Eikö olisi parempi vr:llä laittaa raideliikenteessä vetävän yksikön väriksi punainen ja vielä siniset vilkkuvalot katolle, eihän tuollaista vekotinta näe lumituiskussa saatikka paremmalla ilmallakaan.
Veturin väri
5
257
Vastaukset
- SteveWonder
Optikkoliike tai opaskoira!? Veturissa kolme halogeenia edessä,varmasti näkyy!!!
- sokeaeiajaautoa
Niin, ihmisen silmien ja aivojen havannointikyky on vuosituhansien saatossa erikoistunut liikkeen- ja kasvojen tunnistukseen, ei niinkään kiinteän "halogeenivalon" näkemiseen takaviistosta väsyneenä lumisateen seasta pellin läpi aamuhämärässä.
Oliko armeija-aikana mielestäsi KUUDEN TUNNIN "niinkutsuttu lepo" riittävä, kun vieressä sata äijää ryynää yöharjoitusta...?
- kjsdhkjadshfkdajhfjdakf
Otapa huomioon miten tasoristeykseen oli näkyvyys juna tuli mutkan takaa oikealta, onko tasoristeyskin ihan p paikassa vai nokkelana ajattelit että halogeenit näkyy, eivät näy ja jos kerkiäisi nähdäkin, niin varmasti olisi jo auto keskellä raidetta eikä kerkiä peruuttaa onhan ne junilla vauhdit sitä luokkaa, että turha tässä on kyllä kuorma-autonkuljettajaa syyttää. Perustaltaan pitäisi olla jo puolustusvoimilla kyky arvioida marssijoukkojen kulkuajat ottaa huomioon mahdolliset onnettomuusriskit, niinku tämä juna joka ilmeisesti harvakseltaan kulkee. Ennakointia ja ennakointia joka taholta olisi tarpeen vissiin.
- kajdhkjdfghdfjhdjghfsjad
Onnettomuustutkijat tekivät oikean päätöksen. Antoivat suosituksia puolustusvoimille, toki olisi saanut VR:räkin vähän huutia saada. Veturin väri punaiseksi, on helpompi lumisateessa nähdä ja sininen valo tämän kuuluisan halogeenivalon lisäksi, niin jopa paranee näkyvyys. Ja sitten vielä tasoristeyksistä, minkähän tähden niitä ei laiteta puomilla kiinni, silloin kun juna menee niin puomi on alhaalla jne. Ei luulisi niin kallista olevan.
- kattoisivat.vähän
ihan samaa minkävärinen veturi on jos ihmiset sokeita!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis3066663Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai505817Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1865292Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi614073Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan383338Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava53323HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok523247Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan293018Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739112242Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?
Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?381115