Lumo-asuntojen kovat vuokrat Kuopiossa

kiskurivuorat

Ei ole kyllä mitään järkeä noissa Lumo-asuntojen vuokrissa. Onko tämä se entinen VVO-asunnot tai jokin "kalliimpi" tytäryhtiö siitä? Onkohan jollain varaa maksaa noita vuokria normipalkasta, ei siinä ainakaan mitään järkeä ole. Usein näkyy vapaita asuntoja olevan tarjolla esim. nyt 3h k 75m3 1145e/kk.

32

3877

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5tuyjygfhtfhgf

      Eli 10 vuotta vuokralla tuolla hinnalla tekee lähemmäksi 120 000 euroa. Samalla hinnalla voi saada jo omakotitalon vähän sivummalta. Vuokraan maksettu raha on ikuisesti poissa sinulta, mutta maksetun omakotitalon voi myydä ja muuttaa takaisin rahaksi.

    • ksderftgyh

      Vuokralla asuja maksaa keskimääri 3 - 4 asuntoa elinkaarensa aikana vuokralle antajalle.
      Toki vuokralaisen on helpompi liikkua työn perässä eri paikkakunnille.

      • Anonyymi

        Ei se noin mene, sinä osallistut itse noiden vuokriin tukien rahoittajana, ei asukkaat niitä itse työllä tienatuilla rahoilla maksa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei se noin mene, sinä osallistut itse noiden vuokriin tukien rahoittajana, ei asukkaat niitä itse työllä tienatuilla rahoilla maksa.

        Aivan. Pääosalla vuokralla asuvista ei ole sellaisia tuloja että on rahaa maksaa vuokrat itse. Yhteiskunnassa eli veronmaksajien rahoista ne otetaan. Yhteiskunnalta kerätyt varat valuvat tulonsiirtoa sijoittajien laariin.


    • Palstapoliisi_
      • ihmenäsäviisas

        Mene näsäviisastelemaan muualle!!! Aina on näitä linkkejä jaossa joka ketjuun, kyllästyttää jo.

        Tässä on kyseessä Kuopion Lumon vuokrataso.


      • fggdg

        Kukahan muiluttaisi tuon palstapoliisi-häirikön vaikka pohjoisnavalle.


      • Tekemisen_puutettako_lie

        Eiköhän kuule sovita porukalla, että tästä lähtien ilmiannetaan joka kerta nuo hänen vähä-älyiset kommenttinsa, niin eiköhän jossain vaiheessa lopu tuo trollaaminen ja muu jatkuva spämmäys.


    • eiolebotti

      VVO-yhtymä Oyj on nyt Koijaamo.

      Kojamo Oyj:n suurimmat omistajat 31.12.2016 ovat Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen (18,08 %), Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma (16,98 %), Metallityöväen Liitto ry (9,70%), Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL ry (8,73 %), Rakennusliitto ry (8,31 %) Loput Kojamosta omistavat muut ammattiliitot sekä säätiöt, rahastot ja kaupungit.

      Kojamon liikevaihto vuonna 2016 oli 351,5 miljoonaa euroa ja tulos ennen veroja 289,7 miljoonaa euroa. Taseen loppusumma oli vuoden 2016 lopussa 4,6 miljardia euroa.

      Kojamon vuokrattavien asuntojen ja vuokratalokohteissa sijaitsevien liiketilojen käypä arvo tilinpäätöshetkellä 31.12.2016 oli 4 298,9 miljoonaa euroa[8].

      Miettikääpä sitä.

      • copy_paste

        Ihanko wikipediasta kopiot tuon?


      • bottiedelleen

        Oho, nyt on kovan luokan sherlock langassa.


      • kohtuuttomia.vuokria

        Koijarit on keskenään sopineet että nyt kynitään vuokralaisilta viimeisetkin rahat pois ennenkuin talo on remonttikunnossa jolloin koko paska sitten myydään sellaisenaan pois tai puretaan. Tilalle hankitaan tai rakennetaan uusi talo ja yllättäen vuokrat nousevat vielä entisestäänkin...
        Onkohan Suomen koko 100 vuotisen historian aikana tapahtunut sellaista että vuokrat tai asumisen hintataso yleensä laskisi...

