Nyt kun halloween lähestyy, niin on aika tehdä pieni gallup. Kuka on kaikkien aikojen suosikkinne sarjamurhaajien kategoriassa?
Oma suosikkini on Amerikassa vaikuttanut suomalainen, Aileen Wuornos. Näinä päivinä tasa- arvo ja seksuaalinen ahdistelu on tapetilla lehdistössä. Tämä ihastuttava leidi oli aikaansa edellä ja surmasi jo -70 luvulla seitsemän miestä, jotka olivat hänen omien sanojensa mukaan ahdistelleet häntä.
Jeffrey Dahmer oli pitkän ja kunnioitettavan uran tehnyt murhaaja, jolla oli ainakin 17 uhria ja pikanttina lisänä hän söi uhrinsa.
Pidän myös Ted Bundyn uran loppuajan tuotannosta.
Paras sarjamurhaaja
7
214
Vastaukset
- lukenut.tällästä
Eikös joku suomalainen mennytkin paljastamaan jonkun lontoolaisen sarjamurhaajan henkilöllisyyden. Se murhasi prostituoituja.
Ettei vaan ollut itse viiltäjä-Jack. se murhuri? - a-no
No, jos ei sarjamurhaajat kiinnosta, niin otetaan sitten sen vastakohta eli yksi murha, mutta monta toisistaan tietämätöntä murhaajaa. Esimerkkejä olisi lukuisia; vaikkapa Suomen tunnetuimmat selvittämättömät murhat eli Isojoki, Tulilahti ja Bodom.
Mitä sanotte näistä todennäköisyyksistä 50- luvun vielä suhteellisen viattomassa maassamme ja sen nuhteettomimmassa osassa eli Etelä- Pohjanmaalla. Seurakuntanuori Kyllikki Saari (17v.) kuolee kotimatkalla jumalanpalveluksesta. Syyllisiä ovat mm:
1. Kyllikin rippipappi Kanervo, joka jäi kaksi vuotta myöhemmin kiinni suhteesta Kyllikin ikäiseen rippikoulutyttöön ja hänet tästä myös tuomittiin, kuten myös naineena kihlautumisesta.
2. Virastaan elämäntapojensa vuoksi erotettu poliisi, jonka auto oli nähty surmapaikalla teon aikoihin.
3. Mielenterveysongelmista kärsinyt ojankaivaja, jonka senhetkinen työmaa oli vain 50:n metrin päässä ruumiin löytöpaikasta. Hän oli kertonut kuulusteluissa ennen ruumiin löytymistä, että sitä ei koskaan löydy.
4. Mielisairas mustapartainen mies, joka nimitteli Kyllikkiä morsiammekseen, tämän vielä eläessä. Murhaa seuraavana yönä oli käyttäytynyt erityisen sekavasti ja väkivaltaisesti. Yritti tappaa holhoojansa, joka ampui tätä revolverillä rintaan.
5. Kolmen hengen muusikkoseurue, joista kaikki surmasivat itsensä murhan jälkeisinä vuosina. He olivat liikkeellä murhan tapahtumapaikalla ja auto maalattiin heti tapahtuman jälkeen eriväriseksi.
6. Itä- saksalainen vakooja Hans Assman, joka oli vaimonsa mukaan liikkeellä murhan tapahtumaaikaan juuri noilla seuduilla. Häntä on pidetty syyllisenä useisiin muihinkin murhiin ja Bodom- järven kolmoismurhan jälkeen oli ilmestynyt verisenä ja haavoittuneena sairaalaan.
Ja moni muu varma murhaaja. Mitkä ovat todennäköisyydet? Suurin osa edellämainituista seikoista on kuitenkin faktoja.
Yksi Kyllikki Saari - monta murhaajaa ja monta erilaista murhaa. Solmukohta, jossa rinnakkaistodellisuudet yhtyivät ja jatkoivat siitä yhtenä todellisuutena, jossa nyt elämme! Näitä solmukohtia on ääretön määrä. Tämä on todennäköisin selitys. "Paras sarjamurhaaja"
Vaikea sanoa kun tieteen mukaan kaikki kehittyy paremmaksi ja paremmaksi alituisesti.- Lakasukoneenkuljettaja
"Paras" sarjamurhaaja on se, joka ei ole vielä jäänyt kiinni ja jonka käden jälkeä ei ole vielä yhdistetty yhteen ja samaan tekijään. Kiinnijääneethän ovat turapettereitä, jotka töpeksivät itsensä elinkautiseen tai kuolemanrangaistusjonoon.
Rollero kirjoitti:
Zodiac murhaaja ei ole vieläkään jäänyt kiinni.
- lerssiotsa
Pääministeri Juha Sipilä tappaa köyhät ja sairaat.... hitaasti kiduttamalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️932079Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1671520YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä741299Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2361180- 731160
Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan881086Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1511031Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava243972Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.51916Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli88891