Hei,
oltiin siis laittelemassa kaverin mökkiä talvi kuntoon ja käytiin vielä vähän kokeilemassa perämoottoria ennen, kuin nostettiin vene pukeille. Kurotin veneen perästä äyskäriä ja ja takin taskusta tippui puhelin suoraan järveen. Kyllä muutoin sapetti. En edes muistanut, että emäntä oli meille ottanut jatkuvasti voimassa olevat matkavakuutukset, tai taitaa olla siis voimassa, kun on 50km päässä kotoa. Meillä on myös kotivakuutus ja mietin, että eikös tämä matkavakuutuksen piikkiin mene? Kotivakuutuksessa, kun on tuo 150€ oma vastuu niin on se vähän kenkkumaista saada 800€ puhelimesta korvausta 650€. Melkein uusi kapula kyseessä kuitenkin.
Olisin kiitollinen jos joku voisi auttaa ja kertoa mitenkä tämä asia menee? :)
t. Juhani T.
Korvaako matka- vai kotivakuutus?
3
316
Vastaukset
- erttyu
Näin puhelin korjataan https://www.itapsa.com/iphone-huolto/kosteusvauriot/
- ota_selvää
Olet snadisti pihalla. Se sinun "matkavakuutuksesi" on todellisuudessa MATKUSTAJAvakuutus. Jos lyöt kirveella jalkaasi siellä kaverin mökillä, niin vakuutus korvaa hoidon. Tai jos saat siellä vaikka sydänkohtauksen tai jonkin hoitoa vaativan sairauden. "Matkavakuutus" ei ole MATKATAVARAvakuutus.
Tavaravakuutuksena sinulla on kotivakuutus, joka korvaa kodin irtaimiston vahinkoja. Siinä on yleensä "poissa-ehto", joka tarkoittaa tilapäisesti kodista poissa olevaa irtaimistoa, eli juuri tuota sinun tapaustasi. Korvaukset menevät kotivakuutuksesi ehtojen mukaan. Sillä, onko se sinusta kivaa tai "kenkkumaista", ei tietenkään ole mitään merkitystä.
Nämä asiat selviävät parhaiten omasta vakuutusyhtiöstä, ei nettipalstoilta.- RMA06
Matkavakuutukseen voi sisältyä, ja yleensä sisältyykin, sekä matkustajavakuutus että matkatavaravakuutus. Se riippuu siitä, mitä osia matkavakuutukseen on vakuutusta tehtäessä otettu. Matkatavaravakuutuksesta kuvattu vahinko voidaan korvata, riippuu vakuutusehdoista ja vakuutusyhtiön tulkintalinjasta. Esim. pitävätkö järveen pudonnutta kännykkää "kadonneena".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1492023Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3051727- 931557
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001210Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois781193- 671150
- 251061
- 481007
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73956- 45937