Korvaako matka- vai kotivakuutus?

JuhaniTTTTT

Hei,

oltiin siis laittelemassa kaverin mökkiä talvi kuntoon ja käytiin vielä vähän kokeilemassa perämoottoria ennen, kuin nostettiin vene pukeille. Kurotin veneen perästä äyskäriä ja ja takin taskusta tippui puhelin suoraan järveen. Kyllä muutoin sapetti. En edes muistanut, että emäntä oli meille ottanut jatkuvasti voimassa olevat matkavakuutukset, tai taitaa olla siis voimassa, kun on 50km päässä kotoa. Meillä on myös kotivakuutus ja mietin, että eikös tämä matkavakuutuksen piikkiin mene? Kotivakuutuksessa, kun on tuo 150€ oma vastuu niin on se vähän kenkkumaista saada 800€ puhelimesta korvausta 650€. Melkein uusi kapula kyseessä kuitenkin.

Olisin kiitollinen jos joku voisi auttaa ja kertoa mitenkä tämä asia menee? :)

t. Juhani T.

3

326

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • erttyu
    • ota_selvää

      Olet snadisti pihalla. Se sinun "matkavakuutuksesi" on todellisuudessa MATKUSTAJAvakuutus. Jos lyöt kirveella jalkaasi siellä kaverin mökillä, niin vakuutus korvaa hoidon. Tai jos saat siellä vaikka sydänkohtauksen tai jonkin hoitoa vaativan sairauden. "Matkavakuutus" ei ole MATKATAVARAvakuutus.

      Tavaravakuutuksena sinulla on kotivakuutus, joka korvaa kodin irtaimiston vahinkoja. Siinä on yleensä "poissa-ehto", joka tarkoittaa tilapäisesti kodista poissa olevaa irtaimistoa, eli juuri tuota sinun tapaustasi. Korvaukset menevät kotivakuutuksesi ehtojen mukaan. Sillä, onko se sinusta kivaa tai "kenkkumaista", ei tietenkään ole mitään merkitystä.

      Nämä asiat selviävät parhaiten omasta vakuutusyhtiöstä, ei nettipalstoilta.

      • RMA06

        Matkavakuutukseen voi sisältyä, ja yleensä sisältyykin, sekä matkustajavakuutus että matkatavaravakuutus. Se riippuu siitä, mitä osia matkavakuutukseen on vakuutusta tehtäessä otettu. Matkatavaravakuutuksesta kuvattu vahinko voidaan korvata, riippuu vakuutusehdoista ja vakuutusyhtiön tulkintalinjasta. Esim. pitävätkö järveen pudonnutta kännykkää "kadonneena".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      133
      1627
    2. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      144
      851
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      224
      828
    4. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      35
      755
    5. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      73
      737
    6. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      727
    7. 52
      682
    8. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      63
      608
    9. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      80
      598
    10. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      561
    Aihe