Elokuvaan on lisäilty kohtia joita ei ole Linnan missään kirjassa. Esim. venäläinen Vera niminen nainen kysyy suomalaissotilailta Äänislinnassa miksi tulitte tänne.
Ei kirjassa sellaista ole. Eikä suomalaisten vangiksi ottamaa venäläistä nais tarkka-ampujaa jota suomalaissotilaat muka kiduttaa.
Lisäyksillä selvästi kosiskellaan vasemmistolaisia kriitikoita.
Louhimiehen Tuntematon on huono
46
1796
Vastaukset
- r6uyhwretg
Louhimies on lisäyksillä halunnut varmistaa hyvät arvostelut.
- cls91f6g3n2v
Eri asia sitten onkin antaako tavallinen suomalainen katsoja hyvää palautetta.
- 68yyyyyyyyu
Kuten Linnakin halusi kirjalleen hyvät arvostelut pilkatessaan siinä Lottia.
- vaakunaritarihuoneella
Elokuva on elokuva! Moniko elokuva on 1:1 kirjan kanssa? Linnan kirjoittamat kirjat sivuavat historiaa, mutta ovat kuitenkin romaaneja. Neljäs Tuntematon sotilas elokuva on varmasti taas erilainen tulkinta Linnan romaaneista. Mielenkiintoisin tulkinta voisi olla, jos seuraava Tuntematon sotilas elokuva tehtäisiin Keniassa.
Mielestäni muutama vuosi sitten paljon kohua aiheuttanut Mannerheim elokuva, joka tehtiin Keniassa, oli todella loistava idea.
Menen huomenna katsomaan tämän uuden Tuntematon sotilas elokuvan, nähtäväksi jää, että petynkö. Odotukset ovat kuitenkin korkealla! - ryewrw
Edvin Laineen versio on paras. Siinä ei jälkiviisastella . Suomen sodanjohto tottakai pyrki tekemään parhaansa niillä tiedoilla mitä heillä silloin oli käytössä.
Nyt tiedämme enemmän mutta se on jälkiviisautta. - stalinin.biologiset
Eikö nitä kiduttaessa eli naidessa saanut yleensä tippurin.
- 56uy5rtg
Laineen elokuvassa on paljon suoranaista kreisihuumoria mikä on mielestäni oikea tapa olla sodanvastainen.
Pieni maa joutui sellaiseen kurimukseen kun kaksi hullua diktaattoria sopi salaa Euroopan jaosta sulle mulle tyyliin.
Huluahan sellainen sota on. Pitäisi tehdä joka vuosi yksi uusi TS versio, tai mieluummin kymmenen.
Ja sitten järjestettäisiin jokavuotinen kilpailu vuoden parhaasta TS:sta.
Voittaja julkistettaisiin itsenäisyyspäivänä erityisessä gaalassa, palkinnoksi Rokkaa esittävä rautainen TS-patsas, tehty sulatetusta sotaromusta.- joosepix
eikö nämä täysin päättömät suomaa sodat ilman mitään järjellistä syytä pitäisi jo jättää sinne vessanpönttöön , katsellaan mielummin netistä todellista sotaa luonto vastaa maapallo jossa tuntuu jokaisessa maassa olevan tolkuton tulva tai monsuunisade , jossa infraa tuhoutuu nanosekunnin vauhdilla, lehdistö täällä jauhaa markkasesta ja kärkkäisestä , ym täysin mitättömistä hölynpölyistä. eipä olis entiset Joosepit suolle lompsinu jos olis ollu netit ja masiinat.
- TyhmääNalkutusta
Pai edellistä kommentoijaa voi lohduttautua tiedolla, että elokuvia tehdään maailmassa runsaasti ja yhtäkään niistä ei ole PAKKO mennä katsomaan! Rahaa säästyy kun ette mene!
- KehnotNäyttelijätkin
Sivari Hirviniemi on Hietasena uusimmassa Tuntemattomassa ja sivari Kataja on joka helvetin tv-ohjelmassa.
