Miltä tuntui kun Lieksasta tuli kaupunki?
Kertokaa joku mitä sattumuksia jäi mieleen siihen liittyen.
Miltä se tuntui?
19
345
Vastaukset
- suuri.hyöty
Ainakin se hyöty kaupungiksi muuttumisesta oli, että matkat Joensuuhun ja Nurmekseen lyhenivät huomattavasti kun Pielisjärvi tuli mukaan kaupunkiin. Kauppalan raja siirtyi muutoksessa Enon rajalle ja Viekiin. Lieksasta Nurmekseen on matkaa enää noin 27 km ja Joensuuhun noin 60 km.
Nytpä on Joensuu vielä lähempänä kun Enon entisellä rajalla on Joensuun vaakuna.
Silloin kun Lieksasta tuli kaupunki piti olla karhu vartaassa torilla uudenvuoden yönä.
Vaan Heikkinen ei saanutkaan karhua eräksi syksyllä, muistaakseni oli sonnimullikka
tilalla.- hyvin.suuri.hyöty
Totta on, että nyt Lieksasta Joensuuhun on nolla kilometriä. Sen kun vaan harppaa yhdellä askeleella kaupungista toiseen. Niihän se on Nurmeksenkin kanssa. Lieksasta Nurmekseen on myös nolla kilometriä. Hyvä havainto rotestimökinpojalta.
- hissanmaikk
Luuleeko rotestin töppänä Enoe itsenäiseksi kunsksi kovin onnn heikoonsibistys
- hissanmaikk
rotestimökinpoika kirjoitti:
Lienenkö muutenkin erikoinen kun on Enon tyttö vaimona.
Harrasta ja oollet siis serkkusii jkanssa naiiimisinmenoa ollet aikkka ällöö
- hissanmaik
mnä kirjot omast puolest ku ole ällöö läke lopus ja kuupas rutise pahast siks ei täys tolku minu komentis jota kirjota
Luin tuosta kaupungiksi tulosta lehdistä, ja vähän ihmettelin.
Olihan Lieksa silloin Suomen suurin kaupunki, ja ainoa jossa luonnonvaraiset karhut, sudet, ilvekset ja ahmat pesi.
En tiedä oliko siitä hyötyä, mutta ainakin täällä Syvässä Etelässä on laskelmat osoittaneet, ettei ainakaan taloudellista hyötyä ole ollut, pikemminkin tappioita.Silloin mainostettiin Lieksa-karhukaupunki. Pinta-alaltaan Suomen suurin kaupunki.
Lieksan Lehdessä taisi olla kuva kun kaupunginisät sahasivat poikki tolppaa jossa olivat Lieksan ja Pielisjärven vaakunat. Koitapa hissanmaikk todistaa tämäkin vääräksi. Lopetan kirjoittelun joksikin aikaa ja keskityn tulevan eläkkeellä olon opetteluun.- Kotisilla
Kateeksi käy!
Minua juhlat harmitti, koska en päässyt torille mukaan. Vanhempien mielestä ei ollut lapsille tarkoitettu.
Lieksa on edelleen Suomen paras kaupunki.
Luonto lähellä.Naiset kauniita ja ihmeellisiä.- NeOliBrylcreemipoikia
Ei minusta tuntunut miltään kun en ollut paikalla, mutta varmaan tuntui pahalta niistä lieksalaispojista jotka kävivät Nurmeksessa isottelemassa kaupunkilaisuudellaan ja saivat vakavasti otettavan opetuksen.. Se oli silloin melkoinen naurunaihe - Nurmeksessa.
Kävi niitä Joensuussakin ,Törmällä, mutta joutuivat naurunalaisiksi Brylcreem hiuksineen. Se oli poistunut muodista jo ainakin vuosikymmen aiemmin, mutta Lieksan metsissä ei sitä tiedetty. Kun Lieksan kauppala ja Pielisjärvi 1973 yhdistyivät, olin lukion loppusuoralla Moisionkadulla. Enpä muista miltä se nyt varsinaisesti tuntui, mutta ei se vieläkään naurata, kuten aloittaja nimimerkissään kehottaa porukalla tekemään. Otin sen ilmeisesti vain vallitsevana kuntapolitiikkana, ja ei se sen kummemmalta tuntunut.
Sanana kunta on pysynyt edelleen kielenkäytössä. Ei puhuta kaupunginvaaleista vaan kunniallisvaaleista, kuntapolitiikasta jne. Hassuhkoltahan se kuulostaisi jos olisi kaupunginvaalit tai kaupunginpolitiikka. Muistaakseni tästä kerran jo on intelty.
Hienoltahan se silloin tuntui, kun oltiin Suomen suurin kaupunki pinta-alaltaan. Nyt olemme ilmeisesti sijalla 14.
