Mistähän on kyse

Huolestunut_äiti

Hei,
11- vuotiaalla pojallani on ollut kohta kaksi kuukautta nielurisat ja nielun ympäristö / kurkun sisäosat pahasti turvoksissa ja kipeänä. Lääkärissä on käyty jo neljä kertaa.
Kolmannella lääkärikäynnillä ensimmäisen kuukauden aikana todettiin angiina ja se hoidettiin antibiooteilla pois mutta nielu ei ole parantunut ja nyt syljen mukana tulee toistuvasti verta.

Kävimme lääkärissä viimeksi viime lauantaina asiasta jolloin tarkastettiin ettei kyseessä ole uusinut streptokokki. Tulokset olivat kuitenkin siltä osin negatiiviset. Emme päässeet lääkärille, vain hoitaja katsoi kurkkuun ja totesi että on tosiaan hyvin turvonnut ja ärtynyt.
Lapsella ei ole kuumetta eikä muita oireita, kuin kurkkukipua ja yskää turvotuksen lisäksi ja nyt tämä verinen sylki.

Lähdemmekö asiasta nyt viidennen kerran lääkäriin vai mitä ihmettä teen kun kurkku ei parane.voisiko kyseessä olla nielutulehdus?
Huoli on kova, kun tila ei parane. Onko kellään mitään ideoita tai kokemusta mistä voisi olla kyse .
Lääkäristä ei saa kuin neuvoja syödä kipuihin särkylääkettä ja odotta paranemista. Kauankohan pitäisi odottaa? Siihen astiko että tilanne pahenee! ?

Nielutulehdus kuitenkin jos siitä on kyse voi muuttua akuutiksi nopeasti ja vaatii silloin välitöntä sairaalahoitoa, sillä se voi aiheuttaa tulehdustilan esim. sydämeen.
, mutta kun diagnoosia ei ole. Ja tämä huoli on raastavaa.

Pitänee mennä yksityiselle jos haluaa että asia tutkitaan ja otetaan tosissaan 😢

Ja juu, ei tarvitse sitten naputtaa siitä että mitä täältä kyselen enkä lääkäriltä, kun lääkäriin ei pääse , puhelinneuvontaan ei pääse edes jonottamalla läpi ja päivystyksessä saisi jonottaa vähintään kuusi tuntia viikonlopun vuoksi. Yksityiseen ei ole varaa.
laitoin kuitenkin netin kautta viestiä vielä sairaanhoitajalle, mutta vastauksessa voi kestää 24 h.

1

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huolestunut_äiti

      Vastausta ei sairaanhoitajalta sähköpostiin koskaan saapunut ja pojan tila paheni nyt akuutiksi. Kuumetta on jo 38,5 ja lapsi oksentaa vaaleanpunaista oksennusta.
      päivystyksestä , johon soitin käskettiin vain syödä särkylääkettä alentamaan kuumetta ja tarkkailemaan tilannetta.. :(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      130
      3877
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      8
      3239
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      33
      2877
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2772
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      133
      2461
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      49
      2068
    7. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      90
      1255
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      61
      1245
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1129
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      78
      1129
    Aihe