Eikö olisi parempi vr:llä laittaa raideliikenteessä vetävän yksikön väriksi punainen ja vielä siniset vilkkuvalot katolle, eihän tuollaista vekotinta näe lumituiskussa saatikka paremmalla ilmallakaan.
Veturin väri
5
312
Vastaukset
- SteveWonder
Optikkoliike tai opaskoira!? Veturissa kolme halogeenia edessä,varmasti näkyy!!!
- sokeaeiajaautoa
Niin, ihmisen silmien ja aivojen havannointikyky on vuosituhansien saatossa erikoistunut liikkeen- ja kasvojen tunnistukseen, ei niinkään kiinteän "halogeenivalon" näkemiseen takaviistosta väsyneenä lumisateen seasta pellin läpi aamuhämärässä.
Oliko armeija-aikana mielestäsi KUUDEN TUNNIN "niinkutsuttu lepo" riittävä, kun vieressä sata äijää ryynää yöharjoitusta...?
- kjsdhkjadshfkdajhfjdakf
Otapa huomioon miten tasoristeykseen oli näkyvyys juna tuli mutkan takaa oikealta, onko tasoristeyskin ihan p paikassa vai nokkelana ajattelit että halogeenit näkyy, eivät näy ja jos kerkiäisi nähdäkin, niin varmasti olisi jo auto keskellä raidetta eikä kerkiä peruuttaa onhan ne junilla vauhdit sitä luokkaa, että turha tässä on kyllä kuorma-autonkuljettajaa syyttää. Perustaltaan pitäisi olla jo puolustusvoimilla kyky arvioida marssijoukkojen kulkuajat ottaa huomioon mahdolliset onnettomuusriskit, niinku tämä juna joka ilmeisesti harvakseltaan kulkee. Ennakointia ja ennakointia joka taholta olisi tarpeen vissiin.
- kajdhkjdfghdfjhdjghfsjad
Onnettomuustutkijat tekivät oikean päätöksen. Antoivat suosituksia puolustusvoimille, toki olisi saanut VR:räkin vähän huutia saada. Veturin väri punaiseksi, on helpompi lumisateessa nähdä ja sininen valo tämän kuuluisan halogeenivalon lisäksi, niin jopa paranee näkyvyys. Ja sitten vielä tasoristeyksistä, minkähän tähden niitä ei laiteta puomilla kiinni, silloin kun juna menee niin puomi on alhaalla jne. Ei luulisi niin kallista olevan.
- kattoisivat.vähän
ihan samaa minkävärinen veturi on jos ihmiset sokeita!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1364726Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2504361Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat273930Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,73744Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1813429Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis783143Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos813069Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2222725Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1342700- 522391