Vuoden 1973 jälkeen on muuallakin tapahtunut liitoksia, kun olemme tipahtaneet noin alas.
No,melkein sama, ei edelleenkään kovin naurata. Lieksan tilanne ei ole paras mahdollinen, mutta minulle tämä on paras kaupunki olla ja elää. En aio muuttaa Joensuuhun, en Nurmekseen saati Juukaan;)
Rotestille terveisiä. Olemme ilmeisesti aika lailla samaa ikäluokkaa, kun nuo eläkkeellä olon asiat tarkastellen hahmottuvat mieliimme. Eräs eläkkeelle jäänyt kollegani on todennut minulle, että eläkkeellä olo on hänelle parasta aikaa. On aikaa harrastuksille ja saa tietyn ”vapauden”. Hän on ollut nyt eläkkeellä nyt neljä vuotta.
Onnea toivotan eläkepäivillesi sinulle rotestimökinpoika.
Tuosta Lieksan ja Pielisjärven yhdistymisestä bongasin kuvan, josta en täsmällistä paikkaa osannut hahmottaa. Joessa on uittoukkoja, kunta joen kaarteeseen nähden mielestäni joen väärällä puolella. Kuitenkin mieleni sanoo, että on Lieksan joki. Kauppalansihteeri Purolan taustalla olevat rakennukset ovat minulle tuntemattomia. Ja onko siellä joku siltakin? Kertokaa tietävät mikä paikka?
https://www.finna.fi/Record/pielinen.M011-121036Annoin vissiin pikkuisen harhaanjohtavan tiedon eläkkeestä. Opettelen tässä 501 ansiosidonnaista päivää ja sen jälkeen voin anoa eläkkeen. Mutta putkessa ollaan.
rotestimökinpoika kirjoitti:
Annoin vissiin pikkuisen harhaanjohtavan tiedon eläkkeestä. Opettelen tässä 501 ansiosidonnaista päivää ja sen jälkeen voin anoa eläkkeen. Mutta putkessa ollaan.
No joo. On miltei sama asia. Pohdiskelen minäkin noita. Hyvin riittäisi ansiosidonnaiset minullakin, mutta kitupiikkikö olen kun se Ilmarisen 0,4 prosenttia on kuitenkin pois eläkkeestä ja työn teko on maistunut ja maistuu; hyvältä. Toisin kuin joillakin nimeltä mainitsemattomilla ”kirjailijoilla”;)
- Ulkopaikkakuntalainen
Siellä taustalla kaukana on rautatiesilta. Kuva on kantatien sillalta alavirtaan päin.
Kantatiellä siinä Surpeenvaaran palokaivon luona ja Viekintiehaarassa oli myös kauppalan ja kunnan raja. Taloudelliset ja tuotannolliset syyt pistivät päivärahoille, 44 vuotta työelämässä riittänee. Minunkin kaurat kun joku purasee niin hyvä on.
On kyllä pitkä tuo sinunkin uraputkesi ollut.
Onnea "uudelle uralle", kyllä sinä siihen totut.
Hyvä on. Eli ulkopaikkakuntalainen tarkoittaa ilmeisesti 70-luvulla valmistuneen uuden 73 kantatien siltaa. Raja olisi silloin ollut Lieksan joki tuossa paikassa. Vaikuttaisi kyllä, että pappila ja museo jäävät kuvassa vasemmalle. Saattaa olla. Mitäs nuo taustalla olevat rakennukset ovat? Peräojan saha, vai mikä se nyt oli, jäi mielestäni rautatiesillan Pielisen puolelle. Vanha kirkko oikealla ei sitten näy.
Vaikka nyt hieman otan riskin, että paljastun henkilöllisyydeltäni, en ota sitä kovin suurta painetta. Muistan hyvin mistä kirjoitin äidinkielen. Sain siitä ”cumun”. Valitsin: Nopeus ja turvallisuus, kaksi liikenteessä vaikeasti yhdistettävää tekijää. Anttii S. sanoi välikommentissaan, että olisi suositellut lautakunnalle magnaa, ilman paria sanoissa olevaa kirjoitusvirhettä. Typillistä minulle edelleen, muta en paini sen kera, enää;) Nykyisin voisi ylioppilaskirjoituksen aiheeksi laittaa: Politiikan teko, ja kansalaisten usko siihen, kaksi vaikeasti yhdistettävää tekijää;)
Uskon kyllä rotestin ansainneensa omansa. Monta on meillä, ratkaistavaa, ei niin ristikoissa, vaan elämässä.
https://www.youtube.com/watch?v=-aSxSUy34HU
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834483Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu253258Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392914Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1172727- 162680
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432567Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172559Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132285MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142095Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737