Totuus antiikin Kreikan viisaista oppineista

TotuusMaailmasta

Ateistit ylistävät maat ja taivaat kreikkkalaisten oppineiden filosofiaa ja viisautta ja haukkuvat kilpaa jokaista uskovaista tyhmiksi ja kehittymättömiksi ali-ihmisiksi. Mutta millaisia olivat nuo antiikin Kreikan oppineet miehet?

Kosmologiasta kreikkalaoset oppineet eivät tieneet mitään, he pitivät Maata aurinkokunnan keskuksena ja väittivät täydenkuun tapahtuvan vain kerran vuodessa.

Maantiedosta kreikkalakset oppineet eivät tieneet mitään, he sijottivat Sisilian Gibalttarin salmen väärälle puolen ja pitivät Olumpiaa maailman korkeimpana vuorena.

Saduista kreikkalaiset oppineet eivät tieneet mitään, vaan selittivät tarut luononkatastrofeilla kuten maastopaloilla ja rankkasateilla, sen sijaan että olisivat hyväksyneet myyttien ja jummalien olevan pelkästään perättömiä valeita.

Tässä oli vain jotain esimerkkejä siitä, miten samankaltaisi jälkeenjääneitä ja vähä-älyisiä paukapäitä antiikin Kreikan oppineetkin olivat, joten uskovat eivät sii yksin jaa tätä sivistymättömien aivokuoleiden polyyppien sijaa.

13

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Valehtelet kuin kristitty! Aikanaan antiikin Kreikan tietomäärä oli huima. Kun Genesiksen kirjoittajat kuvittelivat maapallon olevan litteä, niin samoihin aikoihin kreikkalaiset laskivat maapallon ympärysmittaa - eikä virhe ollut edes kovin iso.

      << he pitivät Maata aurinkokunnan keskuksena ja väittivät täydenkuun tapahtuvan vain kerran vuodessa.>>

      He todellakin pitivät maata liikkumattomana, koska heillä ei ollut havaintoja eikä teoriaa, joka olisi mahdollistanut aurinkokunnan liikkeiden ymmärtämisen oikein.

      Kristitty kirkko piti maata liikkumattomana universumin keskuksena vielä liki 2000 vuotta antiikin kreikkalaisten jälkeen.

      Kreikkalaiset osasivat laskea, joten ihan varmasti he tiesivät, että täysikuu on noin 28 päivän välein. Tähän havaintoon perustuvia kuukalentereita on löydetty jo kivikaudelta mammutinluuhun kaiverrettuna.

      <<Maantiedosta kreikkalakset oppineet eivät tieneet mitään, he sijottivat Sisilian Gibalttarin salmen väärälle puolen>>

      Eivät sijoittaneet. Sisiliassahan oli kreikkalainen siirtokunta jo 800 eaa. Kun he osasivat purjehtia sinne, niin kai he myös tiesivät missä se oli. Kaukausimmat kreikan siirtokunnat sijaitsivat nykyisen Espanjan Välimeren puoleisella rannikolla.

      Kreikkalaisista filosofeista esimerkiksi Diagoras (n. 450 eaa) ja Theodorus (kuoli 250 eaa) saivat liikanimen "jumalankieltäjä", koska olivat ateisteja.

      • TotuusMaailmasta

        "<<Maantiedosta kreikkalakset oppineet eivät tieneet mitään, he sijottivat Sisilian Gibalttarin salmen väärälle puolen>>

        Eivät sijoittaneet. Sisiliassahan oli kreikkalainen siirtokunta jo 800 eaa. Kun he osasivat purjehtia sinne, niin kai he myös tiesivät missä se oli. Kaukausimmat kreikan siirtokunnat sijaitsivat nykyisen Espanjan Välimeren puoleisella rannikolla."

        Antiikin reksteissä sanotaan aivan selvästi että Sisilia sijaitsi Herakleen pylväisen eli siis Gibalttarin salmen takana. Kreikkalakset siis valehtelivat, koska tiesivät missä Sisilia oikeasti sijaitsee.


      • TotuusMaailmasta kirjoitti:

        "<<Maantiedosta kreikkalakset oppineet eivät tieneet mitään, he sijottivat Sisilian Gibalttarin salmen väärälle puolen>>

        Eivät sijoittaneet. Sisiliassahan oli kreikkalainen siirtokunta jo 800 eaa. Kun he osasivat purjehtia sinne, niin kai he myös tiesivät missä se oli. Kaukausimmat kreikan siirtokunnat sijaitsivat nykyisen Espanjan Välimeren puoleisella rannikolla."

        Antiikin reksteissä sanotaan aivan selvästi että Sisilia sijaitsi Herakleen pylväisen eli siis Gibalttarin salmen takana. Kreikkalakset siis valehtelivat, koska tiesivät missä Sisilia oikeasti sijaitsee.

        Jos tarkoitus oli pelotella kilpailijoita menemästä Sisiliaan, niin kreikkalaiset ovat hyvinkin voineet valehdella. Tunnetuin kreikkalainen sankarihan on Odysseus, jonka ansiot ovat juuri taidossa huijata.

        Kertoihan foinikialaisetkin mielellään tarinoita hirmuisista merihirviöistä kun eivät haluneet kannustaa muita samoille apajille.