        Uutisointikin vuokrien kohtuuttomista korotuksista on lepsua ja hampaatonta, todetaan vaan asia ja that's it. Missä on kritiikki ja vaihtoehdot? Ettei vain mediakin olisi vuokranantajien talutusnuorassa kuin pässit...


    • Hyvää_päivää

      Miten Lumo-asuntojen vuokrat muilla paikkakunnilla?

      Espoo, Heinola, Helsinki, Hollola, Hyvinkää, Hämeenlinna, Jyväskylä, Järvenpää,
      Kajaani, Kauniainen, Kerava, Kirkkonummi, Kotka, Kouvola, Lahti, Lappeenranta,
      Mikkeli, Mäntsälä, Nokia, Nurmijärvi, Oulu, Pirkkala, Pori, Porvoo, Rauma,Riihimäki,
      Rovaniemi, Salo, Siilinjärvi, Tampere, Turku, Tuusula, Vantaa. jne

      Tuossa saa kuvan, että Kuopiossa kovat muilla paikkakunnilla varmaan halvat?

    • Asumistuki

      Rahaa saa taikaseinästä ja kela maksaa vuokran.

      "Yleistä asumistukea voidaan maksaa pienituloiselle ruokakunnalle asumismenojen helpottamiseksi."

      • Sijoittajatlypsää

        Näinhän se menee. Kela maksaa vuokran ja asuntosijoittaja kiittää hymyillen. Pienituloinen on tässä välissä vain pelkkä pelinappula, kun valtion rahaa siirretään avokätisesti suoraan asuntosijoittajien pankkitileille. Jokuhan voisi tästä tilanteesta viisastella, että muuttakaa halvempiin. Mutta kun sellaisia vaihtoehtoja ei vaan yleensä yksinkertaisesti ole edes olemassa.


    • Vuokrallla

      Lumon ainoa valttikortti on pieni takuumaksu, mutta se kostautuu kyllä korkeina vuokrina, jos yhtään pitempään yhtiön asunnossa asuu.
      Business is business...

    • Skupiorr

      Kovat on vuokrat, kuopiossa asuntojen hinnoissa kuplan tuntua. Hinnat alkaneet laskea ja myyntiajat pidentyneet keskustassa.

    • koijaamo

      Järjettömät hinnat, jos olisin työssäkäyvä, niin ei olisi varaa asua Kojamon kämpässä. Paska varustetasokin näissä. En voi suositella.

    • Lumo on VVO:n/Koijaamon brändi.

      Tuohan tekee vain 15,2€ neliö. Muuta vaikka Pappilanmäelle johon VVO rakensi 2010 ARA-asuntoja pienituloisille. Neliövuokra 16,8€ tässä minun kämpässä.

      Varustetasoa löytyy vaikka millä mitalla eli on katto ja seinät.

      Kylpyhuoneessa muovimatto ja ei lattilämmitystä. Liesikuvussa vain valo eli ei ilmanvaihdon sääntöä. Mitään rasvaisempaa ei viitsi paistaa kun keittiön lattia muuttuu rasvasta liukkaaksi. Keskitetty ilmanvaihtokone katolla joka vinkuu asuntoon asti.

      • Tästä jäi kertomatta että nuo asunnothan myytiin välittömästi kun hallitus päätti 2015 rajoittaa ARA-asunnoista saatavia voittoja M2-asunnoille. Kuin viimeisenä v*ttuiluna pari viikkoa ennen kaupan julkistamista tuli VVO:n viimeinen vuokrankorotus eli 20€ lisää. M2-asunnot tietenkin piti tämän vuokran voimassa ja sanoi että ei voi tehdä mitään.


      • koijattu

        Älä välitä täällä naapurikylässä Siilinjärvellä kasurilantiellä neliöhinta 30 neliön asunto 19,25 € neliölle,näin koijari koijjaa.