Tuosta listasta puuttuu kirjailija Kjell Westö. Hän kertoo sivariudestaan tuossa kirjassa:
Summan surmankorsu ja Miljoonalinnakkeen tuho, (Vakka-Suomen Suojeluskuntien Perinneyhdistys ry.)
IS kysyi tunnetuilta suomalaisilta inttimuistoja.
Viihteen monitoimimies Janne Kataja kertoo, että hän ei ole käynyt armeijaa. Hän sai vapautuksen esiintymiskammon takia.
”Armeijamuistoni rajoittuvat kutsuntoihin, siellä täytettyyn kaavakkeeseen ja kutsuun viestirykmenttiin. Siirsin inttiä opiskelujen ja töiden takia.
Lopulta menin psykiatrille ja sanoin, että minulla on esiintymiskammo.
Minun piti käydä puoli vuotta tutkimuksissa, ennen kuin sain vapautuksen. Kun sain psykologilta lapun käteeni, hän iski minulle silmää ja kysyi, että mihinkäs aikaan teillä on tänä iltana se revyyn näytös.
Hauskaa on se, että minun samalla alalla oleva, Marja Tyrninä tunnetuksi tullut ystäväni (Aku Hirviniemi), sai lausunnon saman tien. Minua tutkittiin puoli vuotta, että olenko oikeasti esiintymiskammoinen.
Olen kyllä isänmaallishenkinen ja kunnioitan sotaveteraaneja ja Suomen itsenäisyyttä. Mutta puolustusvoimien tehtävä on puolustaa rauhaa ja minun mielestäni sitä voi puolustaa muillakin keinoilla kuin osana reserviä. Esimerkiksi julkisessa työssä tärkeää on se, millaisia asenteita viljelet.”
http://www.iltasanomat.fi/viihde/art-1437351281133.html
Ikuinen häpeä tällaisille vätyksille. Vain rantaruotsalaiset kykenee pahempaan.
http://m.iltalehti.fi/viihde/2016041621427156_vi.shtml
Aku Hirviniemi näyttelee hullun papereilla sivarina Tuntemattoman Hietasena!
Minulla on hullun paperit eli minut on vapautettu armeijasta. Mutta olen c-mies eli j
http://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/201710262200487849_vd.shtml
Nämä julkkikset eivät ole käyneet Suomen armeijaa – katso mykistävä lista!
https://hymy.fi/uutiset/nama-julkkikset-eivat-ole-kayneet-suomen-armeijaa-katso-mykistava-lista/- Bror-Erik1974odin
Sinnuu näkkyy kiihdyttävän kaikki mikä ei mee siun mieleis mukkaan,eiks nii? Mutta sen sanomiseen löytyy kyllä sivistyneitäkin tapoja joita hyvin käyttäytyvä suomalaisten isän-
maallinen valtaväestö käyttää puheenparressaan. Sie taas äkäilet ja sekoilet jutuissasi. :) - SoriSiitäkin
Totta sekoilinkin.
Aku Hirviniemi ei ole edes sivari vaan ns. hullun papereilla vapautettu asepalveluksesta.
- Tätä_ei_ole_lisätty
Luehan Tuntematon sotilas hieman tarkemmin. Minulla on vain WSOY:n taskupainos vuodelta 1969, mutta sen sivulta 293 löytyy juuri mainitsemasi Veran kysymys. Se kuuluu osana pitkähköön keskusteluun Veran ja Ninan sekä Rokan, Hietasen ja Vanhalan välillä.
- - - lainaus alkaa
Vera hymyili, mutta synkkeni jälleen ja sanoi:
- Miksi tulitte? Miksi ette antaneet meidän olla rauhassa?
- - - lainaus päättyy- Juurikin-näin-se-oli
Ottaen vielä huomioon sekin, että Vera ei ole Linnan romaanin mukaan mikään venäläinen vaan nimenomaan karjalainen tyttö.
