Veturin väri

kjsdhkjadshfkdajhfjdakf

Eikö olisi parempi vr:llä laittaa raideliikenteessä vetävän yksikön väriksi punainen ja vielä siniset vilkkuvalot katolle, eihän tuollaista vekotinta näe lumituiskussa saatikka paremmalla ilmallakaan.

5

359

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SteveWonder

      Optikkoliike tai opaskoira!? Veturissa kolme halogeenia edessä,varmasti näkyy!!!

      • sokeaeiajaautoa

        Niin, ihmisen silmien ja aivojen havannointikyky on vuosituhansien saatossa erikoistunut liikkeen- ja kasvojen tunnistukseen, ei niinkään kiinteän "halogeenivalon" näkemiseen takaviistosta väsyneenä lumisateen seasta pellin läpi aamuhämärässä.

        Oliko armeija-aikana mielestäsi KUUDEN TUNNIN "niinkutsuttu lepo" riittävä, kun vieressä sata äijää ryynää yöharjoitusta...?


    • kjsdhkjadshfkdajhfjdakf

      Otapa huomioon miten tasoristeykseen oli näkyvyys juna tuli mutkan takaa oikealta, onko tasoristeyskin ihan p paikassa vai nokkelana ajattelit että halogeenit näkyy, eivät näy ja jos kerkiäisi nähdäkin, niin varmasti olisi jo auto keskellä raidetta eikä kerkiä peruuttaa onhan ne junilla vauhdit sitä luokkaa, että turha tässä on kyllä kuorma-autonkuljettajaa syyttää. Perustaltaan pitäisi olla jo puolustusvoimilla kyky arvioida marssijoukkojen kulkuajat ottaa huomioon mahdolliset onnettomuusriskit, niinku tämä juna joka ilmeisesti harvakseltaan kulkee. Ennakointia ja ennakointia joka taholta olisi tarpeen vissiin.

    • kajdhkjdfghdfjhdjghfsjad

      Onnettomuustutkijat tekivät oikean päätöksen. Antoivat suosituksia puolustusvoimille, toki olisi saanut VR:räkin vähän huutia saada. Veturin väri punaiseksi, on helpompi lumisateessa nähdä ja sininen valo tämän kuuluisan halogeenivalon lisäksi, niin jopa paranee näkyvyys. Ja sitten vielä tasoristeyksistä, minkähän tähden niitä ei laiteta puomilla kiinni, silloin kun juna menee niin puomi on alhaalla jne. Ei luulisi niin kallista olevan.

    • kattoisivat.vähän

      ihan samaa minkävärinen veturi on jos ihmiset sokeita!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      413
      1711
    2. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      293
      1142
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      86
      965
    4. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      936
    5. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      55
      858
    6. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      40
      809
    7. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      75
      797
    8. 60
      790
    9. 62
      773
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      65
      756
    Aihe