siinä kaksi yhtä ääliömäistä hanketta. Onneksi olympiahanke kaatui mutta ratikka jäi elämään. Voi tätä surkeutta, molemmat yhtä syvältä.
Minä luulen ja olen suorastaan varma, että moni ratikkaa kannattanut valtuutettukin jo katuu mielessään kun näkee miten koko kaupunki raiskataan ja rahaa palaa mielettömät määrät velkaisessa kaupungissa.
Minä luulen ja olen suorastaan varma, että moni ratikkaa kannattanut valtuutettukin jo katuu mielessään kun näkee miten koko kaupunki raiskataan ja rahaa palaa mielettömät määrät velkaisessa kaupungissa.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Vai raiskataan. Se on kuule niin, että taloakaan ei voi rakentaa kaivamatta ensin kuoppaa. Jos se on jonkun mielestä raiskaamista niin voi voi.
Valmiiksi rakennetun kaupungin repiminen uudestaan auki on kuin poraisi per....
Vain kuoleva kaupunki on valmiiksi rakennettu.
No senkö takia se ratikka rakennetaan, että saa kaivaa kuoppia katuihin?
----http://tuomas.salste.net/suku/nimi/nevalainen.html---
Ei kukaan OK-tontillaankaan koko aikaa kaiva. Eikä kaivella rivitaloilla eikä kerrostaloillakaan. Kyllä siistiä valmista on kivempi katsella kuin monttuja, kasoja, verkkoaitoja, kiertoteitä .......
En tiedä millaisessa paikassa sinä asut jos teillä koko ajan kaivetaan pihoja ja pihateitä.
Ei sitä koskaan tiedä. Onhan tuolla maaseudulla näitä maataloja, joiden pihalla on jonkinlaista remppaa odottavaa autonrähjää, tavarat hujanhajan, soratie kuoppia täynnä ja navetan siipi kesken, suojamuovit vain heiluvat orpoina talven tuulissa.
Talon isännällä liian montaa rautaa tulessa, joten lopulta jää kaikki kesken/tekemättä. Tampereella lienee sama kohtalo, kun tunnelikin paljastui lopulta keskeneräiseksi ja ratikkaakaan ei voitu laskea liikkeelle ilman Hämeensillan uusimista. Rahatkin Tampere-rukalta lopussa, kuten olemme saaneet lukea. Pitää oikein konsulttiapua hakea, jotta saadaan holtiton rahankäyttö kuriin, mutta minkäs teet, jos on ehditty laittamaan buukstaavit ties moneenko paperiin.
Sinnikäästi yritetään kutsua tuota rahankäyttöä vielä investoinniksi :D
Pomo Paavola lupasi aikanaan, ettei talviolympialaisia varten tarvita rakentaa mitään sellaista mitä tänne ei muutenkin tulla rakentamaan. Kertoisiko joku missä Paavolan rakennuttamat hyppyrimäet nyt ovat kun en niitä itse löydä.
Toisaalta tuntuu pahalta, kun vaan arvostellaan ja mälvätään Tampereen olympia historiaa. Vaikka Tampere kuuluu niiden harvaluikuisten kaupunkien kunniakkaaseen joukkoon, jotka ovat saaneet olla mukana olympialaisten osa kisajärjestäjinä.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Jalkapallo_kesäolympialaisissa_1952
Ja aivan samoin kuin Tampere tulee jälleen kerran olemaan maailman urheilevan nuorison kokoontumispaikkana ja kansainvälisen huomion keskipisteenä, kun uudenlainen palvelukonsepti Kannen ja Areenan myötä mahdollistaa uuden ajan moderneimmat ja tehokkaimmat jääkiekon mm- kisat ja niiden järjestämisen.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Jääkiekon_maailmanmestaruuskilpailut_2022
Samalla ihmetyttää myös se, kuinka vähän jotkut tuntuvat arvostavan sitä, kunniakasta Tampere historiaa, joka esti paikallisten ollessa mukana alueen viikinkivalloituksetkin.
http://kanaler.arnholm.nu/suomi/finland/vikingarf.html
Ja kävi mm. aikanaan osana jäämien joukoissa ruotsien kanssa tuulispäiden lailla kohden mm. Laatokanlinnan kaupunkia.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Novgorodin_ja_jäämien_sodat
Kunnes aika oli lopulta kypsä sille, että Ruotsin suurmestari kuningas, näki Tampereesta mahdollisuuden perustaa sen valonkaupungin, jossa Hämeessä sijaitsevien takamaiden synkän kosken varrella oleva kansa, saisi vihdoin nähdä valon.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Tampereen_historia#Kaupungin_perustaminen
On totta, että nyt valitut uuden ajan linjat kaupungin kehittämiseksi ovat hyvät, Ja ne juontavat juurensa aikain varhaiseenkin historiaan. Niihin on myös jokaisen helppoa yhtyä. Ja niiden kautta Tampere astuu, taas jälleen kerran yhden askeleen lähemmäksi, sitä kansainvälistä tarkoitusta ja tavoitetta kohden, joka sillä on täytettävänään valon kaupunkina varjojen maailmassa.
En ole ennemmin tajunnut mutta sinähän olet oikea ironian syväkairaaja. Tämä voittaa jo saksalaisen huumorin.
Järkipäätös onkin kuivan ironian väärinymmärretty koomikko.