Meinasin lentää persiilleni kun katsoin nykyistä lähiseutu3 kuukausilipun hintaa: 223,60 euroa. Ymmärsin että lippujen piti halventua HSL liittymisen myötä. Hintahan on aivan järjetön.
HSL liityminen 2018
15
624
Vastaukset
- BulttiBoiss
Lipunhintoihin sisältyy.Länsimetro.Raidejokeri.Kruununvuoren siltahanke.Pisararata.
Keskustatunneli.Kehärata.Että halpaa vai mitä:D:D- Seutusälli
Seutulipun ostavat osallistuvat noiden uusien raideyhteyksien rahoittamiseen. vaikka ne palvelevat heitä aika vähän. Uusiin maksuvyöhykkeisiin siirtymisen jälkeen länsi-espoolaiset ja itä-vantaalaisiet joutuvat vieläkin härskemmin Helsingin raidehankkeiden maksajiksi, kun ABC-lippu tulee maksamaan 80 % enemmän kuin AB-lippu. ABC-lippu tarvitaan esim matkaan Tikkurilasta tai Espoon keskustasta A-vyöhykkeelle eli "Helsingin keskusta-vyöhykkeelle" matkustettaessa. AB-lippu tarvitaan esim Matinkylästä tai Vuosaaresta A-vyöhykkeelle matkustettaessa.
- siinäonkuluja
Ja lisäksi siinä on tuhansien paperinpyörittäjien palkat, sekä osa kunnan/kaupungin johtajien ryyppyreissujen kuluista, ja lisäksi lipun hinnoilla kerätään kahvirahaa sihteeritypyköiden pikkujouluun.
- luxloo
Henkilöautoliikenne ei vähene ja omalla autolla halvimmalle vyöhykkeelle .
- Tiia190395
Miten kun asun Keravalla nii päteekö noi hinnat myös täällä??
- v943
Kyllä se lähiseutu3-lippu on sitten 2018 alusta lähtien 158,40 euroa tuusulalaisillekin. 223,60 on tänhetkinen hinta, koska ei kuulu vielä HSL-alueeseen.
- Hinnat
Henkilökohtainen kausilippu lähiseutu 3 alueelle maksaa 158,40 euroa niin tuusulalaisille kuin muillekin HSL:n alueella asuville.
Yleiskausilippu lähiseutu 3 alueelle maksaa 223,60 euroa.
Yleensä käytetään henkilökohtaista lippua, jos matkustetaan säännöllisesti. Tietoa löytyy HSL:n sivuilta. - Ws58
Matkakustannukset (tuusula-espoo) pienenevät 130e/kk. Metron ansiosta työmatka nopeutui 15min. Ei juuri järkeä käyttää autoa kun julkisilla 45min lukuaikaa ja 4000 askelta kaupan päälle...
- Kuljettajanne
AKT ja Autoliikenteen Työnantajaliitto ovat sopineet, ettei Tuusulan liikenteestä tarvitse maksaa linja-autonkuljettajille asianmukaista palkkaa, vaan useamman sadan euron verran kuukaudessa pienempää palkkaa... Toivottavasti näkyy edes lipunhinnoissa.
- hösselis
Nyt tulee enemmän käytettyä julkista kun jatkoyhteys sisältyy hintaan. Hyvä homma. Toivotaan että näin olisi myös jatkossa. Tarkoitan sitä, että lipun hinnat eivät radikaalisti nouse ja lopeteta kaikkia suoria yhteyksiä Helsinkiin.
- Kuljettajanne
Lippujen hinnat tuskin nousee, kun maanantaina taas madalletaan joidenkin kuljettajien palkkoja.
- V.Itutuksen-määrä
Mulla menee kuukaudessa 500,00 euroa työmatkoihin entisen 160,00 €:n sijasta, oli lippu sitten minkälainen tahansa kun Berneri lopetti seisakkeen ja autolla on pakko mennä. Jos ostan uuden vaikkapa 35,000 euron auton, matkakustannukset hipovat jo vuorineuvoksen liksoja ainakin ensimmäiset pari vuotta.
Ainoa vain, että palkka pysyy samana vuodesta toiseen ja hinnat senkun nousee....- onvaihtoehtoja
Etkö voi ajaa autolla vain lähimmälle asemalle? Ei siihen välttämättä edes tarvita kuin polkupyörä. Kymmeniä tuhansia autoon on vain rikkaiden huvia.
- HLS
Jos asuu kaukana niin matkakulut ovat isommat. Pitäisikö muka hesalaisten osallistua lipunhinnassaan sinun matkakuluihisi?
- Veronpalautuksenjuhlaa
Toisaalta eihän sillä varmaankaan ole väliä, maksoi sitten töihin meno tonnin tai kymmenen vuodessa, sillä kaiken saa verovähennyksiin ja köyhäkin pääsee rikastumaan :-/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.693804Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j883179Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1002441Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.151659Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m701418- 981290
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä471229- 501031
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11031Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä561030