    • Kooma

      Kerrostalomme myytiin just Lumolle ja firma piti ihan asukastilaisuuden viineritarjoiluineen. Sliipattu jäbä lässytti mitä kaikkee kivaa Lumo vuokranantajana asukkaille tarjoaa. Kuten rahaa asukastoimintaan, ratkiriemukkaita retkiä ja ihanaista yhdessätekemisen meininkiä. Remonttimaalitkin saa koto-ovelle halutessaan. Se nyt on sama ku joku sanois: "saat tulla ilmaseks peseen mun Mersun".
      Tilaisuudessa puhuttiin kaikesta muusta paitsi vuokrankorotuksista. Ne tuli sit postissa.
      Vanha vuokra: 705 euroa
      Uusi ehdotus: 982 euroa
      Mitäs tuumaatte? No, eihän me tuota hyväksytä. Lumo saa pitää lumoavat asuntonsa. Kai tuollakin hinnalla joku sen vuokraa. Jos ei muut, niin Kela. Tylyintä tässä on se, että Lumon omistavat suurelta osin suomalaiset eläkevakuutusyhtiöt ja ammattiliitot. Tekis mieli sanoo enemmänkin, mutta ei viitti. PRKL!

    • Anonyymi

      Näin Tamperelaisen silmin ja Helsingissä asuneena luulin nähneeni jo kovat ryöstöhinnat. Mutta ei. Miten ihmeessä kuopiossa voi olla niin kallista. Pieniä 45n kaksioita 850e plus 30e vesi henkilöä kohden. Sekä paljon sähkölämmitteisiä taloja. Wtf?

      • Anonyymi

        Tyhmiä on helppo huijata... Ei se joka pyytää vaan se joka maksaa...Kukaan täysijärkinen maksa vuosikausia tuollaisia vuokria mitä Kuopiossa on ihan yleinen taso.
        Ps. pari omistuskämppää löytyy Kuopiosta ja molemmissa vuokralaiset "ylihintaan". :D


      • Anonyymi

        Meillä 700€ kaksio sisältää veden. Ei paha. Lähellä keskustassa.


    • Anonyymi

      Olen muuttanut kämpästä toiseen tällä vuosituhannella muutaman kerran ja aina ei ole asunnonvaihto mennyt nappiin.

      Taas pitäisi muuttaa mutta välttää virheet. Kertokaa tietämättömälle, mihin paikkoihin ei ainakaan kannata mennä vuokralle?

      • Anonyymi

        No ei ainakaan Lumolle. Riippuu vähän missä asuu. Pk-seudulla kaikki maksaa helvtisti, mutta on olemassa mukaviakin vuokranantajia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No ei ainakaan Lumolle. Riippuu vähän missä asuu. Pk-seudulla kaikki maksaa helvtisti, mutta on olemassa mukaviakin vuokranantajia.

        Kyllä Hesassa saa 800€ kaksioita,se ei ole paljon enempää kuin Kuopiossa.


    • Anonyymi

      No miks kukaan menisi niihin. Meillä sisältyy vesi vuokraan. Ei ole Lumon.

    • Anonyymi

      Yksityiset ja yritykset ovat kaikkein epäluotettavimpia vuokranantajia, houkutellaan asukas ansaan halvalla aloitusvuokralla, jo heti ruetaan kusettamaan että vuokrasopimus on vähintään vuoden mittainen, kuukauden kuluttua vuokraa korotetaan jollain tekosyyllä hulppeasti yli inflaation etkä pääse sitä pakoon, koska sopimus oli vähintään vuodeksi... saatana mitä rikollista kusetusta!!

      • Anonyymi

        Köyhät asumaan mustalaisten ja somalien kanssa kaupungin ja muihin Ara-tuki kämppiin. Siinä sinunkin tulevaisuus.


    • Anonyymi

      Mielellään rivitaloja, olisi taas kiva päästä uuteen asuntoon ensimmäiseksi asukkaaksi.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      42
      7065
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3968
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      47
      3401
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      41
      2968
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2746
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2238
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2206
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2173
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2127
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      40
      2088
    Aihe