Sitikka Some ?

C5_somee

Onko kenelläkään palstalaisella tiedossa jotain hyvää some kanavaa joka sopisi yli 50 vuotiaalle Citroen C5 kuskille ???

Isäni olisi innostut huoltamaan itse autoaan, mutta koska hän ei oikein hallitse teknisiä asioita, kaikki työpuhelimen käyttöä vaativammat asiat jäävät teoria asteelle ja lähes aina tekemättä.

Hänen ystäväpiirinsä on lähes olematon, joten hänellä ei ole ystäviä joiden kanssa hän voisi keskustella aiheesta ja näin saada vinkkejä auton huolto- ja korjaustoimenpiteisiin.

Hän kyllä etsii huolto-ohjeita ahkerasti netistä, mutta useimmiten auto päätyy korjaamolle, koska huoltotoimenpiteiden toteuttaminen käytännössä ei isältäni vaan onnistu.


Joten toivoisin vinkkejä jostakin hyvästä some kanavasta josta isäni voisi löytää hengenheimolaisia keskustelukumppaneiksi ja mahdollisesti myöhemmin ystäviksi.


Kiitokset asiallisista vastauksista,

19

976

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Some_C5

      Trolli taas kaipaa haastajaa

    • sasquats

      Kyllä meille kaikille yli 50- vuotiaille citikan omistajille pitäisi saada tosiaan omat sivut.
      Omaishoitajani Hilda on asiasta samaa mieltä tai sitten erimieltä. Nyt en muista.
      Mutta muistakaa ajaa citikalla ja vaihtaa säännöllisesti vaipat. Eiku öljyt.

    • SomeFan

      Katso Tinneristä nimimerkki "Vällymies", citikka-asiantuntija

    • C5_Somee

      Sano papalle että hakee vaikka Googlella, kyllä sieltä huolto-ohjeita löytyy, somella ja ilman

    • AndreeCitroen

      Sitruunapatonki.fi on paras ,ainakin suomessa.Siinä on myös yleinen osio ja muille merkeille varattu osio.

      • FBPete

        FB:ssä on pari hyvää C5 ryhmää.
        Tekstitkin ovat asiallisia koska keskustelut joutuu käymään omalla nimellä, siellä ei ihmetellä vällyjä ja anneta mitään kotitekoisiä nettiteknikko ohjeita !

        Suosittele


    • MaksiT

      Olis tosi kiva tietää, siellä voi olla anona eikä tartte hävetä

    • patonkia

      S-Patongissa on ihan hyviä juttuja, mutta myös muutama "nettiteknikkojen" kirjoittama opastus korjaus hommiin. Joten kannattaa lukea pienellä varauksella, pelkkä holkkisarjan omistaminen ei tee teknikkoa !

      • Anonyymi

        onkohan mitään 4H kerhoo tai vastaavaa, jonne voisi ilmoittaa vanhan Citikka kuskin ??

        Iskäni selvästi kaipaa seuraa ja mielellään saman automerkin asiantuntijoista. Olisi kiva joululahjanakin


    • BruceL

      Sano iskällesi että laittaa sitikka-asusteet päälle ja lähettää kuvan Tinderiin.
      Sieltä löytyy muitakin nettiteknikkoja.

    • Hagisrouva

      Meilläkin kaivataan tuollaista kanavaa, olen löytänyt vain uusien Citikoiden ryhmiä, mutta luulisi että myös yli 10v vanhoista Citikoista joku on kiinnostunut ???
      Mieheni on niin epäsosiaalinen, ei osaa käyttää somea. Mieheni ainoa "some" on työpuhelin jota vilkaisee vartin välein, mutta eihän sinne mitään viikonloppuisin tule.

      Auttakaa nyt antamalla hyviä C5 someja, vanhojen autoja koskien

      • tokotti

        Sano iskälle että laittaa puhelimen pois päältä viikonlopuksi, panee parempaa päälle ja lähtee rohkeasti ulos viettämään aikaa esim auto-, tekniikkamuseoon tai niiden lähellä oleviin pubeihin.
        Sieltä kyllä löytyy seuraa vanhojen citikkakuskien keskuudesta.


    • PadiPadi

      Miksi tuijottaa työpuhelinta viikonloppuisin, jos sinne ei edes tule mitään ??? Kannattaa todellakin löytää joku some -vaihtoehto

    • Tanhuböxy

      Eikö todellakaan ole somea vanhoille citikkakuskeille ???
      Meillä olisi tarvetta että 'piällikkö" saisi päästellä paineita pois kun c5 ei menny katsastuksesta läpi ja pitää päästä laskemaan höyryjä muillekin kuin duunipaikan kahvipöydässä.
      Me aina jakseta kuunnella samoja juttuja kun elämä on niin jännittävää joka alkukesä. Vaihtais autoa !!

    • C5vm2005

      Citroen Forum on hyvä, tosin sieltä ei saa seuraa. Muutama "nettiteknikko" ja safarihousu

    • VaivaakoC5

      Kyllä tälläinen some- tai muu kanava ikääntyville Citikka kuskille olisi hyödyllinen.
      Meidänkin iskä on aina niin vaivaantunut, ehkä osin häpeää, kun joku näkee hänen askartevan auton kanssa. Pelkästään se että joku näkee kun hän tankkaa, niin heti vaivaantuu ja tiuskii muille perheen jäsenille.
      Tälläinen vertaiskanava olisi tosi hyvä C5 kuljettajille

    • Anonyymi

      Iskä ei liity Faceen, koska ei sillä ole oikein kavereitakaan kenen kanssa somettais. Ja en usko että osaa edes somettaa, vaikka sillä on "älypuhelin".
      Onko mitää Android -appia, joka liittyy vanhoihin C5:iin ??

    • Anonyymi

      Mun iskän mielestä patongissa on niin paljoo "fuulaa" ettei kehtaa kirjaantua omalla nimellään sinne, mutta kuitenkin usein vierailee niillä sivuilla ja päivittelee kirjoituksia meille. Voi kun iskä löytäis jostain vertaisiaan, vaikka edes nettikkeskusteluun.

      Varsinaista Citikka Somee ei ole löytynyt, tuskin sellaista onkaan.

      002xx

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      301
      1263
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1037
    3. 64
      867
    4. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      71
      847
    5. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      420
      695
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      47
      629
    7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      72
      598
    8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      77
      574
    9. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      572
    10. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      450
      563
    Aihe