"Ylen sangie briha" (tällä nimikkeellähän Vera kiusoittelee Vanhalaa) on selvää aunuksenkarjalaa.
Monia karjalaisia elää tänä päivänäkin Petroskoissa. - Kahten-puolen-rajaa
Suomen puolella asuneet karjalaiset taistelivat kyllä rohkeasti Neuvostoliittoa vastaan, mutta vähintään yhtä rohkeasti taistelivat Venäjän puolella asuneet karjalaiset neuvostoarmeijassa Suomea vastaan:
https://www.youtube.com/watch?v=0uEaIEHLI_g
https://www.youtube.com/watch?v=yTwt06kv39c
https://www.youtube.com/watch?v=2Fq3ctcuyQM
http://tv-karelia.ru/07-02-2017-2/
(Tiedossa toki on, että monet meillä Suomessa itseään "karjalaisiksi" kutsuvat henkilöt eivät todellisuudessa osaa edes karjalan kieltä, mutta koska on sentään kysymys suomen lähimmästä sukukielestä, kohtalainen ymmärrettävyys on varmasti mahdollinen). - itä-ja-länsikarjala
"(Tiedossa toki on, että monet meillä Suomessa itseään "karjalaisiksi" kutsuvat henkilöt eivät todellisuudessa osaa edes karjalan kieltä, mutta koska on sentään kysymys suomen lähimmästä sukukielestä, kohtalainen ymmärrettävyys on varmasti mahdollinen)."
"Karjalaisuutta" ei ole kanonisoitu vain itä-karjalaisiin jotka puhuvat aunuksen kieltä. Suomen evakkojen joukossa oli 380 000 kannaksen murretta puhuvaa ihmistä joita yhtä hyvällä syyllä kuin livvin-kielisiä voi nimittää "karjalaisiksi".
Kun Ruotsi ja Novgorod jakoivat Karjalan 1323 jäi kummallekin puolelle alkuperäisiä Karjalaisia joista toiset kehittyivät kieleltään suomen ja toiset venäjän ja vepsän suuntaan.
Aina 1960-luvulle saakka livviä ja eteläkarjalaa pidettiin suomen muerteina. Vielä nykyäänkin viena on lähempänä suomea kuin livviä.
- vaakunaritarihuoneella
Kävin juuri katsomassa tuon uuden Louhimiehen ohjaaman Tuntematon sotilas elokuvan. Mielestäni paras näistä kolmesta versiosta! Todella hyvä elokuva, kannattaa ehdottomasti katsoa!
Minulle ainakin aukeni kerrasta, joillekin ehkä vasta kolmannella kerralla... - mmittari.koo
Lue kirjasi vähän tarkemmin! Veeruska on se opettajatar, johon Hietanen ensin törmää kivääri kainalossa, sitten ihastuu ja tykästyy, mutta ei kehtaa vierailla niin sivistyneen naisen luona muuten kuin Rokan ja Vanhalan seurassa, ujostelee ja punastelee... "Suhteen kliimaksi" on se, että Vera antaa Hietaselle komsomolskien rintamerkin, jonka Hietanen saa omakätisesti irroittaa hänen puserostaan ja koskea häneen kerran pikkusormellaan....
Jessus sentään, nyt vasta tajusin, miten tärkeä kohtaus se oli! Siitähän ovat suomen kieleen jääneet sanat "jokkantii" (alunperin kai Kalinka, jota Vera tanssi Vanhalan levysoittimen tahdissa) sekä "ylen sankia priha" jota liikanimeä Vanhala kantoi sodan loppuun saakka.
Hienoa kun huomautit, joskus sitä oppii jotain vähän tyhmemmiltäkin :)Ja kaikille tiedoksi, minä kirjoitin tuon ylläolevan tällä nimimerkilläni, mutta tämä paska palvelin ei sitä tunnistanut, taas piti läpytellä liikennemerkkejä.
