Ei koskaan anteeksi UKK:n lahtariteoille! Niitä ei pyhitä mikään.
Muistakaa tämä!
1918
20315
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Mites muiden lahtarien?
Anteeksi ei voi antaa niin kauan kuin "valkoinen valhe" on virallinen totuus.
Siinä taas palstakommari elementissään.
Suomi oli laupea kommusnisteja kohtaan 1918.
Sanoisin pikemminkin näin, että kommunistinen NL oli laupea Urho Kekkosta kohtaan jatkosodan jälkeen, kun urhokas lahtari oli kääntänyt palttoonsa oman etunsa tähden jo kesken sodan.
Rauhanoppositiossa toimiminen oli tosiasiassa vihollisen hyväksi toimimista.
Länsimaissa on mielipiteen vapaus, sitähän sinä olet twitannut. Tuossako se ei ollutkaan? Mites USA ja GB käsittääkseni niissä oli jopa lakko-oikeus sodankin aikana.
Kriisiaikoina kansakunnan etu menee mielipiteen vapauden edelle.
Jossain meni, jossain ei. Suomi oli yksi niistä maista jossa mm. ulkomaisten radioasemien kuuntelu oli sallittu. Ilmeisesti myös lehtien lukeminen jos niitä sai.
Oikeistodemarin demokratiakäsitys on kovin valikoiva ja kummallinen
Mitäs kummallista tuossa on. Demokratian oikeuksiin kuuluu sen itsensä itseisarvona puolustaminen tarvittaessa epädemokraattisin toimenpitein.
>>Sanoisin pikemminkin näin, että kommunistinen NL oli laupea Urho Kekkosta kohtaan jatkosodan jälkeen, kun urhokas lahtari oli kääntänyt palttoonsa oman etunsa tähden jo kesken sodan. <<
Kekkosella vuonna 1918 ja Stalinilla 1930-luvulla oli yhteinen vihollinen, suomalainen punikki. Kekkonen kykeni surmauttamaan heitä kuitenkin vain muutaman, Stalin tuhansia.
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2013/11/18/puolet-suomalaisista-loikkareista-kuoli-stalinin-vainoissa
kyllä mualaisliiton fasistiset terroristit,
sua vähän murhata,
kun muutkinnii...
Turha uikuttaa. Silloin tuomittiin lain ja oikeuden mukaisesti murhaajia ja raiskaajia oikeuden mukaisin tuomioihin. Ehkä oltiin hieman liian lepsuja.
Vapaussaota?
Sikäli "luonto" tehnyt tehtävänsä, ettei enään ole kommmunisteja eduskunnassa ainoatakaan omalla puoluenimellään. Tuskin heitä juuri kukaan aloittajaa lukuunottamatta kaipaakaan. Ainakaan täällä keskustan palstalla. Joka täällä kaipailee, on eksynyt väärälle palstalle, kun kommunisteilla on omakin.
https://keskustelu.suomi24.fi/yhteiskunta/politiikka/puolueet/suomen-kommunistinen-puolue
-täältä vierailija tullut tänne.
Jäikö Pankkomajurin mielestä Kekkoselta homma kesken Haminan valleilla, vai ?
Jäi pahasti kesken, koska murhaajien sukuja on vieläkin harmina.
Pankkomajurin mielestä siis murhaajien sukukin pitää teloittaa? Kannattaisi ihan oikeasti nyt puukokardimiehen kyllä hakeutua lääkärin pakeille.
Kun nyt majuria huutelet, silloin pitää sanoa:
"herra majuri".
Mutta älä minulle sano, kun en majurisi.
kyllähä oltii nuolijoita.tukkimettää.jäisiä uria hevosille.sirnikkaa miehille.pakkasessa huurupilvet.mut.suomi.MAKSO.
suomiko venäjälle tai sen ajattelioijelle!?turhaa houretta,pakkohan siin oon sillo sapelit paukkuen,sisälissota.oliko sen väärtti.-