Raamattu ei ole jumalan sanaa

Raamattu on todistetusti muokattu useita kertoja, se ei ole muuttumaton ilmoitus ihmiskunnalle. Muokkauksen avulla ja sen avulla että jotkut raamatun kirjojen rofetiat ovat tarkoituksella kirjoitettu toteutumaan toisisa raamatun kirjoissa.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Totus ei kiinnosta

Äänestä
  • Totuutta pitää vaan muutella tilanteen mukaan:)

    Äänestä

Milloin jumala on sanonut jotain ?

Äänestä

Raamattu on aikalaisten käsitys, jumalaa ei olisi nyky ajattelun mukaan ei myöskään raamattua eli kun juutalaiset asettivat raamatun jumalan ainoaksi jumalaksi elettiin aikautta jolloin ymmärrys ja tieto oli aivan eri tasolla kuin mitä tänäpäivänä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ristiriitainen.ilmoitus kirjoitti:

Raamattu on todistetusti muokattu useita kertoja, se ei ole muuttumaton ilmoitus ihmiskunnalle. Muokkauksen avulla ja sen avulla että jotkut raamatun kirjojen rofetiat ovat tarkoituksella kirjoitettu toteutumaan toisisa raamatun kirjoissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu