Mongerretaanko oulussa?

Savon Sanomat: Nuori nainen kerjää rahaa Helsingin Rautatieasemalla ja yrittää höynäyttää savolaisia

Nuori nainen on myös ”mongertanut jotain murretta, mahdollisesti kuulostaakseen oululaiselta”.

Lähde HS
14166
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Helsingin rautatieasemalla on ainakin yli vuoden kerjännyt rahaa reppuselkäinen nuori nainen, joka sanoo tarvitsevansa sitä junalipun ostoon Oulun junaan.

Lähestyy kiltin näköisiä keski-ikäisiä pariskuntia ym. hätäisen oloisena, kun Oulun junan lähtöön on aikaa puolesta tunnista viiteen minuuttiin. Kertoo huolestuneena, että lompakko on varastettu tunti sitten ja junalippu sen mukana.

Rahaa saatuaan juoksee junalaiturille, mutta ei nousekaan junaan, vaan jää piileskelemään ilmoitustaulun taakse. Hiippailee sieltä junan lähdettyä kulman taakse Elielinaukiolle. Siellä odottaa mieskaveri, jonka kanssa saalis tasataan.

Nimim. ”Kerran erehtynyt ’auttamaan’”

1Äänestä
  • Vaaleatukkainen, aika pienikokoinen. Lähestyy ohikulkijoita yleensä asemalaiturilla lähtevien kaukojunien kohdalla, missä kesäisin on myyntikojuja.

    Kerjäsi samaa tarinaa kertoen myös aseman sisällä viime talvena.

    1Äänestä

Voiko umpikieroa savolaista höynäyttää?

1Äänestä

Tänä syksynä on kertonut myös sellaista tarinaa, että on hukannut opiskelijakorttinsa.
Siksi tarvitsisi rahaa normaalilipun ja opiskelijalipun hintojen erotuksen verran (20-30 euroa).

Moni ulkopaikkakuntalainen on haksahtanut auttamaan. Hesalaiset jo tuntevat tapauksen.

1Äänestä

Mutta jos nuo onkin sosiaaliturvajerjestelmämme jollain tavalla hylkäämiä? Ja töitä ei löydy,eikä ole rahaa ja kunnlla paikkaa edes missä elää. Ja jos anot apua muilta suoraan kertomalla rehellisesti miten on niin saat vain naamalle syleksintää,niin muuta mahdollisuutta ei jää kuin yrittää valehtelemalla saada rahat jokapäiväiseen leipääsi.
Ei kenelläkään ole oikeutta toivoa tuolloin hätää kärsivän kuolemaa tsi syyllistyy ihmisoikeusloukkaukseen josta voi saada sakkoja. Nykyisin vain on kaikenlaisia tilanteita,rikkaampien velvollisuus on tuolloin auttaa hädänalaiset takaisin normaali elämään.

Äänestä
  • Kaikenlaisia tapauksia, esimerkiksi näin tapahtunut: nuori romanialainen nainen pyysi rahaa, puhui selvää suomenkieltä. Esitin hänelle "harmaata työtä" kerran viikossa, tilojen siivoustyötä. Tuli naiselle kiire, helmat hulmuten pakeni kuullessaan tuollaisen ehdotuksen.
    En tosiasiassa palkkaisi ketään ilman laillisia työsopimuksia. Mielenkiintoista vain todeta rautatieasemilla päivystävien rahaa kerjäävien "todellisen hädän kauheus". Jutelkaapa heidän kanssaan, pitäkää laukuistanne vain lujasti kiinni. Monenlaista "kurjuus tarinaa" tarjolla.

    1Äänestä

Jos on auttanut vilpittömältä vaikuttavaa ja pala kurkussa apua pyytävää ”oululaista yliopisto-opiskelijaa, joka on menossa viikonlopuksi äidin luo, koska on niin äidille luvannut ja äiti nyt odottaa”, ja sitten huomaa tulleensakin huijatuksi, niin ei tee mieli auttaa enää ketään.

Huijaamalla petetään ihmisten luottamus toisiinsa. Todella apua tarvitsevat joutuvat kärsimään, jos ihmisiltä menee luotto kanssaihmisiinsä.

1Äänestä

Jos savolaisia on onnistunut höynäyttämään, pärjäisi näyttelijänäkin, eikä tarvitsi steissillä pyöriä.

1Äänestä

Asemalla on vuosikausia kerjännyt myös toinen nainen, joka mongertaa stadilaisittain: hei voisitsä vähä jelppii ku puuttuu pari euroo.

1Äänestä

Epäilen, että kerätään rahaa huumeisiin. Kannattaa pitää laukusta ja lompakosta kiinni.

1Äänestä

Sama nainen kerjäsi rautatieasemalla taas tänä iltana samat litaniat murretta mongertaen. Vaaleatukkainen, lyhyt, reppu selässä.

Tyyliin: ”Voisitteko auttaa. Tarvitsen rahaa tasan 23 euroa. Junalippuun, sen verran puuttuu. Oulun (Rovaniemen) juna lähdössä puolen tunnin kuluttua . Äiti odottaa Oulussa. Ei ole mitään yöpymispaikkaa Helsingissä eikä rahaa ruokaan.” Kun totesin tänä vuonna jo auttaneeni samasta syystä, vaihtoi nopeasti levyä: ”Oikeasti minulla on syöpä. Minä siis sairastan syöpää. Minulla ei ole yhtään rahaa edes syöpähoitoihin.”

Siinä vaiheessa pahoittelin asioita hänen puolestaan. Hän vastasi pahoitellen sitä, etten voi antaa rahaa.

Selvästi huijaa ihmisiä tarinoillaan, jotka tulevat automaattisesti kuin levyltä.

1Äänestä
  • Tuo on ihan oikein,kapitalismissa kaikkien tulisi vain ketjätä,sosialismissa saisit kaiken vain tekemällä sen verran työtä mitä syöt,ja työt tekee kohta robotit kun ne ensin keksitään. Tämä raha liokkajako systeemi on syypää kaikkeen huono-osaisuuteen,ketjäämiseen,ryöstelyyn,väkivaltaan,prostituutioon,huumeiden välittämiseen koska köyhienkin on yritettävä elää jotenkin jos syrjitään ettei saa töitä ,ei sosiaaliturvaa,ja jos bisneksetkään ei luista. Mutta paatuneet kapitalisti sosiopaatit kieltäytyy poikkeuksetta ymmärtämään ja hyväksymään ja muuttamaan systeeminsä.
    Suomessakin voi tulla vielä aika että halutaan tehdä rikoksia tahallaan jotta pääsee vankilsan lämpimään ja syömään kuten tapahtuu tapshtuu monessa maassa nykyisin.
    Voiko julmemmaksi maailma enää taas mennä ennen isoja sotia. Mutta eihän hyväosaiset viis veisaa tästä,omahyvä aina ensin ja muut potkitaan hautaan.

    Äänestä

Muistaakseni rautatieasemalla oli ennen kylttejä: ”Kerjääminen ja kaupustelu kielletty”. Mihinkähän kyltit on kadonneet, kun junamatkustajia voi vapaasti pysäytellä ja huijata sepitetyillä saduilla.

Kyltit voisivat olla myös englanniksi, arabiaksi ym., koska asemalla kiertää myös maahanmuuttajia lappuineen käsi ojossa.

1Äänestä

Sama menohan jatkuu yhä, mutta mieshenkilön toimesta. Sama tyyppi kiertää myös ainakin Rastilassa pyytelemässä paria euroa, jo kahdesti tullut vastaan..

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


Oulunmongertajat kirjoitti:

Savon Sanomat: Nuori nainen kerjää rahaa Helsingin Rautatieasemalla ja yrittää höynäyttää savolaisia

Nuori nainen on myös ”mongertanut jotain murretta, mahdollisesti kuulostaakseen oululaiselta”.

Lähde HS

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu