Yhtenäisyyttä maahamme saadaan korostamalla suomalaisten omaa hallintoa.
Laura eilen yliveto pressaehdokkaiden tentissä
ei_liittovaltiota
23212
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Ennen oli sanonta maassa maan tavoilla, nyt oikeusasia nainen "suvakit" määrää mitä Suomalaiset saavat tehdä Suomessa, ei ole syyttäjä tuominnut pommin heittäjää.
Niin, hallinto omissa käsissä - sehän luo sitä me-henkeä.
Matu saa tehdä mitä huvittaa, Suomalaista syytetään ja viedään oikeuteen, oikeusvaltio onko.
Just niin on asia ja valitettavasti omakohtaista kokemusta! Muka oikeusvaltio. Hyvä laura
Suomi takaisin suomalaisille.
Ei lisää EU valtaa, käteisen pankkiunioni jäihin upotetaan, pois rahaliitosta ja EU vallasta.
Kyllä Laurasta saadaan Suomeen hyvä presidentti. Nyt tarvitaan juuri hänenkaltaista henkilöä johtoon. Muistakaa kaikki käydä äänestämässä, niin saadaan vihdoin "uutta verta" presidentiksi. Meillä on ollut liian kauan "vanhat parrat" pressana ja nyt kaivataan uutta, raikasta tuulahdusta, oikea Suomi-neito edustamaan Suomea ulkomaille sekä kotimaahan.
Kaukana ovat sinultakin reaalimaailman rannat, jos uskot Huhtasaarella olevan mahdollisuuksia pressaksi. Siihen tarvittaisiin muutakin kuin populismia. Me emme ole USA:ssa.
Eihän Huhtasaaren käyttöfunktio toki olekaan presidenttiyden tavoittelemisessa, vaan siinä, että varsinainen oppositiomies Paavo Väyrynen pidetään poissa vaalien toiselta kierrokselta. Huhtasaaren järkevät mielipiteet ovat kaikki Väyryseltä varastettuja ja Huhtasaaren järjettömyyksien kautta taas saadaan nuo mielipiteet leimattua suuren yleisön silmissä poliittisen kentän laidalta tulevaksi ääriajatteluksi.
Pakko myöntää että Lauran valtteina on esiintymistaito, mutta vastaavasti asiaosaaminen on surkeaa.
Ulko- ja turvallisuuspolitiikka on hänelle täyttä hebreaa, hän kuvittelee että irtautuminen EU:sta ja pysytteleminen erossa NATO:sta johtavat turvallisuuden lisääntymiseen lähialueillamme.
Ajatus on täysin absurdi.
Laura pressaksi. Virossa on jo Kersti Kaljulaid.
Sauli saa jäädä vaihtamaan vaippoja.
Tottakai EU määrää loppupeleissä kaiken mitä täällä päätetään mutta itse saamme valita miten asioista päätetään, sitä ei Huhtasaari tajua.
Kyllä Laurasta tulee parempi pressa kuin nykyinen sätkynukkepapparainen. Sale voisi siirtyä vaipanvaihtoon ja huoltamaan pysäkki-valtsun fillaria ettei valtsun demukkapropakandisti-äitylin tarvitse taas valehdella afrikanlapsestaan.
Tuliko eilen montaki vaali väittelyä? Sen mitä minä katoin niin laura teki itsestänsä pellen. Kattokaa iltasanomien arvostelu väittelystä.
Laura saa ääneni ainakin ensimmäisellä kierroksella.Ainoa Suomen etua ajava preisidenttiehdokas.Muut ovat EU:n sätkynukkeja.
Obama kävi Englannissa pelottelemassa ja uhkailemassa englantilaisia brexit-äänestyksen edellä. Ei auttanut.Tälläinen jos mikä on törkeää hybridivaikuttamista.
Tämänkin asian Huhtasaari toi kaikkien tietoon. Saulin on aika siirtyä päätoimiseksi vaipanvaijhtajaksi kummityttönsä lapselle.
Sauli on pian vaar´ukko ja tuore isä samalla kertaa. Onko vastaavaa tilannetta muualla maailmassa, kun kyse on maan presidentistä? Muistakaa myös, että jo viime pressanvaalien aikaan Soini haukkui Niinistöä "eläkeläissarjalaiseksi".
Ensimmäisellä kierroksella äänestän Huhtasaarta, ja jos hän on toisella kierroksella, niin myöskin silloin.
Rehellisenä suomalaisena en pysty kettu-Sauli Niinistöä äänestämään.
Ja kuka nyt haluaisi sivari homo-Pekkaa puolisoineen pressaksi täytyy olla tosi pösilö ymmärtämätön suvakki.
Niin jos sitten ei halua esittää jotain protestia maamme hallintoa kohtaan, niin silloin voi tosiaankin joku tomppeli valita jopa Haavistonkin, jotta joutuisimme todellakin naurunalaisiksi maailmalla.
Huhtasaari on hyvä ehdokas nykyhallintomme rosvokaartin nujertamiseksi.
Haavisto nolasi Huhtasaaren kysymyksellään. Saadaan vielä monta hulvatonta tenttiä missä tämä blondi toimii hauskuuttajana. Torvalds on toinen pelle polvihousuineen.
Mitä enemmän uuvatit Lauraa haukkuvat, sitä enemmän hänen kannatuksensa nousee.
Haavisto nolasi Huhtasaaren kysymyksellään vai nolasiko hän sittenkin itsensä. Tietääkö Pekka Haavisto itse kuinka monta päivää maamme pystyisi puolustautumaan jos Venäjä hyökkäisi tänne. Kertoiko joku sen hänelle Tampereen yliopistollisen sairaalan liinavaatekomerossa jos hän suoritti varusmiespalveluksensa, mitä luulette että kertoiko?
Tuon mittakaavan asioita ei opiskella varusmiespalveluksessa. Peruskoulun oppimäärä riittänee jonkinlaisen suhteellisuudentajun ja tiedonhankintataitojen kehittymiseen.
Huhtasaarella on siis ollut kaikki edellytykset perehtyä maamme puolustuskykyyn ja sodankäynnin realiteetteihin siinä missä Haavistolla, Halla-aholla ja muilla siviilipalvelusmiehillä. Silti Huhtasaari päättää uskoa, että kovan paikan tullen Venäjä nujertaa Suomen ydinasein yhdessä päivässä.
Ei se ole mikään uskonasia vaan fakta, paina sinäkin se kuppaiseen kaaliisi.
Ihanko tosissasi olet? Ammatikseen politiikkaa seuraavat ja ilman fanaattista ennakkoasennetta tenttiä seuranneet olivat kauttaaltaan sitä mieltä, että Laura oli kahden heikoimmin pärjänneen joukossa. Luultavasti sinunkin pitäisi irrottautua hetkeksi persumamu-hötöstäsi ja vaikka hampaita purren yrittää etsiä hänen sanomisistaan jotain rakentavaa. Suomi ei tule koskaan nousemaan persuteeseillä. Persut ovat joko henkisesti laiskoja tai tyhmiä uskoessaan, että muutamalla vippaskonstilla asiat taianomaisesti korjaantuvat.