukupuolineutraaleiksi, niin että esim. mies-sana pitäisi saada pois sellaisista ammattinimikkeistä kuin sähkömies. palomies, merimies, putkimies, puhemies, kirvesmies jne. vaikka niissä ammateissa ylivoimainen enemmistö on miehiä. Tasa-rvoa ne eivät loukkaa millään tavalla.

Ihmisen sukupuoli-identiteetti on ihmisarvo. Sitä tulee kunnioittaa ja ilmentää aina kun mahdollista, eikä yrittää kieltää, niin että koulussa poikia ei saisi kutsua pojiksi eikä tyttöjä tytöiksi, kuten Suomen Opetushallituksen tasa-arvo opas antaa ymmärtää.

Sukupuolettomuus ei ole mitään tasa-arvoa, vaan sukupuolisyrjintää. Siksi naispuolisia ammatinharjoittajia pitäisi kutsua sellaisilla nimikkeillä, jotka ilmaisevat heidän sukupuolensa aina kun se kielellisesti on vain mahdollista esim. seuraavasti: opettajatar, kirjailijatar, laulajatar, papitar, poliisitar, sairaanhoitajatar, tarjoilijatar, myyjätär, autoilijatar, ompelijatar, kansanedustajatar jne.

Samasta syystä urheiluselostajien tulisi kutsua naisurheilijoita nimityksillä: juoksijatar, hyppääjätär, hiihtäjätär, voimistelijatar, luistelijatar jne.

Annetaan siis miesten olla edelleen miehiä ja naisten naisia täysillä mausteilla!

1

308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mihinsuomihävisi

      Se ei ole vääristynyt, vaan vääristetty. Vuoden -95 jälkeen on tullut paljon muutoksia asenne- ja arvomaailmoihin. Ennen Suomi oli yhtenäisempi kansa, mikä on ihan luonnollinen olomuoto sivistyneessä maassa. Kansainvälistymisbuumi on luonut omituisia tarpeita rikkoa vanhaa arvo- ja asennemaailmaa ja luoda uutta sisältöä, jotta saadaan aikaan muutosta, että ihan kun se olisi sitä "kansainvälistymistä". Monille suomalaisille "kansainvälistyminen" tarkoittaakin, että vanha on vanhanaikaista, siksi tuhottava. Samalla kuitenkin rikotaan yhteiskuntarauhaa tällaisella mädännäisellä ajattelutavalla ja kansa alkaa jakaantua ja syntyy vastakkainasettelua. EU-Suomi on monella tavalla mädännäinen maa, ruohonjuuritasolta Arkadianmäelle asti. Paluu Järkeen tapahtuu EU-eron kautta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      2113
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      130
      1543
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      102
      1432
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      63
      1244
    5. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      140
      1191
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      12
      1111
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      226
      945
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      155
      895
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      823
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      789
    Aihe