- kalinkka
Samaa se Vera kyselee jo Laineenkin versiossa
- 6tue5t
Miksi tulitte ? Koska te hyökkäsitte täältä Suomeen talvella 1939-1940. Sehän oli syy.
Ei Suomea uhkaavia hyökkäystukikohtia voinut jättää valtaamatta.- 3kfds2dsg1
"Koska te hyökkäsitte täältä Suomeen talvella 1939-1940"
Tietysti Veeruskan maanmiehiä – eli Aunuksen ja Äänisenrannan seutujen karjalaisia – palveli neuvostoarmeijassa jo talvisodan aikana. Mutta eipä heiltä paljoa kyselty että huvittaako hyökätä Suomeen vai eikö huvita.
Ei liioin niiltä tuhansilta kovaonnisilta ukrainalaisilta, jotka paleltuivat kuoliaaksi Raatteen tiellä tammikuussa 1940.
Kyl mä sen tunnusta, et sota o paljast pahantekkoo molemmi puoli - siit joutuu ain kärsimää.
- 76t354et
Suomea olisi pommitettu paljon tuhoisammin jos venäläiset koneet olisivat lähteneet Itä-Karjalan alueelta.
Kun alue vallattiin koneet joutuivat lähtemään satoja kilometrejä idempää Äänisen takaa.
Suomalaiset ehtivät usein pudottamaan venäläiset koneet. - r6u3ert
Aku Louhimies ei ymmärrä sota-asioista mitään.
- olisit.ollut.neuvomassa
Ja sinä vuosikymmeniä jatkosodan jälkeen syntynyt besserwisseri ilmeisesti ymmärrät sota-asioista kaiken?
- Rudel
Eipä ymmärrä kun ei suomi koopeen äänikään ole elokuvassa aito. Tais olla rynkyn ääni tehosteena.
- ValmetinmannekiiniRES
Rudel kirjoitti:
Eipä ymmärrä kun ei suomi koopeen äänikään ole elokuvassa aito. Tais olla rynkyn ääni tehosteena.
Ihan sama ääni siinä oli kun sillä Rovajärvellä kesällä -91 ilmapalloja lätkyttelin. Pehmeä ampua, ei yhtään potki sen massiivisen jousen takia.
- 57i84ey
https://fi.wikipedia.org/wiki/Petroskoin_lentoasema
Petroskoin lentoasema
"Lentoasema perustettiin elokuussa 1939. Lentoasema oli alkujaan sotilaskäytössä. Lentoasema oli Suomen ilmavoimien käytössä jatkosodan vuosina 1941–1944 Äänislinnan sotilaslentoasemana."
Elokuussa 1939 Stalin myös sai Hitleriltä vapaat kädet Suomeen.- 6tueyee
Ei varmaan sattumaa että Petroskoin sotilaslentokenttä tehtiin samaan aikaan kuin salainen etupiirijako Hitlerin kanssa.
- 56u35e4t
Venäläiset pommikoneet lähti1941-1944 kaukaa Äänisen takaa pommittamaan Suomen aluetta.
Torjuntaan oli paljon paremmat mahdollisuudet kun Petroskoin kenttä oli suomalaisten hallussa. - 45ey64et
Itä-Karjalan valtausta perusteltiin sillä että Neuvostoliitto oli hyökännyt sieltä Suomeen talvella 1939-1940 eikä hyökkäystukialuetta voinut jättää tekemättä vaarattomaksi.
Linna jätti kirjassaan sen sanomatta.- sieltäkinhyökkäsivät
Tokihan Neuvostoliitto oli talvella 1939-40 hyökännyt Suomeen myös Leningradin alueen puolelta suuntanaan Karjalan Kannas. Ei pelkästään "Itä-Karjalan" suunnalta.
Kannaksella ne kaikista kovimmat taistelut käytiin sekä talvisodassa että jatkosodassa. - elokuvaolihyvä
Linna toimi kirjailijan vapaudella, koska kyseessä oli ROMAANI, ei historian teos!! Antti Rokkakin on esikuvineen hieman toista. http://www.mediapinta.fi/isbn/978-952-464-745-8
Katsoin tämä uuden Tuntematon sotila elokuvan ja se on mielestäni hyvä elokuva.