        Muuten termillä "Herakleen pylväät" on antiikin aikana ilmeisesti viitattu useampaankin salmeen ja termi on vakiintunut vasta myöhemmin tarkoittamaan juuri Gibralttaria. Esimerkiksi kuuluisaa Platonin Atlantis-tarinaa tulkitessa on spekuloitu paljon sillä mitä Platon oikeasti tarkoitti, kun sijoitti satumaansa "Herakleen pylväiden" toiselle puolelle.


    • Teoksessa 'Suuri symbolikirja' (kirj. Hans Biedermann, suom. toim. Pentti Lempiäinen, WSOY 1993) kerrotaan varhaiskristillisestä "luonnontieteen" kirjasta nimeltä Physiologus, n. 100-luvulta jKr.

      Physiologuksen mukaan strutsi syö sulaa rautaa ja paskantaa sen sellaisenaan. Munansa strutsi hautoo tuijottamalla niitä tiukasti. Leopardin Physiologus sanoo olevan kaikkein ystävällisin eläin.

      Muutakin hauskaa varhaiskristityt elukoista "tiesivät".

      Olisipa hauska lukea tuo Physiologus kokonaan.

      • TotuusMaailmasta

        En ole lukenut, uskovaisten ja hihhulien tekstit kuuluvat kaatopaikalle.


    • vesivessa

      Kyllä Kreikka oli kuin Eurooppa ennen hiekkakansan maihinnousua.
      Italian sivistys kaikkosi hiekkakansan tullessa.

    • RasvaaKoneeseen

      Entäs sen Jeesuksen kotomaan Lähi-idän maailmankäsitys samaan aikaan? :)
      Ja eks Kreikkaa kuitenki pidetty kohtalaisena sivistyksen kehtona tohon aikaan sekä idässä, että lännessä (Roomassa) ja kreikka oli se kieli joka jokaisen tuli osata jos halus osottaa olevansa sivistyny. Sillä kai se Uusi testamenttiki kreikaks ilmesty alunperin?

      • Jeesus saarnasi arameaksi, mutta kristinusko syntyi kreikaksi.


      • TotuusMaailmasta
        Epäjumalienkieltäjä kirjoitti:

        Jeesus saarnasi arameaksi, mutta kristinusko syntyi kreikaksi.

        No hitto, Kreikkalaiselta Jeesus vaikuttaakin kun töitä vältteri ja rahaa sai almuina


    • TotuusMaailmasta

      Kukas lampaanaivo poistelee vastaksia? Kamalan Jurtisa vaiko Jumalan Kari
      T. partunut ritsakinttu??

    • logiikka

      Enpä ole kuullut kovin monen ateistituttavani ylistävän kreikkkalaisten oppineiden filosofiaa ja viisautta. Taidan itse olla ystäväpiiristäni ainoa suuremmassa määrin historiasta kiinnostunut. Toki antiikin Kreikan oppineissa on paljon ylistämisen arvoista. He omaksuivat, sovelsivat ja kasvattivat oman aikansa tietämystä, mikä kertonee älykkyydestä enemmän kuin tietomäärä sinänsä. Meinaan että toki nykyajan peruskoululainen tietää monia asioita joita antiikin suurimmatkaan nerot eivät tienneet, mutta ei se tee heistä vaikka Aristotelesta fiksumpia. Nykyajan uskovaisten pieni, fundamentistinen, kreationistinen alajoukko sen sijaan - huomaa, eivät uskovaiset yleisesti, vaan nimenomaan vähemmistö heidän keskuudessaan - on joko kyvytöntä, halutonta tai sekä että omaksumaan tai soveltamaan oman aikansa tietämystä.

      • Sivistyksen_puolesta

        Sama täällä ylistyspuheiden suhteen ja muutenkin olen samaa mieltä. Itse mielelläni mittaisinkin nykysivistystä myös sen antiikin ajan älyllisen asenteen kautta sen lisäksi, että arvostan kumuloitunutta tietomäärää, josta nykyään saa nauttia. Ei se haittaa mitään jos ei vielä tiedä jotain, mutta se haittaa, jos ei osaa ottaa selvää tai varsinkin jos ei halua oppia ottamaan selvää.

        Kovan työn ovat monet tehneet, jotta meillä on tällainen tiedon maailma ulottuvillamme. Mitä nöyrimmin nyt nautin heidän työnsä hedelmistä. Samalla kreationistit ja muu huuhaaväkii viis veisaa viisauksista, ja ylimielisesti vinoumiensa pauloissa takertuvat vain omiin harhaluuloihinsa. Vieläpä kehtaavat mokomat tulla tänne vääristelemään ja vähättelemään antiikin aikalaisten älyä ja käsityksiä.


    • Ensimmäinen lause on epätoivoinen olkinukke:
      "Ateistit ylistävät maat ja taivaat kreikkkalaisten oppineiden filosofiaa ja viisautta ja haukkuvat kilpaa jokaista uskovaista tyhmiksi ja kehittymättömiksi ali-ihmisiksi."

      Tuosta aloittaja saakin sitten jatkettua helposti onanointiaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3047
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3021
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2397
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1883
    5. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      86
      1846
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1729
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1596
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      80
      1323
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1270
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1090
    Aihe