Onko kenelläkään palstalaisella tiedossa jotain hyvää some kanavaa joka sopisi yli 50 vuotiaalle Citroen C5 kuskille ???
Isäni olisi innostut huoltamaan itse autoaan, mutta koska hän ei oikein hallitse teknisiä asioita, kaikki työpuhelimen käyttöä vaativammat asiat jäävät teoria asteelle ja lähes aina tekemättä.
Hänen ystäväpiirinsä on lähes olematon, joten hänellä ei ole ystäviä joiden kanssa hän voisi keskustella aiheesta ja näin saada vinkkejä auton huolto- ja korjaustoimenpiteisiin.
Hän kyllä etsii huolto-ohjeita ahkerasti netistä, mutta useimmiten auto päätyy korjaamolle, koska huoltotoimenpiteiden toteuttaminen käytännössä ei isältäni vaan onnistu.
Joten toivoisin vinkkejä jostakin hyvästä some kanavasta josta isäni voisi löytää hengenheimolaisia keskustelukumppaneiksi ja mahdollisesti myöhemmin ystäviksi.
Kiitokset asiallisista vastauksista,
Sitikka Some ?
19
860
Vastaukset
- Some_C5
Trolli taas kaipaa haastajaa
- sasquats
Kyllä meille kaikille yli 50- vuotiaille citikan omistajille pitäisi saada tosiaan omat sivut.
Omaishoitajani Hilda on asiasta samaa mieltä tai sitten erimieltä. Nyt en muista.
Mutta muistakaa ajaa citikalla ja vaihtaa säännöllisesti vaipat. Eiku öljyt. - SomeFan
Katso Tinneristä nimimerkki "Vällymies", citikka-asiantuntija
- C5_Somee
Sano papalle että hakee vaikka Googlella, kyllä sieltä huolto-ohjeita löytyy, somella ja ilman
- AndreeCitroen
Sitruunapatonki.fi on paras ,ainakin suomessa.Siinä on myös yleinen osio ja muille merkeille varattu osio.
- FBPete
FB:ssä on pari hyvää C5 ryhmää.
Tekstitkin ovat asiallisia koska keskustelut joutuu käymään omalla nimellä, siellä ei ihmetellä vällyjä ja anneta mitään kotitekoisiä nettiteknikko ohjeita !
Suosittele
- MaksiT
Olis tosi kiva tietää, siellä voi olla anona eikä tartte hävetä
- patonkia
S-Patongissa on ihan hyviä juttuja, mutta myös muutama "nettiteknikkojen" kirjoittama opastus korjaus hommiin. Joten kannattaa lukea pienellä varauksella, pelkkä holkkisarjan omistaminen ei tee teknikkoa !
- Anonyymi
onkohan mitään 4H kerhoo tai vastaavaa, jonne voisi ilmoittaa vanhan Citikka kuskin ??
Iskäni selvästi kaipaa seuraa ja mielellään saman automerkin asiantuntijoista. Olisi kiva joululahjanakin
- BruceL
Sano iskällesi että laittaa sitikka-asusteet päälle ja lähettää kuvan Tinderiin.
Sieltä löytyy muitakin nettiteknikkoja. - Hagisrouva
Meilläkin kaivataan tuollaista kanavaa, olen löytänyt vain uusien Citikoiden ryhmiä, mutta luulisi että myös yli 10v vanhoista Citikoista joku on kiinnostunut ???
Mieheni on niin epäsosiaalinen, ei osaa käyttää somea. Mieheni ainoa "some" on työpuhelin jota vilkaisee vartin välein, mutta eihän sinne mitään viikonloppuisin tule.
Auttakaa nyt antamalla hyviä C5 someja, vanhojen autoja koskien- tokotti
Sano iskälle että laittaa puhelimen pois päältä viikonlopuksi, panee parempaa päälle ja lähtee rohkeasti ulos viettämään aikaa esim auto-, tekniikkamuseoon tai niiden lähellä oleviin pubeihin.
Sieltä kyllä löytyy seuraa vanhojen citikkakuskien keskuudesta.
- PadiPadi
Miksi tuijottaa työpuhelinta viikonloppuisin, jos sinne ei edes tule mitään ??? Kannattaa todellakin löytää joku some -vaihtoehto
- Tanhuböxy
Eikö todellakaan ole somea vanhoille citikkakuskeille ???
Meillä olisi tarvetta että 'piällikkö" saisi päästellä paineita pois kun c5 ei menny katsastuksesta läpi ja pitää päästä laskemaan höyryjä muillekin kuin duunipaikan kahvipöydässä.
Me aina jakseta kuunnella samoja juttuja kun elämä on niin jännittävää joka alkukesä. Vaihtais autoa !! - C5vm2005
Citroen Forum on hyvä, tosin sieltä ei saa seuraa. Muutama "nettiteknikko" ja safarihousu
- VaivaakoC5
Kyllä tälläinen some- tai muu kanava ikääntyville Citikka kuskille olisi hyödyllinen.
Meidänkin iskä on aina niin vaivaantunut, ehkä osin häpeää, kun joku näkee hänen askartevan auton kanssa. Pelkästään se että joku näkee kun hän tankkaa, niin heti vaivaantuu ja tiuskii muille perheen jäsenille.
Tälläinen vertaiskanava olisi tosi hyvä C5 kuljettajille - Anonyymi
Iskä ei liity Faceen, koska ei sillä ole oikein kavereitakaan kenen kanssa somettais. Ja en usko että osaa edes somettaa, vaikka sillä on "älypuhelin".
Onko mitää Android -appia, joka liittyy vanhoihin C5:iin ?? - Anonyymi
Mun iskän mielestä patongissa on niin paljoo "fuulaa" ettei kehtaa kirjaantua omalla nimellään sinne, mutta kuitenkin usein vierailee niillä sivuilla ja päivittelee kirjoituksia meille. Voi kun iskä löytäis jostain vertaisiaan, vaikka edes nettikkeskusteluun.
Varsinaista Citikka Somee ei ole löytynyt, tuskin sellaista onkaan.
002xx
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.704908Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.113349Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j202592Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.571675- 471556
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441336- 941302
Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2171047Hiljaisuus
Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.71985IS Viikonloppu 29.-30.11.2025
Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra51875