- 58u45r6
Itä-Karjalasta oli tehty suuri hyökkäystukikohta Suomen valtausta ajatellen. Sen jättäminen koskematta olisi ollut vastuutonta.
- turvallisuus
Petroskoin lentokenttä rakennettiin 1939.
- EtninenPuhdistus
suomalais taustaisia punaisia joukko tuhottiin 1936 lähtien Itä-karjalassa.
Joukko hautoihin siis laitettiin sen karjalan tasavaĺlan parempi tulevaisuus.
Stalin johtoineen määräsi, ja venäläiset toteutti joukkotuhon ja etnisen tuhon.
Näin Jäljelle jäivät orjat ja järjettömät vallankumoukselliset Ja näitä raakoja sadisteja toimi raakoina desantti joukkoina sotien aikaan itä-ja pohjois suomessa. Tappoivat ja raiskasivat siviilejä ja saivat urhoollisuus mitallin karjala tasavallassa !!!
Suomalaisten miehitys aika oli lyhyt. -41-44. Käytiin kääntymässä. Sodan jälkeen NL mielivalta jatkui Itä-karjalassa.- vaakunaritarihuoneella
Todellakin mielivalta alkoi ja jatkui, kun NL "vapautti" Karjalan! Karjalaiset tuttavani ovat kertoneet, kuinka kaikki heidän suomalaisilta saamansa hienot ja hyvät tavarat rikottiin. Vanhat karjalaiset ihmiset muistavat vieläkin kaiholla suomalaisten aikaa Karjalassa.
Olen käynnyt useita kertoja autoretkillä Venäjän Karjalassa katsomassa isoisieni taistelupaikkoja ja tutustunut paikalliseen karjalaiseen väestöön, jotka ovat asuneet samoilla asuinsijoilla satoja vuosia. - jaznrgdfaadg
"suomalais taustaisia punaisia joukko tuhottiin 1936 lähtien Itä-karjalassa."
Paljon surmattiin heitäkin, mutta karjalaisia ja venäläisiä surmattiin monin verroin enemmän.
- motozeta50
Uusi tuntematon on nyt nähty kertaalleen! Ja varmasti paras kaikista kolmesta!
Kiitos ohjaajalle ja näytteliöille!
On paljon kritiikkiä annettu ,että ei toden mukainen !? Mutta,kirjan pohjalta käsikirjoitettu!
Ja jossakin oli arvosteltu ,ettei noin jatkuvaa taistelua ollut oikeasti,vaan enempi odottelua ,ajan tappamista,pienempää rähinää!
No,sota kesti vuosia, mutta elokuva 3tuntia. Parempi pikkusen tiivistää!
Kiitos Aku Louhimies!- totuus3
Paras tähän mennessä.
- puuvillainenvyö
Kyseinen seikkailufilmi on elokuvana varsin vaatimaton, paikoin suorastaan säälittävän kökkö.
- OsansaKullakin
Kun katsoo yleisömenestystä niin elokuva oli fantastisen hyvä kun taas puuvillavyö itse on suorastaan säälittävän kökkö.
- lahtari
Milloinkas vääpeli Sinkkonen on oppinut d-kirjaimen. Tämä on ehtottomasti korjattava.
Ja Asumaniemi puhuu 1970-luvun stadia. Ilmeisesti Louhimiehen omaa kieltä.
1940-luvulla tuskin flaidattiin - eikä taidettu vielä pamlata mistään sloboista.- Punik.ki
Toiarvoisia asioita! Tiltu on taas katkera!
- uekarjula
Päinvastoin. Omavaltaisia marljamatkoja ei hyväksytä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 783190
- 492400
- 322117
Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen
Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa4812112- 1371879
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313301752- 311745
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne101569Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi51310Hyvää yötä
Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani61264